Enarya 15 gün yayınlanacak
Yavuzlar inşaat
YAvuzlar inşaat
Tuğba Kuruyemiş
JESDER
Haber Detayı
10 Mayıs 2019 - Cuma 18:21 Bu haber 2110 kez okundu
 
Üretici isyanda
Aydın Ziraat Odaları, pamuk üretimindeki dekara 500 kg ürün sınırlandırılmasının kaldırılmasını istedi.
EKONOMİ Haberi
Üretici isyanda

AYDIN- Aydınlı pamuk üreticisi Ankara’ya seslendi. Üreticiler, “Pamuk üretiminde birim alandan alınan ürün miktarına sınırlama koymayın. Bilakis, daha çok ürün alınabilmesi için teşvik edici uygulamalar getirin” çağrısı yaptı.

Aydın Ziraat Odaları adına açıklama yapan Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, 1 dekar alandan 500 kg’ın üzerinde ürün alan pamuk üreticisine, “Neden fazla üretiyorsun?” dercesine cezalandırma uygulaması yapıldığını belirterek, “Bu uygulama tekstil sanayini tamamen dışa bağımlı hale getirir” diye konuştu.

Başkan Kendirlioğlu, Aydınlı pamuk üreticisinin 1 dekar alandan 600-650 hatta 700 kg ürün elde edebilecekken 500 kg ile sınırlandırılmasının üretimden uzaklaştırıcı bir yaklaşım olduğunu belirterek, “Dışa bağımlı kalmadan ya da en az miktarda ithalatla kurulu tekstil sanayimizin ihtiyacını karşılamak varken, neden?” dedi.

Aydın Ziraat Odaları Koordinasyon Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, pamuk üretimindeki yanlış uygulamaları ve sonuçlarını şöyle dile getirdi:

“Aydın, pamuk üretimi bakımından elverişle ekolojik sahip olup, yıllara göre değişmekle beraber, 2004 üretim yılına kadar ülke üretiminin yüzde 30-32’sini karşılamakta idi. Ancak üretim aşamasındaki girdi fiyatlarının çok yükselmesi, dolayısıyla üretim maliyetlerinin artması, suna karşılık fiyatlar genel seviyesinde aynı oranda bir artışın gerçekleşmemesi sonucu olarak, üretici devamlı zarar eder hale gelmiş ve özellikle 2000’li yılların başından itibaren ekim alanlarında ciddi miktarlarda azalmalar ortaya çıkmıştır.

Kurulu tekstil sanayimizin hammaddesini oluşturan ve ithalatı ile milyarlarca dolar ödeyerek cari açık verdiğimiz pamukta, dışa bağımlılıktan kurtulmak için dahili üretime önem vermemiz gerekir. Bu da ürüne verilen destek ve birim alandan alınan ürün miktarı ile mümkün olur.

Bugün gelinen noktada ise üretim, 1 dekar alandan 500 Kg ile sınırlandırılmaktadır. Maliyet unsurlarının çoğaldığı bir dönemde, üreticinin bu yükün altından kalkabilmesi için birim alandan istihsal edeceği ürün miktarını artırması gerekir. Üreticimiz bu bilinçle çalışmakta birim alandan en yüksek verimi alma gayreti içinde bulunmaktadır.

Öyle ki, bir dekar alandan 600-650 hatta 700 kg ürün alabilmektedir. Dışa bağımlı kalmadan ya da en az miktarda ithalatla kurulu tekstil sanayimizin ihtiyacını karşılamak varken, dekardan 500 kg’ın üzerinde kütlü pamuk alan üreticiye, ‘Neden fazla üretiyorsun?’ der gibi cezalandırılmalarının hiçbir haklı sebebi yoktur.

Bu yaklaşım, çiftçimizi pamuk tarımından vazgeçirir bir uygulama olması kaçınılmazdır. Zira Kuyucak, Çine, Sultanhisar, Köşk, Karpuzlu gibi ilçelerimizde yüksek maliyetler nedeniyle pamuk tarımından vazgeçilmiştir. Çeşitli nedenlerle pamuk ürününden bir daha kaçış olması halinde muhtemelen, geri dönüş mümkün olmayacak, dışa bağımlılık daha da artacaktır.

Bu nedenle, kurulu tekstil sanayimizin ihtiyacı olan pamuk tarımının sürdürebilirliği bakımından, hiçbir sınırlama ya da engelleme getirilmeden, üreticinin birim alandan daha fazla üretim yapmasını teşvik edecek uygulamalara geçilmesi, üretimden uzaklaştırıcı kısıtlamalardan vazgeçilmesi gerekmektedir.”

Aydın Ziraat Odaları İl Koordinasyonu adına yapılan açıklamaya, Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri, Çine Ziraat Odası Başkanı Osman Eşiyok, Koçarlı Ziraat Odası Başkanı Mutlu Öztürk, İncirliova Ziraat Odası Başkanı Ali Kaykı katıldı.

Kaynak: () - Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Ziraat Odası, Mehmet Kendirlioğlu, pamuk
Yorumlar
Haber Yazılımı