Enerya Doğal Gaz Reklam
Rıdvan Eşin
Maya Güzellik
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
06 Ocak 2015 - Salı 22:47 Bu haber 1121 kez okundu
 
Ulusoy’dan tanıtım filmine destek sözü
Aydın Ticaret Odası (AYTO), Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy’dan Aydın tanıtım filmine destek sözü aldı.
EKONOMİ Haberi
Ulusoy’dan tanıtım filmine destek sözü

Rıdvan Eşin

Aydın Ticaret Odası (AYTO), Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy’dan Aydın tanıtım filmine destek sözü aldı.

AYTO ve Güney Ege Kalınma Ajansı işbirliği ile önce "Aydın Tarihi ve Turizmi" konulu bir panel ardından “Uygarlık Anadolu’da Doğdu” adlı bir konferans düzenlendi. ADÜ Atatürk Kongre Merkezi Miletos Salonu’nda düzenlenen etkinliğe seyahat acenteleri, rehberler, kurum ve kuruluşların müdürleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, eğitimciler katıldı. İlk olarak düzenlenen panel 3 oturum halinde gerçekleştirildi. Panelin ilk oturumunda Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy konuştu.TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy yaptığı konuşmasında 2020 yılında turizm hedeflerinin 43 milyon turist ve 50 milyar dolar gelir olduğunu ifade ederek Turizmde Türkiye’nin hedefine hızla ilerlediğini söyledi. Turizmle ilgili, genel değerlendirme yapan TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, turizm sektörünün Türkiye’nin cari açığının yüzde 32,4’ünü kapattığını belirtti.

TÜRKİYE VİZE KONULACAK BİR ÜLKE DEĞİL

Turizmde Türkiye bekleyen değil, turist gönderen iyi müşteri olan bir ülke olduğunu kaydeden Ulusoy, “Bu sene Yunanistan’a en iyi turist gönderen ülke Türkiye oldu. 1 milyonu a şan bir kitle. Ama gelin bakın ki, bizim dostlarımız dediğimiz müttefikimiz dediklerimizin dahi vize koyduğu bir Avrupa. Ben bunu şiddetle kınıyorum. Türkiye vize konulacak bir ülke değil. Bir gün gelecek bu ülkelere bizim de vize koyacağımızı biliyorum. Bizim vize koyacağımız günlerin yakın olduğunu da biliyorum. Neymiş AB’de değilsiniz. Biz hiçbir zaman dışında olmadık ki. AB bir barış, insan hakları, demokrasi projesi biz de içinde varız. Bizden müşteri istiyorlar. Ben kendilerine dedim, ‘Siz bizden müşteri istiyor musunuz’ diye evet dediler. ‘Kaldırın vizeyi, kaldırmıyorsanız gelmiyoruz veya kolaylık yapana gideriz’ dedim. Türkiye bunları hak etmiyor” şeklinde konuştu.

AYDIN TANITIM FİLMİ İÇİN DESTEK SÖZÜ

TÜRSAB olarak 2015 yılında Ege Mutfağı’nın gündeme alacaklarını belirten Ulusoy İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Fuar alanında gerçekleştirilecek olan fuara Aydın Ticaret Odası’nın desteğini istedi.Bunun üzerine Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken, Ege Mutfağı ile ilgili yapılacak olan fuara AYTO olarak destek verecekleri sözünü verirken TÜRSAB Başkanı Ulusoy’dan Aydın ili tanıtım filmi için destek istedi. TÜRSAB Başkanı Ulusoy’da tanıtım filmi için Ülken’e destek sözü verdi.Panelin ikinci bölümünde İl Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka, katılımcıları Aydın ili Efeler İlçesi Kültür Varlıkları sunumu ile bilgilendirirken Prof. Dr. Aslı Saraçoğlu 2012-2014 yılları arası Tralleis Kazı çalışmalarını değerlendirdi. Mükerrem Kürüm ise Efeler İlçesi merkezinde yer alan tarihi eserlere ilişkin gözlemlerini aktardı.Panelin üçüncü bölümünde konuşan AYTO Başkanı Hakan Ülken ise, “Dedik ki Başaran Beye biraz önce biz Aydın’ın tanıtım filmi için destek istiyoruz. Bunun sözünü aldık. En önemli kazanımlarımızdan biri budur. Diğer kazanımlarımız ise değerli hocalarımızın sunumlarıdır, farkındalıktır. Önemli bir diğer kazanımımız genç girişimciler ve kadın girişimciler kurulumuzun burada olmasıdır. Diğer başka kazanımlarımız Aydın’da üniversite ve şehir bütünleşmesi neden yok sorusunun cevabını biz son dönemde üniversitemiz ile vermeye başladık. Şu an emeklemeye geçtik, yürümeye devam ediyoruz, ileride Allah’ın izniyle koşacağız. Çok değerli bir rektörümüz ve ekibi var. Ben kendilerine özellikle teşekkür ediyorum. Hangi çalışmamız oldu ise yanımızda yer aldılar. Yine aynı şekilde Kuşadası’ndaki TURSAB temsilcimize ve turizm acentelerine özellikle teşekkür etmek istiyorum. Kendileri sadece panele katılmakla değil 2014 yılında başlattığımız turizm hamlemize çok büyük destek sağladılar. Aydın merkeze turist getirilmesi noktasındaki hayalin realize edildiği bir dönemi yaşadık. Bu Aydın Ticaret Odası’na ve paydaşlarına nasip oldu” diye konuştu.

2014 yılında AYTO tarafından başlatılan turizm hamlesine değinen Ülken, Aydın Müze Müdürlüğü’nden alınan verilere göre geçen yıla oranla ziyaretçi sayısının yüzde 112 arttığını kaydederek, “Aydın Ticaret Odası’na göreve geldiğimizde soyso-ekonomik projeleri gündeme taşıyacağımız belirtmiştik. Geçen yıl başlatmış olduğumuz turizm hamlesi ile Aydın’a turist getirmenin yanı sıra Aydın çarşısı ayağı ile Aydın esnafından alışveriş etmelerini sağlama yönünde çalışmalarımız oldu. Yıllardır süre gelen bu şehir efsanesini gerçekleştirmek bize nasip oldu” dedi.GEKA Genel Sekreteri Süleyman Alata yaptığı konuşmada Güney Ege Turizm Gelişim Şeması hakkında bilgi aktarırken Aydın Büyükşehir Belediyesi yetkilisi Ertuğrul Yamen’de Aydın Büyükşehir Belediyesi olarak Aydın turizmine verdikleri öneme değindi.Etkinliğin ikinci bölümünde “Uygarlık Anadolu’da Doğdu” konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Fahri Işık Anadolu medeniyeti hakkında konuşma yaptı. Düzenlenen etkinliğin ardından konuşmacılara plaket ve Aydın’ın yöresel ürünlerinden oluşan hediyeler takdim edildi.

 

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: ULUSOY, TANITIM FİLMİ, DESTEK SÖZÜ
Yorumlar
Haber Yazılımı