Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
11 Temmuz 2019 - Perşembe 17:37 Bu haber 3337 kez okundu
 
Yavuzlar İnşaat: Projeye hep birlikte sahip çıkalım
Yaklaşık 23 yıldır devam eden ve Yavuzlar İnşaat tarafından çözüme kavuşturulacağı açıklanan AYKONUT Projesi’nde, yıkım kararı tartışmalara neden olurken, proje uygulayıcısı firma, yanlış anlamaları giderici açıklamalarda bulundu.
GENEL Haberi
Yavuzlar İnşaat: Projeye hep birlikte sahip çıkalım

Bilgi Koleji

AYDIN- Bazı vatandaşların, Güzelhisar Mahallesi'ndeki inşaat alanının tamamında yıkım yapılacağı şeklinde yanlış anlama olması üzerine açıklama yapan Yavuzlar İnşaat, yıkım kararının 46 bin metrekare alandaki bazı yapılar için alındığını, projenin tamamını kapsamadığı vurguladı.

“HERKES TEMİZLENMİŞ KILÇIKSIZ İSTİYOR”

Projenin mühürlendiği iddiaları karşısında kamuoyunu bilgilendirmek için basın toplantısı düzenleyen Tevfik Yavuz, alanın büyük bölümünün temizlendiğini ve çalışmaların devam ettiğini söyledi. İddia edildiği gibi projenin mühürlenmesinin söz konusu olmadığını ifade eden Yavuz, kendileri tarafından da proje tamamlandıktan sonra yıkılacak olan örnek dairelerin bulunduğu bölümün yıkılması için kendilerine 18 Temmuz’a kadar süre tanındığını açıkladı.

Son günlerde Aydın’da ortaya atılan Yavuzlar İnşaat’ın Torlak Mevkii’nde çalışmalarını yürüttüğü 1538 daire ve 200 dükkânlı My Life City Projesi’nin mühürlendiği iddialarıyla ilgili Yavuzlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Melih Yavuz, Yavuzlar İnşaat Yönetim Kurulu İcra ve Uygulama Üyesi Tevfik Yavuz ile AYKONUT Başkanı Rahmi Çoban basın toplantısı düzenledi.

“BURASI AYDININ KANAYAN YARASI”

Toplantının açılışında konuşan AYKONUT Başkanı Rahmi Çoban, “Ortada 23 yıllık bir sorun vardı. Bu sorunun çözümü için uzun yıllardır çalmadık kapı bırakmadık. Buraya TOKİ dahil ülkenin birçok önemli inşaat firmaları geldi. Fakat arazinin sorunlu olmasından dolayı kimse yanaşmadı. Maalesef firmalar buraya cesaret edip giremedi. Yavuzlar İnşaat her şeyi göze alıp AYKONUT mağduriyetini gidermek için bir adım attı. Şu anda işler yola girdi ve bayağı da önemli bir mesafe kaydedildi. Maalesef burası şehrin karanlık bölgesiydi. Bu cenazenin artık ortadan kalkması gerekiyordu. Bunu Yavuzlar Ailesi üstlendi. Ben olsam cesaret edip giremezdim. Kendilerine teşekkür ediyorum. Burada herkes bir koyundan 2-3 post çıkarma telaşında ve acaba nasıl çıkarırız gayretinde. Herkes AYKONUT’un geçmişini iyi bilirler. Kongrelerimiz kavgalı yumruklu olurdu. Ben çok tehdit aldım, evime kadar gelip tehdit ettiler. Burada otopark vardı, yıllarca kavga ettik, mafyalarla çıkaracağız diye, bize bir kuruş kira vermediler. Şu 23 yıl içerisinde bize sadece Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Özlem Çerçioğlu’nun yanımızda olduğunu gördük ve inkar da etmiyoruz” dedi.

