Haber Detayı
11 Mart 2018 - Pazar 12:51 Bu haber 579 kez okundu
 
Ustalara vefa
Söke Kaymakamlığı tarafından yürütülen 'ustalara vefa emeğe saygı' projesi kapsamında mesleğinde 50 yılı aşan ve halen çalışan meslek erbapları onure ediliyor.
GÜNCEL Haberi
Ustalara vefa

AYDIN- Bu kez Bağarası esnafı proje kapsamında onure edildi. Bağarası esnafı kalaycı ustası Mehmet Yareneri (69), ayakkabı ustası Lütfi Narin (80), marangoz Ali Akpınar (60) ve berber Cihan Tosun (63)'a plaket verildi. 

Bağarası Hürriyet İlköğretim Okulu Salonu’nda gerçekleşen etkinliğe İlçe Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran, Söke Belediye Meclis Üyeleri Mehmet Taşçı ve Mestan Yeşil, İlçe Jandarma Komutanı Gökhan Kurgan, İlçe Emniyet Müdürü Yalçın Şipal, Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Yapıcı, Söke Ticaret Odası Başkanı Haluk Kutlay katıldı. Etkinlikte ustaların yakınları da bulundu.

Sunumunu öğretmen Ramazan Çal'ın yaptığı etkinlikte ustalar özgeçmiş ve meslekleri ile ilgili bilgiler verdi. Her bir usta konuşmasında böylesi anlamlı bir projeyi gerçekleştiren Kaymakam Kurtbeyoğlu'na teşekkür etti. Ardından Bağarası sakini müzisyenlerin oluşturduğu grup mini bir THM konseri verdi.

Eğitim gördüğü yıllarda karşılaştığı bir ustanın "ne olacaksınız, mesleğiniz ne olacak?" sorusu üzerine etkilendiğini anlatarak sözlerine başlayan İlçe Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, "Kaymakam olduktan sonra esnaf ziyaretleri ve ustalara vefayı önemseyen çalışmalar yürütmeye gayret ediyorum. Sökeli çizme ustamız Zeki Avcıoğlu, geçen etkinlikte öldükten sonra tabutumu mu çıkaracaktınız sahneye demişti. Biz ustalarımızı hayattayken hatırlamalı ve onure etmeliyiz. Her birine saygılarımı sunuyorum" dedi.

Konuşmanın ardından İlçe Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, ustalara plaketlerini takdim ederken, esnaf odaları tarafından çiçek verildi. Kalaycı ustası Mehmet Yareneri ise Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu'na kendi yaptığı bakır cezve hediye etti.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Söke, Süleyman Toyran, Tahsin Kurtbeyoğlu, Ustalara vefa
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Ustalara vefa
Yorumlar
Haber Yazılımı