Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Yazı Detayı
23 Haziran 2019 - Pazar 17:10 Bu yazı 320 kez okundu
 
Yalan dörtnala
Selva Demirci
selvademirci09@gmail.com
 
 

Yalan; her yerde, her ağızda dörtnala cirit atıyor. Utanmadan, sıkılmadan yüzümüz kızarmadan ver Allah gır atıyor. Bolcana çeşit çeşit türlere ayrılıp sınıflandırılıyor. Kuyruklusu var, beyazı var, küstahı var ne arasan gırla. Özellikle daha zararsız yalanların rutin hayatımızın elzem bir parçası olduğu da biliniyor. Niyete göre, boyuta göre zarar mı yoksa yarar mı getiriyor? Mutlaka her birimiz yalan söylüyoruz; her şeyde doğru olduğunu iddia edenler zati en büyük yalan makinasıdır. Hayat bu; an gelir çaresiz kalır, sıkışır dara düşer mecbur hisseder yalana başvurursun şartlarına göre. Belki de kendini rahatlatmaktır bir nebze. Çoktur böyle yaşayanlar. Bazen de tehlike zirve yapar dozu aşıldı mı hayatınız boyunca kamburunuz gibi taşırsınız. Ağız ishali misali yuva yapar üredikçe ürer hapis eder sizi. Klişeleşmiş bir söz vardır “yalancının mumu yatsıya kadar” yok artık yatsı, akabinde çıkarıverir tezgâhınız. Üstüne üstelik “yalanı” meslek haline getirenler de vardır. Bu türlerin 10 sözünden 9’u yalan içeriklidir. Palavra es palavra. Günahını düşünmeden senaryo yazar gibi ustaca işler, insanın yüzüne baka baka. Âlemde kara borsa on numara oyuncular misali. Bunlar beyinleri zehirleme sebebi vallahi. Irak olsun, dibe vursun.

 İtici bir hamaset lisanı üzerinden seslenenler de vardır; yeterlilikleri olmadığından dolayı özellikle topluma mal olmuş kişiler ortaya yalanla karışık mazlum edebiyatı yaparlar. Kendi söyledikleri yalanları başkasının üzerine atarak toplumu yanıltma ve paçayı kurtarma amaçlı uydurma söylemlere girerler. E bizlerde emme basma tulumba gibi yedik hazmettik sabrettik boyutlarında idare ederiz sadece bir müddet. Sonrasında çıkarırız tırnakları.

Akılda gerekiyor yalan söylerken. Söylediğin yalanı unutmamak da lazım. İnce ince sızdırırken belleğine kazıman şart. Açık verdiğin an bittin. Burada amaç tabi ki de yol göstermek değil yalan üzerinden lakin bilinen durumlar hep bunlar.

Sözüm o ki ne olursa olsun ‘YALAN’ fena bir şey. Ufacık bir kelime bile çıksa ağızdan yalanla bezeli; ummadığınız biçimde her bir şeyi yerle bir edebilir. Doğrudan caymayın vesselam.

 
Etiketler: Selva Demirci, Yalan dörtnala
Yorumlar
Haber Yazılımı