301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
22 Mart 2018 - Perşembe 08:19 Bu yazı 643 kez okundu
 
Sultan Nevruz
Muzaffer Şenocak
 
 

Nevruz, farsça bir kelime olup yeni gün anlamındadır. Bu gün Hz. İmam Ali'nin doğum günüdür.

Sultan Nevruz Bayramı (Şah-ı Merdan Ali 21 Mart Sultan Nevruz da doğdu) birçok ulus tarafından kendi kültürel amaçları doğrultusunda kutlanmaktadır. Bugün güneşin koç burcuna girdiği, gece ve gündüzün eşitlendiği gündür. Bugün toprağın uyandığı, tabiatın canlandığı, baharın geliş günüdür. Baharın müjdecisi cemrelerin toprağa düştüğü günlerdir. Barış dostluk ve bereket getirmesini niyaz ediyoruz.

Hz. Ali'nin doğumu dedik, onun doğumu herhangi bir bebeğin doğumu gibi olmamıştır. Hz. Ali'nin annesi Fatıma Beytullah’ı (Kâbe) tavaf ederken doğum sancıları başlar ve Kâbe'ye girer. 21 Mart 598 de yani Fil yılının Recep ayında Hz. İmam Ali'yi dünyaya getirir. Kâbe de dünyaya gelen ilk ve tek insan Hz. İmam Ali'dir. Kendisinin ilahi güç ile donatıldığını gören Hz. Muhammet(S.A.S.) büyük ulviyeti, kemali, yüceliği ifade eden Ali ismini vermiştir. İmam Cafer Sadık şöyle buyurmuştur."Nevruz günü gusül et, en güzel elbiselerini giy, en güzel kokuları kullan ve bugün oruç tut."

Yine İmam Cafer Sadık buyurur, bu gün Allah’ın kullarından ona ibadet etmeleri, şirk koşmamaları, peygamberlere, ilahi hüccetlere ve imamlara inanmaları için söz aldığı gündür. Bugün de bizim Kaim’imiz (A.S.) gelecektir. Hiçbir nevruz olmaz ki biz ehlibeyt o günde İslam'ın yüceliğini istemeyelim. Çünkü nevruz bizim ve bizim dostlarımızın günüdür. Bugün şu duayı oku ey kalpleri ve gözleri değiştiren ey gece ve gündüzü peşi sıra getiren. Ey hal ve halleri değiştiren! Halimizi en güzel hallere çevir.

Ayrıca 21 Mart Sultan Nevruz günü Hz. Âdem Peygamber'in yaratıldığı gün, ağaçların secde ettiği gün, tabiatın canlandığı gün, gece ve gündüzün eşitlendiği gün, Hz. Peygamberin Hz. Ali'yi vasi tayin ettiği gün, Pir Hünkâr Hacı Bektaş-ı Veli'nin Anadolu'ya geldiği gün, aynı zamanda Türklerin ilk milli bayramıdır. Türklerin obalarında ilkbaharı kutladıkları gündür. Günümüzde Türk devletlerinde bu kutlamalar sürmektedir ve 5 gün resmi tatil edilir. İşte Aleviler Sultan Nevruzu çok önemsemekte ve en büyük bayram olarak kabul etmektedirler.

Sultan Nevruz Bayramımız Mübarek Olsun...

 
Etiketler: Muzaffer Şenocak, Sultan Nevruz
Haber Yazılımı