Haber Detayı
04 Aralık 2017 - Pazartesi 13:19 Bu haber 494 kez okundu
 
Yılbaşı hediye paketlerine dikkat
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Albenisi olan süslü paketlere aldanmayın. İşletmelerde TAPDK belgesinin olup olmadığına özen gösterilmeli. Sevdiklerinizin sağlığını hiçe saymayın. Kaçak üretim hem ekonomiye hem esnafa zarar”dedi.
EKONOMİ Haberi
Yılbaşı hediye paketlerine dikkat

ANKARA- Yılbaşı kutlamalarının yaklaşmasıyla birlikte piyasaya kalitesiz ve sahte ürünlerin sürülmeye çalışıldığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Vatandaşlarımız yeni yıl için hediye paketi hazırlarken satın aldıkları ürünlere oldukça dikkat etmelidirler” dedi.

Özellikle son günlerde piyasaya sürülmeye hazır alkollü içeceklerin yakalanması ve daha önce piyasaya sürülmüş sahte alkollü içeceklerin olabileceğine dikkat çeken Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Hediye sepetlerine konulan ürünlere mutlaka özen gösterilmeli ve sahte olmaması için dikkat edilmelidir. Alkollü içeceklerin üzerinde Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurulu (TAPDK) belgeli ve bandrollü olmasına dikkat edilmeli. Sadece alkol değil, hediye paketleri içerisine konulan çikolata, şekerleme ve kuruyemiş gibi merdiven altı ürünlere de dikkat edilmelidir. Hangi şartlarda üretildiği belli olmayan, tarihi geçen bu ürünler paketli olduğu için bozulduğu anlaşılmıyor. Vergi ödemeden kaçak yollardan merdiven altı üretim yapanlar yüzünden hem vatandaşımızın sağlığı tehlikeye giriyor hem de esnafımız mağdur oluyor” diye konuştu.

“Sahte ürünler piyasada dolaşıyor”

Son günlerde kaçakçılıkla mücadele ekipleri tarafından alınan ihbarlar üzerine yapılan denetim ve baskınlarda çok sayıda sahte alkol ve tonlarca alkol yapımında kullanılan metin alkol ele geçirildiğine dikkat çeken Bendevi Palandöken, “Yılbaşı kutlamaları için satılan alkollü içeceklere dikkat edilmeli. Bu gecede alkol alacak vatandaşlarımız güvenilir yerlerden alışveriş yapmalı ve işletmelerde Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurulu (TAPDK) belgesinin olup olmadığına özen göstermeli. 3-5 kuruş ucuz olsun diye alınan sahte alkol, insan sağlığına zarar vererek ölüme yol açmaktadır. Yine piyasada sahte alkol yapımında kullanılan tonlarca metil alkolün yakalanması bu işin üzerinde ciddiyetle durulması gerektiğini göstermekte. Yine yılbaşı hediye sepetlerine konulan hangi şartlarda üretildiği belli olmayan, albenisi olan süslü paketlere sarılmış çikolata, şekerleme, kuruyemiş gibi ürünlere dikkat edilmeli. Bu süslü paketlere aldanıp hem kendinizin hem de sevdiklerinizin sağlığını hiçe saymayın. Alışverişinizi güvenilir ve emin ellerden yapın” şeklinde konuştu.

 “Tedbirler alınıp denetimler artırılmalı”

Kaçak ya da sahte içki ile gerek kolluk kuvvetleri gerekse belediye zabıta ekipleri mücadelelerini sürdürürken, alkollü içecekler sebebiyle onlarca kişinin hayatını kaybettiğine işaret eden Palandöken, “Yeni yıl yaklaşırken yine kaçak ve sahte içki üreticileri iş başında. Kolluk kuvvetleri bu fırsatçılara göz açtırmamaya çalışırken, vatandaşlar da aldığı ürünlere oldukça dikkat etmelidir. Mücadele bir bütün olarak yapılmalıdır. Hem insan sağlığı hem de vergi kaybı olduğu için ekonomiye büyük kayba sebep olan bu yapıyla her kesimin mücadele etmesi kaçınılmaz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Ankara, Yılbaşı hediyesi, Bendevi Palandöken
Yorumlar
Haber Yazılımı