Yavuzlar inşaat
YAvuzlar inşaat
Tuğba Kuruyemiş
Nazilli Belediyesi Hangar
Yazı Detayı
24 Mart 2020 - Salı 11:08 Bu yazı 272 kez okundu
 
Hayat sigortası
Çağlar Esen
 
 

Herkese merhaba. Bir önceki yazımda sizleri ferdi kaza sigortası hakkında bilgilendirmiştim. Bu yazımda ise ferdi kaza sigortasına çok benzeyen ama teminat ve kapsam olarak daha kapsamlı olan hayat sigortası hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağım.

Hayat her gün sürprizlerde doludur. Fakat bu sürprizler her zaman yüzümü güldürmeyebilir. Peki bizler bu kötü sürprizlere ne kadar hazırlıklıyız? Veya hazırlıklı mıyız? Hayat sigortaları, yaşamın beklenmedik risklerine karşı hazırlıklı olmamızı sağlar. Hayat tersine aksa bile bugün sahip olduğumuz yaşam standartlarını koruyabilmemizi ve bu sayede kendimizi ve en yakınımızdakileri güvence altına alabilmemize olanak sağlar. Hayat sigortanız var ise kendinizi ve ailenizi her an güvende hissedebilirsiniz.

Hayat sigortası; Bireylerin sürekli sakatlık, kritik hastalık durumlarında hem kendilerinin hemde ailesinin yaşam standartlarını güvence altına alan, vefat durumlarında ise yakınlarının ekonomik durumlarının korunmasını sağlayan bir güvence sigortasıdır. Hayat sigortası düzenlenen şirkete, cinsiyete ve içerisindeki belirlediğiniz göre farklılık göstermektedir.

Hayat sigortaları belirlediğiniz teminatlara göre poliçeniz süresi boyunca teminat kapsamındaki durumları kapsar. Hayat sigortası ürünlerinin ana teminatı vefat olmakla beraber alabileceğiniz ek teminatların da yer aldığı plan seçeneklerini de içerir.

HAYAT SİGORTASI TEMİNATLARI NELERDİR?

-Vefat sonucu ailenize ödenen teminat

-Kaza sonucu sürekli sakatlık halinde ödenen teminat.

-Tehlikeli hastalıklar teminatı

HAYAT SİGORTASINDAN KİMLER YARARLANABİLİR?

Tasarruf yapmak isteyen veya hayatta karşılaşabilecek çeşitli risklere karşı kendini güvence altına almak isteyen herkes hayat sigortasından yararlanabilir. Teminat türüne göre bazı hayat sigortası ürünlerinde sağlıklı olma şartı da aranabilir. Şirketlere göre farklılık gösterse de 18 ila 65 yaş arasında bulunan tüm bireyler hayat sigortasından yararlanabilir.

HAYAT SİGORTASI YAPTIRIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Hayat sigortası genel şartları çerçevesinde sigortayı düzenlerken teklifnamede yer alan sorulara doğru cevap vermek, sigortanın düzenleneceği kişinin kendisince bilinen ve sigortacının bilmesi gereken hususları sigortacıya bildirmesi önemli bir yükümlülüktür. Bu yükümlülük ihlali sonucunda sigortacı sözleşmeden cayabilir veya ek prim almak suretiyle sözleşmesi yürürlükte tutabilir.

HAYAT SİGORTASI VERGİ AVANTAJLARINDAN NASIL YARARLANILIR?

Öncelikle kendiniz ve aileniz için ödemiş olduğunuz hayat sigortası primlerini belirli oranlarda gelir vergisi matrahınızdan düşebilirsiniz. Hayat sigortası prim ödeme belgelerinizi, bordrolu çalışan iseniz çalıştığınız yerin ilgili departmanına iletmeniz, serbest meslek sahibi iseniz gelir vergisi beyannamenizde belirtmeniz yeterlidir.

Bir yazımızın daha sonuna geldik. Tüm soru, öneri ve şikâyetleriniz için caglaresen@nessigorta.com adresine mail atabilirsiniz. Esen kalın.

 
Etiketler: Çağlar Esen, Hayat sigortası
Yorumlar
Haber Yazılımı