301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
14 Mayıs 2018 - Pazartesi 12:00 Bu haber 1132 kez okundu
 
Yörük Ali Efe’yi anlattı
91 yaşındaki İrfan Pehlivanoğlu, “Yörük Ali Efe ile tanışmış olmaktan büyük onur duyuyorum” dedi.
GÜNCEL Haberi
Yörük Ali Efe’yi anlattı

AYDIN- Milli Mücadele kahramanlarından Yörük Ali Efe’nin yanında çalışan 91 yaşındaki İrfan Pehlivanoğlu, kurutuluş mücadelesinin önemli simalarının başında gelen Efe’yi anlattı.

Yenipazar Yörük Ali Efe Evi Müzesi’nin bulunduğu Yenipazar’da yaşayan İrfan Pehlivanoğlu, Efe ile geçen anılarını halen dün gibi hatırladığını söyledi. Yörük Ali Efe’den bahsederken haklı bir gurur yaşayan Pehlivanoğlu, “Yörük Ali Efe ile tanışmış ve yanında çalışmış olmaktan büyük gurur ve onur duyuyorum. Yörük Ali yanında çalışanlara çok adil davranır, her Salı günü yanında çalışanları teker teker yanına çağırır ve haftalık kazançlarını kendisi dağıtırdı. Yanında çalışanlar tarafından çok sevildiği kadar bir o kadar da çekinirdik. Bu çekince biraz korku, biraz saygıdan kaynaklıydı. Her milli günlerin kutlamasında tören alanında yerini alır ve yoğun talep üzerine havaya atılan metal paraya tabancasıyla ateş etmesi istenirdi. Her seferinde de tabancasıyla metal parayı vurmayı başarırdı” dedi.

Yörük Ali Efe ve arkadaşlarını saygıyla yad eden Pehlivanoğlu, “Milli mücadele sonrası uzun yıllar Yenipazar’da yaşayan Efemiz bir tren kazası geçirdi. Düşürmüş olduğu bastonunu almak isterken trenin altında kalmıştır. Üzüntü verici bu olay da efemizin iki bacağı da kopmuştur. Efemizi rahmetle anıyorum” dedi.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Yenipazar, İrfan Pehlivanoğlu, Yörük Ali Efe
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Yörük Ali Efe’yi anlattı
Yörük Ali Efe’yi anlattı
Yorumlar
Haber Yazılımı