Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
24 Haziran 2019 - Pazartesi 11:13 Bu haber 694 kez okundu
 
Turunçgil bahçelerinde Harnup Güvesi tehlikesi
Aydın’da turunçgil bahçelerinde yapılan kontrollerde Harnup Güvesi’ne (Ectomyeloisceratoniae) rastlanırken, üreticilerin bu zararlıya karşı dikkatli olunması istendi.
GENEL Haberi
Turunçgil bahçelerinde Harnup Güvesi tehlikesi

Bilgi Koleji

AYDIN  - Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, şöyle denildi:

“İlimiz turunçgil alanlarında yürütülen Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi (EKÜY) projesi kapsamında, yapılan bahçe ve tuzak kontrollerinde Harnup Güvesi (Ectomyeloisceratoniae ) zararlısının erginlerine rastlanmıştır. Bu nedenle Harnup Güvesi (Ectomyeloisceratoniae ) zararlısının tüm üreticiler tarafından tanınıp, yoğunluğunun izlenmesi ve bahçelerde mücadelenin uygulanması ilimiz turunçgil yetiştiriciliği için büyük önem taşımaktadır.

Bu zararlı ile kültürel ve biyolojik mücadele yöntemleri yapılmaktadır. Kültürel mücadele yöntemleri kapsamında, Turunçgil ve nar bahçeleri içinde ve çevresinde harnup ve yenidünya gibi zararlının diğer konukçuları yetiştirilmemelidir. Ticari değeri olmayan hastalıklı meyveler ağaç üzerinden toplanarak yok edilmelidir. İlk vuruklu meyve dökümünden sonra Ağustos ayından itibaren 4'er gün ara ile kasım ayı ortasına kadar, yere düşen veya ağaçta sararmış olan meyveler toplanarak imha edilmelidir.

Bu yolla döküm yüzde 80 oranında azaltılabilmektedir. Fakat bu kültürel önlemlerin başarılı olabilmesi için tüm turunçgil yetiştiricileri tarafından uygulanması gerekmektedir. Biyolojik mücadelede ise Bacillusthuringiensis'li preparatlar kullanılmalıdır. Turunçgillerde meyveler yumurta bırakma olgunluğuna geldiğinde Haziran'ın ikinci yarısından itibaren 10-15 gün aralıklarla 4-5 kez ilaçlama yapılmalıdır.”

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Turunçgiller, Harnup Güvesi, Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü
Yorumlar
Haber Yazılımı