Rıdvan Eşin
YAvuzlar inşaat
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
06 Ocak 2015 - Salı 12:40 Bu haber 1379 kez okundu
 
Yarım Asır sonra gelen UFO itirafı
Amerikan İstihbarat Teşkilatı (CIA), 1950-1960’lı yıllarda rapor edilen UFO iddialarının aslında U-2 casus uçağı yansıması olduğunu itiraf etti.
BİLİM Haberi
Yarım Asır sonra gelen UFO itirafı

Kent Sokakları

CIA’ye ait bazı gizli belgelerde 1950-1960’lı yıllarda görüldüğü kaydedilen dairelerin UFO olmadığı gizli U-2 casus uçağı olduğu bildirildi. Belgelerin açıklanmasının ardından CIA’den gelen itirafta “1950’li yıllarda görülen olağan dışı hareketlik bize aitti” denildi. CIA’nin veri tabanında bulunan ve sıkça okunan belgelerde, 1954-1974 yılları arasında son derece gizli CIA ve U-2 Programı’nın yer aldığı öğrenildi. Yayınlanan 272 sayfalık belgelerde, teşkilatın casus uçaklarını Sovyet Birliği gibi birçok ülkenin yaklaşık 19 bin kilometre üzerinde test ettiği ortaya çıktı. Bu dönemde birçok yolcu uçağı pilotunun da UFO görmüş olabileceklerine dair rapor verdikleri kaydedildi.

1950 yıllarının ortalarında yolcu uçaklarının ve askeri uçakların yaklaşık 3 bin ve 6 bin kilometre yükseklikte uçtukları belirtilirken, casus uçağı U-2’lerin ise yaklaşık 19 bin kilometre yükseklikte uçuşa başladığı kaydedildi. Hava trafik kontrol yetkilileri tarafından, UFO dairelerinin görüldüğüne dair hazırlanan raporların bu dönemde kaydedilmeye başlandığı bildirildi. 

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: CIA, UFO
Yorumlar
Haber Yazılımı