Enarya 15 gün yayınlanacak
Yavuzlar inşaat
YAvuzlar inşaat
Tuğba Kuruyemiş
JESDER
Yazı Detayı
30 Mart 2020 - Pazartesi 14:28 Bu yazı 487 kez okundu
 
Sağlık sigortaları
Çağlar Esen
caglaresen@nessigorta.com
 
 

Tüm okurlarımıza merhaba…

Bu hafta sizleri özel sağlık sigortaları hakkında bilgilendirmeye çalışacağım. Malum tüm dünyanın şu anda içinde bulunduğu covid-19 yani bilinen adıyla corona illeti ile başı büyük dertte. Aslında bu tür salgın hastalıklar tarih sahnesine baktığımızda hiç bir zaman dünyanın yakasını bırakmamış. Dünya üzerinde hastalıklar her zaman kol geziyor ve belirli zaman dilimleri içerisinde kendilerini gün yüzüne çıkarıyorlar. Özellikle sanayileşmeyle beraber fabrikaların ve benzeri kuruluşların kötü atık ve bacalarından çıkan dumanların havaya ve suya karışması ile belki fark edemiyor olsak da sağlığımız üzerinde olumsuz etki yarattığı aşikâr. Evet, bunların önüne geçmemiz imkânsız ama elimizde olan bir şey var oda sağlığımıza maksimum ölçüde dikkat etmek. Bu bağlamda sağlık sigortalarının bize sunduğu asistans hizmetleri arasında check-up hizmeti gibi sağlığımızı her zaman kontrol altında tutabileceğimiz ve bir hastalık belirtisi var ise önceden önlem almamıza yaracak hizmetleri mevcut.

NEDİR BU SAĞLIK SİGORTASI?

Tüm yaşamımız boyunca beklenmedik bir kaza, hastalık ya da sağlığımız ile ilgili oluşabilecek bir takım problemle başa çıkmamız gerekir. Sağlık giderlerinin yanı sıra bir hastalık, her türlü tanı, teşhis ve tedavi süresi boyunca işlemlerin en seçkin sağlık kuruluşlarında en modern yöntemlerle sağlanması ve mali bir kaygı yaşamadan, kişiye özel olarak hazırlanmış poliçe türüne sağlık sigortası denmektedir.

Bu sigortanın gerekçesi sağlığımızı istediğimiz ve belirlediğimiz ölçüde kapsamasıdır. Genel ve özel şartlar dahilinde, belli primler ödeyerek sahip olduğumuz poliçeler gerekli işlemlerin yapılmasına olanak sağlayacaktır. Sağlığımız yerinde değil ise bu poliçeleri yaptıramayacağımız için sağlığımız yerinde iken bu poliçelere sahip olmamız gerekir.

Bu yüzden sağlık sigortalarımızı yaptırmamız aslında hayati önem taşımaktadır. Kadınların sağlık sigortası yaptırırken göz önüne aldıkları doğum giderlerinin ve yeni doğan bebeklerinin bakım hizmetlerinin yanı sıra, acil yardım, PSA ve mamografi gibi sağlık hizmetlerinin karşılanmasına da olanak sağlamaktadır. Özellikle kadınların her konuda kendilerine daha iyi bakmaları, özen göstermeleri gerekmektedir. Bu yüzden poliçelerini düzenlerken her detay için ekstra önem gösterip her açıdan düşünülmesine özen gösterilmelidir. Hatta poliçe kapsamlarında özellikle kadın hastalıkları diye bir bölüm vardır. Bu yüzden rutin kontrollerini yılda bir kez yaptırmaları gerekmektedir ve yaptıracakları işlemlerin çok da ucuz olmadıkları bilinmektedir. Bu durumda göz önüne alınarak sağlık sigortalarını yaptırmaları her açıdan yararlıdır.

Sağlık sigortalarımızı yaptırırken bazı durumları göz önünde bulundurmamız gerekir. Özellikle teminat dışında kalan haller de kişilerin sigortalarının geçerli olmayacağını bilmeleri gerekir. Bu durumlara bakacak olursak; harp ve harp niteliğinde harekât, ihtilal, isyan, ayaklanma ve bunlarda doğan iç karışıklıklar yaşandığında geçerlilik söz konusu değildir.

Sağlık sigortaları özel sigorta şirketleri tarafından düzenleniyor ve tabiki de her şirketin teminatlar ve kapsamları farklı. O yüzden özel sağlık sigortası yaptırmadan önce sigortacınıza danışmalı ve büyük bir titizlikle ne gibi teminatlar istediğiniz belirlenmelidir.

Sağlık sigortaları genel anlamda 2’ye ayrılıyor. “Tamamlayıcı Sağlık Sigortası” ve Özel Sağlık Sigortası”

Bir sonraki yazımda sağlık sigortalarının bu ayrımlarından söz edeceğim. Her türlü soru ve istekleriniz için bana caglaresen@nessigorta.com adresinden bana ulaşabilirsiniz. Esen kalın.

 
Etiketler: Çağlar Esen, Sağlık sigortaları
Yorumlar
Haber Yazılımı