Rıdvan Eşin
Maya Güzellik
Tuğba Kuruyemiş
Yazı Detayı
19 Mayıs 2020 - Salı 09:53 Bu yazı 559 kez okundu
 
11-15 Mayıs 2020 haftası piyasalar analizi
Mesut Erkoyun
merkoyun@gmail.com
 
 

BDDK (Bankacılık düzenleme ve Denetleme Kurumu) Yurt dışındaki Fransız Bankası BNP Paribas, ABD Bankası Citibank ve İsviçre Bankası UBS'ye 07 Mayıs 2020 tarihinde getirdiği Swap(Döviz-TL takası) yasağını 11 Mayıs 2020 günü kaldırdı.

Resmi Gazetenin 11 Mayıs 2020 tarih 31124 mükerrer sayılı ithalat rejimi ek kararı ile bazı ürünlere 30 Eylül 2020 tarihine kadar geçici yüzde 30'a kadar, değişken oranlarda ek gümrük vergisi getirildi. Bu ürünler; Altın, Mücevher, buzdolabı, demir-çelikten teller kablolar ve halatlar, su filtreleri, yer kaplama ve döşemeleri, hijyenik ürünler, fermuarlar, golf arabası, tripodlar, müzik aletleri vb.

Berberler ve kuaförlerin kapanışından 50 gün sonra açıldı. Bu sektördeki esnaflar çok zor bir süreçten geçtiklerini belirttiler.

Hazine ve Maliye Bakanının Dış Ekonomik İlişkiler Kuruluyla  (DEİK) video konferans ile düzenlediği toplantıda Bakan; ''Covid -19 pandemisi ile mücadelede devreye aldığımız

Ekonomik İstikrar Kalkanı adımlarımızın maddi tutarı 240 milyar TL'ye ulaşmıştır. Bu miktar, milli gelirin yüzde 5'i civarındadır'' dedi. Bu desteklerin çoğu vergi ertelemeleri ve kamu bankalarının kredi desteklerinden oluşmaktadır.

Borsa İstanbul BIST100 endeksi, 15 Mayıs 2020 günü seansını 99.768 puandan tamamladı.

TCMB 15 Mayıs 2020 günü gösterge niteliğindeki ABD Doları Satış kuru 6.91 TL. EURO ise 7.47 TL’den haftayı tamamlamıştır.

15 Mayıs 2020 tarihi saat 18.00 itibarıyla Brend Petrol fiyatı: 32.50.-Usd'dan, Altın Fiyatları ise; Gram altın 386.- TL den, Çeyrek Altın 624.- TL’den Ons fiyatı ise 1.743.- USD'den işlem görmektedir.

Nisan Ayının tamamında nüfusun çoğunluğu temel ihtiyaçların dışında alışveriş yapmamasına karşın, Ramazan ayının da başlamasıyla gıda fiyatlarındaki yüksek artış enflasyonun artışında etkin olmuştur. Nisan ayında fiyatı en çok artan 10 gıda ürününün başını yüzde 46,2 ile sarımsak, yüzde 37,5 artışla soğan, yüzde 31 ile patates çekmektedir.

Salgının en çok etkileyeceği sektörün başında tarım gelmektedir. Çiftçilerimiz girdi maliyet artışları nedeniyle üretiminin karşılığını alamamaktan ve üretilen ürünleri için pazara ulaşma zincirinin yetersiz olmasından endişe duymaktadır. Bu sorunlarının yanında salgın nedeniyle ihracat endişesi de rahatsız etmektedir.

Aydın ilinde Mayıs ayında hasadına başlanan Papaz Eriği, Çilek ve Enginarda verim üreticinin yüzünü güldürecek seviyede olmasına karşın, pazar ve pazara ulaşımdaki sıkıntılar üreticiyi endişelendirmektedir. Burada önerim üreticinin mevcut kooperatifleri hızla hayata geçirerek internet kanallarından satışla ürünlerini pazara hızla gönderme olanaklarını değerlendirmeleri gerekmektedir.

Üretim yaparak ülkemizin kalkınmasına tarım alanında destek sağlayan çiftçilerimizin özellikle bu yıl ve salgın süresince ürettikleri tüm ürünler için devlet olarak "alım garantisi" verilmesi konusunda Ziraat Odalarının destekleriyle tüm milletvekillerimizin meclise önerge vermesi gerektiğini düşünüyorum.

Mustafa Kemal Atatürk'ün "Milli Ekonominin Temeli Tarımdır" sözüyle;

Tarlasında, bahçesinde, gece gündüz demeden çalışarak ailesine, ülkesine üreterek destek veren tüm çiftçilerimizin "14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü" kutlu olsun.

 
Etiketler: Mesut Erkoyun, 11-15 Mayıs 2020 haftası piyasalar analizi
Yorumlar
Haber Yazılımı