Enerya Doğal Gaz Reklam
Yavuzlar inşaat
YAvuzlar inşaat
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
07 Ocak 2015 - Çarşamba 10:50 Bu haber 1179 kez okundu
 
Ülken’den havaalanı çıkışı
Aydın Ticaret Odası (AYTO) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Ülken, Denizlililerin Denizli ve Aydın ortak havaalanının Buharkent’e yapılması fikrini eleştirerek, "Buharkent’te yapılacak havaalanı Aydın’ın havaalanı değildir” dedi.
EKONOMİ Haberi
Ülken’den havaalanı çıkışı

Rıdvan Eşin

Aydın Ticaret Odası (AYTO) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Ülken, Denizlililerin Denizli ve Aydın ortak havaalanının Buharkent’e yapılması fikrini eleştirerek, "Buharkent’te yapılacak havaalanı Aydın’ın havaalanı değildir” dedi.

Aydın kamuoyunun uzun yıllardır gündemde olan Çıldır Havaalanı’nın ulaşıma açılması tekrar gündeme geldi. AYTO Başkanı Hakan Ülken, Aydın’da bir toplantıda yaptığı konuşmada Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci ve bazı sivil toplum örgütü temsilcilerinin bulunduğu bir toplantıdaki, ’Denizli ve Aydın arasına Buharken’te ortak bir havaalanı yapılsın’ fikrini sert bir dille eleştirdi.Turizmin olmazsa olmazının ulaşım olduğunu söyleyen Ülken, "Eğer ulaşım turistik noktalara rahat ve efektif değilse hiç bir anlamı yok. Dünyanın en iyi tarihi eserlerine aurasına sahip olabilirsiniz ama eğer oraya ulaşım rahat değilse, oraya insanlar ulaşabilmek için farklı çabalar içerisinde kalıyorlar ise hiçbir anlamı yoktur. Onları satamaz ve pazarlayamazsınız" dedi.

"ORTAK HAVAALANI ADI ALTINDA BUHARKENT’TE HAVAALANI İSTEMİYORUZ"

Denizli ve Aydın arasına Buharkent’te yapılacak bir havaalanının son derece yanlış olduğunu kaydeden Başkan Ülken, "Geçtiğimiz günlerde Denizli’de Denizli Sanayi Odası Başkanı ve oradaki birçok sivil toplum örgütünün kendi aralarındaki konuşmalarından basına yansıyan bazı beyanatları oldu. Denizli’deki Çardak Havaalanı’nı yanlış bir yatırım olarak değerlendirerek, havaalanına uçakların sisten dolayı inemediğini, Denizli’deki havaalanının oradan alınmasını istemişler. Aydın ve Afyon bölgesindeki Zafer Havaalanı gibi, Denizli ve Aydın arasına bir havaalanı yapılsın, iki ilin ortak havaalanı olsun yeri de Buharkent’te olsun diye düşünmüşler. Kimse kusura bakmasın Buharkent’te yapılan havaalanı Aydın’ın havaalanı değildir. Denizli kendine havaalanı yapmak istiyorsa, istediği yere havaalanını yapsın. Biz ortak havaalanı adı altında Buharkent’te havaalanı istemiyoruz" diye konuştu.

"AYDIN’IN ÇOCUKLARININ UÇAK GÖRMELERİNİ İSTİYORUZ"

Aydın’ın Efeler ilçesinde bulunan ve yıllardır kamuoyunun gündeminde ola Çıldır Havaalanı’nın aktif hale getirilmesini istediklerini belirten Ülken, "Iğdır’daki çocukların havaalanı görme haklarına saygılıyız, biz Aydın’ın çocuklarının da havaalanı görme hakkının ellerine verilmesini, onların da uçağı görmelerini istiyoruz. Eğer Denizli ve Aydın arasına ortak bir havaalanı yapılma fikri varsa, otobandan 45 dakika gibi kısa bir sürede İzmir Adnan Menderes Havaalanı’na ulaşma gibi bir havaalanının olduğu ortamda, Nazilli sınırlarını geçmeyecek bir ortak havaalanı yapılsın. Bununla birlikte Denizli ve Aydın arasında bir otoban hayata geçirilsin. Denizlililer 60-70 kilometre Çardak’a gideceklerine, 60-70 kilometre Aydın’a doğru gelsinler, ortada buluşalım" ifadelerini kullandı.Denizli-Aydın-İzmir hızlı tren hattının da bir an önce ulaşıma açılmasını isteyen Ülken, "Bu projenin 2023 planına alındığını biliyoruz. Bu hattın 2023’te yapılması bizim için çok geç olacaktır. Bu hattın olabilecek en kısa sürede hayata geçirilmesi gerekmektedir" dedi.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Ülken, havaalanı çıkışı
Yorumlar
Haber Yazılımı