Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Yazı Detayı
15 Mayıs 2018 - Salı 12:29 Bu yazı 8063 kez okundu
 
Seçim atmosferinde doğru solumak!
Aziz Tepe
 
 

Seçim ve aday kavgasının en sıcak ve hazırlıksız zamanlarında enteresan ve sürpriz çok sayıda olaya tanık olacağımızı düşünüyorum! Kısadan güncel çevreyi gözlediğimde bu ani zaman içerisinde hareketi güçlü, alanları doldurabilen, pozitif enerjiyle ve ümit verici açıklamalarla insanların sempatisini alabilen şahısların daha hızlı ve etkin olmasını doğru bulurken, kulis çalışmaları ve ajanda ortaklıkları konusunda bağı güçlü olanların sıfat kazanacağı süreç yaşayacağımızı da görmekteyim. Seçim aşamasında söz geçerli olanlar menfi takım arkadaşları ararken önemli sıfatları el pençe hazırolda sabitliği ispat kişileri cezbedici bulmayacağı olgunluğa sahip siyaset alanlarının özlemi tabiki hepimize cazip gelmektedir. Konuşurken uyumamızı sağlayan, sosyal hayat ve etkinliklerde yeterli olamayan, hatta fiziksel olarak bu enerjiye sahip olması mümkün görünmeyen şahısların doldurduğu koltuklara alternatif liderlik üzerine biraz çalışmak istiyorum!

 

Lider nasıl olmalı!?

 

1. Lider faaliyet alanı dahilindeki tüm sınıfları etkili kullanabilecek vizyona sahip olmalıdır!

2. Liderlik düşünsel gelişim ister, farklı fikir ve önerilere açık olacak cesareti barındırmalıdır!

3. Güler yüz, saygı, ilgi ve disiplini iyi orantılamalıdır!

4. Karakteri etki altına girmeyecek düzeyde ve davasında sağlam duracak düzeyde güçlü olmalıdır!

5. Mücadeleden kaçmamalı, inandığı doğruya engelleme olması dahilinde bile sahip çıkabilmelidir!

6. Kişisel yaşamında zaafa düşeceği, etki altında kalacağı hataları barındırmayacak yaşam disiplini olmalıdır!

7. Yaşanan olayları farklı açılardan yorumlayabilmeli ve amaç doğrultusunda en etkin faaliyete kanalize edecek zekayı barındırmalıdır!

8. Olumsuzluklara sürüklenmemeli, ders çıkararak avantaja çevirebilmelidir!

9. Amaç doğrultusunda etkili çalışabilmeye niyetli olmalı, kendini etkinlik ve performans adına hem fiziksel hem zihinsel güçlü tutabilmelidir!

10. Keşif yeteneği olmalı, amaç doğrultusunda orijinal ve etkin eylemleri organize edebilmeli!

11. İleri görebilmeli, sonraki aşamaları öngörüp tedbir alabilmeli!

12. Adil ve dürüst olmalı!

13. Takım ruhuyla çalışabilmeli, sorumluluk vererek etkinliği arttırabilecek dengeyi kurabilmeli!

14. Yeni liderler yetiştirebilmeli, bencil olmamalı!

15. Mükemmeliyetçi ve daha da iyisini isteyerek ve çaba sarf ederek gelişime ön ayak olmalı

Entelektüel birikimi, eğitimi,  yaşam ahlakı ve dengesi, fiziksel ve  psikolojik gücü, dava inancı ve samimiyeti eksik olan şahısların herhangi koltuğu işkal ediyor olması sizde takdir edersiniz saçma…

Cumhuriyet Sizden Fikri Hür, Vicdanı Hür, İrfanı Hür Nesiller İster… Mustafa Kemal ATATÜRK

 

Yaşamayan Düşüncenin Gerçeği Olamaz!

 

Hafızamızda yer edenler, alışkanlıkların temelini oluşturur. Alışkanlıkları düşünceyle isimlendiririz, sonrasında yargılar! Çoğunlukla fark etmeksizin gelir inanışlar, düşünceler, beğeniler ve istekler. Oluşu zorlayan tesadüflerde koca bir haritadır, farklı zamanda kısımlarında geziniriz, yakın yollarda ve aynı alandayızdır aslında. Kavga vardır haritada, olduklarını yaşamak dışında başkalarını da benzeterek kimlikleri güvenceye alırız. Vahşi ve saldırgan düşünceler tavır olarak daha agresif ve zorlayıcı şekilde bahaneler üretir haklılığına. İnsani ve kolaycı düşünceler ve dayanışmacı düşünceyle alan kaplama isteğindeyken insancıl yaklaşım, usul  ses ve tavırla kavgada yerini alır. Uyum ve kolaylaştırıcı tavır aynı zamanda düşün olarak daha ayrıntılı bakışla, üst ve gelişken yol seyretmektedir. Düşündeki avantajı sunmak ve paylaşmak vahşi duruşa karşı en önemli araçtır. Lakin bu düşünün sergilemesinde şeklen de cesaret gerekmekte, yargı ve zorlayıcılara giden görüntü ve usuller, yaşantı içerisinde kullandığımız mantığı olmayan kuralları tersleyerek, yargı alışkanlıklarına zıt eylemler sergileyerek, şeklen de kavgada yer tutmalıyız. Gösterilmeyen, yaşanmayan üst aklın alışılagelmiş kalıplara galip gelmesi imkansızdır. Eğer şikayetimiz varsa yaşamın zorlayıcılarına safımızı düşüncemizi yaşamaktan ve sunmaktan  yana kullanmalıyız.

 
Etiketler: Aziz tepe, Seçim atmosferinde doğru solumak!
Yorumlar
Haber Yazılımı