Anadolu Basını
Yavuzlar inşaat
YAvuzlar inşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Yazı Detayı
11 Şubat 2020 - Salı 10:42 Bu yazı 553 kez okundu
 
Aydın'da deprem gerçeği
Enver Delioğlan
 
 

Aydın ve çevresinde son zamanlarda yaşanmakta olan deprem ve yeryüzü hareketliliği hakkında yazılıp çizilen tarihsel gerçekler Aydın’da yaşayanları tedirgin etmektedir.

Bununla birlikte yetkililerin yakın zamanda Aydın ve çevresinde 7,7 şiddetinde deprem olabilir ihtimalleri üzerine yaptıkları açıklamalardan sonra evi ve işyeri bulunanlar çare olarak sigorta şirketlerine koşmaktadır. Kendilerinin görüşlerini aldığımız sigortacı Nalân Esen, son depremlerden sonra sigorta şirketlerine olan talebin arttığını, sigorta poliçelerinin sayısında hatırı sayılır bir artış olduğunu söylemektedirler.

Aydın ve çevresinde son yıllarda yaşanan depremlere göre en son 20 Ağustos 1895 yılındaki depremde büyük hasar oluşmuştur. Şehrin ölçüsünde 1 metre alçalma yaşanmış, yer yer bu 4 metreye ulaşmış ve maksimum yüzey yer değiştirme ile birlikte alçalma 1 metreye ulaşmıştır. 40 sn süren bu depremde 2 köy yok olmuştur. Günümüzde Aydın ve çevresinde görülen deprem oyukları ve yeryüzü şekil görüntüleri de bu depremden sonra oluşmuştur.

Tarihimize baktığımızda çeşitli kaynaklardan alınan bilgiye göre:

1653 Aydın ve çevresi, 1847 Tire-Aydın, 1850 Aydın, 1878 Aydın-İstanbul, 1895 Aydın ve çevresi, 1898 Aydın-Köşk, 1899 Aydın-Uşak ve Denizli, 1953 Aydın, 1955 Aydının söke deltasında büyük depremler meydana gelerek birçok can ve mal kaybı yaşanmasına neden olmuştur.

Bazı kaynaklardan alınan bilgiye göre:

Aydın merkez 1. derece deprem kuşağında,

Bozdoğan 2. derece deprem kuşağında,

Çine 1. derece deprem kuşağında ve Germencik 1. derece deprem kuşağında yer almaktadır. Bu verilere bakarsak depremin değil binaların, insanların ölümlerine neden olduğunu görmekteyiz. Aydındaki yaşamında bu gerçekler ışığında ele alınarak önlemler alınması ve gerekli düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.

 
Etiketler: Enver Delioğlan, Aydın'da deprem gerçeği
Yorumlar
Haber Yazılımı