Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Yazı Detayı
07 Ocak 2019 - Pazartesi 11:23 Bu yazı 1504 kez okundu
 
BAĞ-KUR Pirimi ödememek için ne yapmalı?
Mine Odabaşı
muhasebe0009@gmail.com
 
 

Değerli Okuyucular;

2019 yılının hepimiz için başta sağlık, huzur ve bereket getirmesini diliyorum. Bu haftaki yazımızda Esnafların en çok sorduğu konuyu sizler için kaleme aldık. Faydalı olmasını diliyorum.

2019 yılında asgari ücretin artmasına bağlı olarak her ay ödenecek en az Bağ-Kur primi 882,6 TL’ye yükseldi. Ödeme gücü olup primlerini aksatmadan ödeyenlere ise bu tutar üzerinden 5 indirim yapılmaktadır.

*Ödeme gücü olmayanlar Bağkur primi ödemek zorunda değil.

• SGK özellikle esnaf ve sanatkârlardan ödeme gücü olmayanları belirli şartlarla Bağ-Kur primi ödemekten muaf tutmaktadır.

• Tarımda kendi adına bağımsız çalışanlar ile kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan gelir vergisinden muaf olup esnaf ve sanatkârlardan belli şartları taşıyanlar 4/1-b sigortalılığından muaf tutulmaktadır.

Bunun için;

Tarımda kendi adına bağımsız çalışanlardan, tarımsal faaliyette bulunan ve yıllık tarımsal faaliyet gelirlerinden, bu faaliyete ilişkin masraflar düşüldükten sonra kalan tutarın aylık ortalamasının, kanunda tanımlanan prime esas günlük kazanç alt sınırının 30 katından az olduğunu Ziraat Odalarına, odanın bulunmadığı yerlerde Tarım İl/İlçe Müdürlüklerine,

Kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan gelir vergisinden muaf olup Esnaf ve Sanatkâr siciline kayıtlı olanlar ise aylık faaliyet gelirlerinden bu faaliyetlerine ilişkin masraflar düşüldükten sonra kalan tutarın prime esas günlük kazanç alt sınırının 30 katından az olduğunu Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliğine,

“SİGORTALILIK MUAFİYET BELGESİ’ni” onaylatarak, SGK’ya bildirmeleri gerekmektedir. Bu belge 2 nüsha düzenlenir. Bir nüshası düzenleyen kuruluşta kalır, bir nüshası da Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilir.

Buna göre SGK da yapacağı incelemeye göre başvuru sahibini Bağ-Kur primi ödeme yükümlülüğünden muaf tutabilmektedir.

 
Etiketler: Mine Odabaşı, BAĞ-KUR Pirimi ödememek için ne yapmalı?
Yorumlar
Haber Yazılımı