“90 GÜNDE TEMİZLEYECEĞİZ”

Aydın'ın 23 yıllık sorununu ortadan kaldırmak için 2 yıl önce bir yola çıktıklarını dile getiren Yavuzlar İnşaat Yönetim Kurulu İcra ve Uygulama Üyesi Tevfik Yavuz, 2017 yılından beri bu projeyle yatıp kalktıklarını söyledi. Son günlerde yaşananlardan dolayı üzgün ve kızgın olduklarını ifade eden Yavuz, “Projemiz mühürlü değil. Bazı kesimler algı oluşturmaya çalışıyorlar. Bizim kanunsuz hiçbir talebimiz olmadı. Biz buraya kolay gelmedik. 41 yıllık bir çalışma var, tırnaklarımızla kazıya kazıya geldik. Biz kimsenin hakkını yemeyiz, hakkımızı da yedirtmeyiz. 90 gün içinde bu arazi tamamen temizlenecek. Bugüne AYKONUT alanı içinde kalan mülkiyet sahiplerine tek tek gittim. Giderken adeta kız istemeye gider gibi çiçeğim, pastam ve bayan arkadaşım ile mülk sahiplerinin ayağına gittim. Mülk sahipleriyle görüşüp, uzlaşarak çok ciddi yol aldık” diye anlattı.

“GEREKİRSE YIKIM İÇİN NOTERDEN TAAHHÜT VERELİM”

1538 daire ve 200 dükkânlı proje alanının altına iki katlı 2 bin konutlar için, 500 ticari işletmeler olmak kaydıyla 2500 araçlık otopark yapacaklarını hatırlatan Tevfik Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her büyük inşaat projesinde satış ofisi ve örnek daireler olur. Ofisimiz yaklaşık 5 milyon lira maliyeti var. Bizde satış ofisimizi otopark yapılacak bölgenin dışında bir yere yapmamız gerekiyordu. Bunun için 1200 metrekare inşaat ruhsatı aldık ve satış ofisimizi tamamladık, örnek dairelerimizde tamamlanma aşamasında. Bizim burada Bin 200 daire satabilmemiz için ortalama 20 Bin kişinin bu alana gelmesi lazım.

Bu gelenlere de inşaat alanını gezdiremeyiz. Geçici olarak yaptığımız örnek dairelerimizin olduğu bölümü zaten inşaat bitiminde yıkacağız. Şimdi yıkım işi karşımıza çıktı. 23 yıldır burası şehrin karanlık yüzü ve kanayan yarasıdır. Kimse bu sorunun çözümü için bir adım atmamış, fakat yerel ve genelde siyaset yapanlar hep söz vermişler, ‘bu sorunu çözeceğiz’ diye. Fakat herkes korkmuş, elini taşın altına sokan yok.

Biz yaptığımız iş ile Aydın’a örnek olduk. 2000 aile yıllarca dolandırılmış. Biz kimseden de bir şey istemiyoruz. Biz buraya iş yapmaya geldik. Bizim önümüzü açın, işimizi yapalım. Bizden yıkılmasını istenen alanı biz zaten yıkacağız. Bunu her yerde söyledim ve sizin huzurunuzda da tekrar söylüyorum. O alan zaten bizim dairelerin tamamlanmasının ardından yıkılacak. Gerekirse yıkım için noterden taahhüt verelim.”

“SUÇUMUZ NE?”

18 Temmuz’a kadar yıkılması için süre verilen alanın yanındaki binanın son 3 katı içinde yıllardır yıkım kararı olduğunu hatırlatan Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Örnek dairelerin olduğu alanın Kırmızı Minareli Cami siluetine zarar verdiği için anıtlar kurulundan da Efeler Belediyesi’ne yazı gitmiş. Caminin yanındaki 6 katlı binanın son 3 katı için yıllardır yıkım kararı var uygulanmıyor.

Tarihi caminin minaresinin kapısı kartondan. Bunu göremeyenler 5 metre yüksekliğe sahip örnek dairelerin caminin siluetini bozduğunu görüyorlar. Biz taşın altına elimizi koyduk. Bu şehrin kanayan yarasını çözüme kavuşturacağız. Ben kimseyi suçlamıyorum. Gelinen noktada biz ne yaptık, suçumuz ne? 23 yıllık sorunu çözüme kavuşturmak istiyoruz.

Bizim burası yıkıldığı an, bizim burada durmamızın bir anlamı yok. Ben buraya hayatımı koydum. Açıkçası bu yaşananlardan dolayı bir art niyet arıyorum. Biz bu alana bu güne kadar yaklaşık 50 milyon lira gibi büyük bir yatırım yaptık. Bir bardak suda fırtınalar koparmasınlar, olan Aydın’ımıza oluyor.”

Kaynak: () - Gezgin Değirmenci Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Efeler, Tevfik Yavuz, Rahmi Çoban, Melih Yavuz,
Yorumlar
Haber Yazılımı