Anadolu Basını
Yavuzlar inşaat
YAvuzlar inşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Yazı Detayı
11 Şubat 2020 - Salı 11:15 Bu yazı 432 kez okundu
 
Lazer epilasyon nedir?
Belgin Sarı
mayaguzeliksln@gmail.com
 
 

            

En ilkel toplumlardan en gelişmiş toplumların hepsinde dış görüntü büyük önem taşır. Bazı toplumlarda çirkin kabul edilen görüntüler bazılarında güzel kabul edilebilir. Gelişmiş toplumların pek çoğunda ise kadın vücudundaki erkek tipi tüyler çirkin kabul edilir. Kadınlar bu istenmeyen tüylerden kurtulmak için çok değişik yöntemler ararlar. Kıllanma her yaştaki kadında rastlanabilen görsel bir sorun olarak düşünülse de ciddi bir hastalığın belirtisi de olabilir. Kıllanmanın tedavisinde epilasyon önemli yer tutar. Ancak anormal kıllanma durumlarında kıllanma nedenleri araştırılmalıdır. Kıllanmanın nedeni tıbbi bir sorundan kaynaklanıyor ise öncelikle bu sorun tedavi edilmelidir, aksi takdirde yapılan epilasyon tedavisi başarısız olur. Kılların büyümesinde kalıtımsal (genetik), hormonal ve metabolik etkenler rol oynar

İstenmeyen tüylerden en hızlı şekilde kurtularak ışıl ışıl bir bir cilde kavuşmayı hepimiz istiyoruz. Bunun için en etkili yöntem olarak lazer epilasyon karşımıza çıkıyor. Peki, lazer epilasyon nedir?

Lazer epilasyon, istenmeyen tüylerin köklerini zayıflatmak için cildin alt tabakalarına farklı dalga boylarında lazer ışık gönderilmesidir. Tüylerin kökleri işlevini bir seferde kaybetmez. Bu sebeple işlemin tekrarlanması gerekir. İşlemin kaç kez tekrar edeceği tüylerinizin yapısına göre ve uygun aralıklarla belirlenir. Son yıllarda istenmeyen tüylerden kurtulmak için en sık kullanılan yöntemle ilgili en çok sorulan sorulardan biri de şudur:

"Lazer epilasyonun zararları nelerdir?"

Cildinizin durumu, işlemin nasıl uygulandığı ve sonrasında cildinize yaptığınız bakım önemli.

Öncelikle cildinizde sivilce, uçuk veya egzama gibi bir deri hastalığı olmamalı. Ayrıca güneş ışınlarına alerjiniz varsa, güneşte ya da solaryumda cildiniz yanıp tahriş olduysa kesinlikle lazer epilasyon yaptırmamalısınız. Bu tip durumlarda lazer epilasyonun zararları şunlardır: Cildinizde kronik kaşıntı ve yanma meydana gelir, şişmeler olur ve buna bağlı olarak sivilceler oluşur, yaralar oluşabilir. Bu noktada cildinizin rengi, tüylerinizin rengi, tüylerinizin sertlik derecesi ve bunlara göre epilasyon yapılması önem kazanıyor.

Lazer epilasyon hakkında merak ettiğiniz her şey!

Günümüzde çok sık kullanılmaya başlayan lazer epilasyon, kadınlar için artık neredeyse vazgeçilmez bir gereksinim oldu. Ancak hala bu konuda sık duyduğumuz, bilimsel temeli hiç olmayan yanlış bilgiler var. Lazer; X ışığı veya ultraviyole ışığı değildir. Vücuda zarar verecek bir ışık değildir. Yalnızca kıllara etki ederler. Etkisi tedavi bitince geçer.

Lazer epilasyon kısırlık yapar mı?

Lazer epilasyon kesinlikle kısırlığa yol açmaz. Lazer, derideki kılları yok etmek amacıyla 0,5-1 milimetrelik bir derinlikte uygulanan kişiye zararlı olmayan yalnızca kıl köküne etkili ısı enerjisi veren bir cihazdır. Genital alanlara uygulanan lazer yüzeysel bir etki ile kılları yok ettiğinden o bölgeye çok uzak olan yumurtalıklara etki etmez ve kısırlığa yol açmazlar.

Lazer epilasyon sonrası kıllar zaman içinde yeniden çıkar mı?

Uygun dozlarda ve sürelerde uygulanan lazer epilasyon kalıcı bir sonuç verir ve kıllar bir kez daha çıkmaz. Lazer uygulaması genel olarak bir yıllık süre içinde 1-1.5 aylık sıklıklarla 8 seans yapıldığında kılların 80’inden fazlasını yok eder ki bu sonuç tedavide başarı kabul edilmektedir.

Koltuk altı lazer uygulaması lenf bezlerine etki eder mi?

Koltuk altındaki lenf bezleri ortalama olarak 2-3 cm derinlikte yer alırlar. Buraya lazer ışıklarının ulaşması olanaksızdır. Bu nedenle koltuk altı lazer tedavisinin lenf bezlerine etkisi olmaz. Hiçbir şekilde lenf bezi hastalıklarına neden olmaz.

Benlere lazer ışığı geldiğinde deri kanseri olur muyuz?

Derideki benler lazer ışıklarından etkilenmezler. Lazer ışıkları benlerde kanser oluşturabilen ultraviyole ışınları değildir. Güneşten gelen ultraviyole ışıkları bazı benlerde tehlikeli dönüşümlere yol açabilir. Bu nedenle benlere lazer ışığı gelmiş olsa bile bu kesinlikle benlerin deri kanserine dönüşmesine yol açmaz.

Yüz bölgesi lazer epilasyonu tehlikeli midir?

Yüz bölgesi, diğer vücut bölgelerinden farklı olarak hormonların etkisine daha açık bir bölgedir. Ayrıca yüz bölgesinde çok sayıda kıl (ayva tüyü) biçiminde bulunmaktadır. Bu nedenle; koltuk altı, bacak gibi bölgelere göre seans sayısı daha fazla olur. Yüz bölgesine epilasyon uygulamasının hiçbir tehlikesi yoktur.

Bacaklarda kılcal damarları artırır mı?

Bacak bölgesine uygulanan lazer ışıkları kılcal damarları artırmaz. Bacaklarda kılcal damarlar daha çok uzun süre ayakta durmakla olur. Lazer ile verilen lazer ışığı kılcal damarlara etki etmez. Dolayısıyla da yeni kılcal damar oluşumuna neden olmaz.

Kalıcı çözüm tercihinizde MAYA GÜZELLİK SALONU olarak sizleri ağırlamaktan onur duyarız...

                

 
Etiketler: Belgin Sarı, Lazer epilasyon nedir?
Yorumlar
Haber Yazılımı