Haber Detayı
14 Nisan 2018 - Cumartesi 10:41 Bu haber 581 kez okundu
 
Üreticide yetmiş kuruş rafta 30 lira
Reçellik ilek üreticileri fiyatlardan muzdarip
EKONOMİ Haberi
Üreticide yetmiş kuruş rafta 30 lira

AYDIN- İncir meyvesinin olgunlaşmasında kullanılan erkek incirin reçellik sezonu başladı. Üreticide kilosu 70 kuruşa alınan ilekler reçel olduktan sonra tüketiciye kilosu 30 TL’ye satılıyor. Üreticinin ve çiftçinin her zaman aracıya çalıştığını belirten Aydınlı ilekçilerden Gürkan Kuşlu, “Biz topladığımız ilekleri satarken kilosunu 70 kuruşa satıyoruz. Reçeli ise 30 TL’ye satılıyor” diye konuştu.

Aydın’da Ağustos aylarında incirin olgunlaşması için kullanılan, bahar mevsiminde ise reçel yapımı için kullanılan erkek incirler toplanmaya başladı. Aydın Efeler, Koçarlı, Söke, Nazilli, Köşk ve civarından toplanan erkek incirler reçel yapımı için Bursa’ya gönderiliyor.

Erkek incir toplayarak Bursa’ya satan çiftçilerden Gürkan Kuşlu, fiyatların düşüklüğünden dert yandı. Geçen yıl kilosu 1 TL olan ileğin bu yıl 70 kuruşa satıldığını belirten Kuşlu, “Normal şartlarda sofralara gelen incirin olgunlaşması için kullanılan ilekler son yıllarda reçel yapımında a kullanılmaya başladı. Bizler de ekmeğimizi ilek toplayıp satarak kazanıyoruz. Bu yıl mevsim güzel sezon iyi, ancak fiyatlar çok düşük. Bizim toplayıp 70 kuruşa sattığımız ilek reçel olduktan sonra kilosu 30 TL’ye satılıyor. Her zaman olduğu gibi, üretici değil aracı kazanıyor” dedi.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, İncir, İlek, Gürkan Kuşlu
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Üreticide yetmiş kuruş rafta 30 lira
Üreticide yetmiş kuruş rafta 30 lira
Üreticide yetmiş kuruş rafta 30 lira
Yorumlar
Haber Yazılımı