Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
09 Ocak 2019 - Çarşamba 11:18 Bu haber 1065 kez okundu
 
Yeni ayakkabı ustaları yetişmiyor
Aydın’ın Didim İlçesi’nde, ayakkabı ustalarının çırak bulmada sorun yaşadığı belirtildi.
EKONOMİ Haberi
Yeni ayakkabı ustaları yetişmiyor

AYDIN- Ayakkabı tamir işi ve terlik imalat ettiğini belirten Okan Göymen, el emeği ile çalışan küçük esnafın gün geçtikçe eridiğini ve çırak bulmada sorun yaşadıklarını belirtti.

Didim İlçesi’nin bir turizm bölgesi olduğunu ifade eden Göymen, yaz sezonun da bir yoğunluk yaşandığın, talepler genel de terlik olduğu için sadece terlik imal ettiğini söyledi.

Yaptıkları işlerin el emeğine dayandığını belirten Göymen, ”Turizmin yoğun olarak yaşandığı ilçede Mayıs ayı ile Eylül ayları arasında işlerimiz hareketli oluyor. Özellikle talepler genelde yazlık terlik olunca Ocak ayından itibaren deri siparişlerini veriyorum. Belirli ölçü ve kalıplarda terlik imal ediyorum. Tamamen ham maddesi deri ve el emeğiyle ürettiğim terlikleri genel de tatil için ilçeye gelen vatandaşlar talepte bulunuyor. Tek başıma çalışıyorum. Maalesef ilçede çırak bulmada sorun yaşıyorum. Dolayısıyla yeni ayakkabı ustaları yetişmiyor” diye konuştu.

Didim Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şerif Erul da, kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin yaşatılması için yetkililerin konuya duyarlı olması gerektiğini belirterek, el emeği ile üretilen ürünlerin maliyetli olduğunu, sanatkarların seri imalatlar ve dökme ürünler karşısında rekabet etme şanslarının olmadığını ifade etti.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Didim, Ayakkabıcılık, Ayakkabı ustası, Okan Göymen
Yorumlar
Haber Yazılımı