Anadolu Basını
Yavuzlar inşaat
Maya Güzellik
Tuğba Kuruyemiş
Nazilli Belediyesi Hangar
Haber Detayı
28 Şubat 2017 - Salı 09:23 Bu haber 970 kez okundu
 
Türkiye NATO’dan ayrılıyor mu?
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili ve NATOPA Başkan Yardımcısı Metin Lütfi Baydar, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygun ve Vladimir Jirinovski’nin, Türkiye’nin NATO’dan çıkacağına ilişkin açıklamalarını Başbakan Binali Yıldırım’a sordu.
SİYASET Haberi
Türkiye NATO’dan ayrılıyor mu?

AYDIN- CHP Milletvekili Metin Lütfi Baydar, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde bir milletvekili ve aynı zamanda NATOPA Başkan Yardımcısı sıfatı ve sorumluluğuyla yönelttiği soru önergesinde, “Rusya Liberal Demokrat Partisi Başkanı Vladimir Jirinovski, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun katıldığı parlamento toplantısında, Türkiye’yi Kasım 2016'da ziyaret ettiğini hatırlatarak ‘Ben Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüm. Bana kendisi bizzat Türkiye'nin gelecekte NATO’dan çıkacağını söyledi. Bugün fiiliyatta Rusya-Türkiye-İran üçlü ittifakı oluşmak üzere. Bu da mantıklı’ sözlerini ifade ettiğinin basında yer almıştır” dedi.

Ayrıca Vladimir Jirinovski, 16 Aralık 2016 tarihinde Rus devlet kanalı Rossiya 1'de yayımlanan Poedinok (Düello) programında, “Türkler artık Avrupa Birliği'ni (AB) istemiyoruz diyor. Türkiye bizimle dost olmak istiyor ve bizimle sıkı ilişkileri var. Türkiye, Rusya ile askeri savunma konularında işbirliği yapmaktan yana. Bu önemli bir adım. Çünkü Türkiye bir NATO ülkesi. Biz, 'Türkiye NATO'dan ayrılacak' demiyoruz. NATO, Türkiye'yi kendi bünyesinden ihraç edecek. Türkiye bizimle böyle askeri konularda işbirliği yaparsa NATO böyle karar alacak. Türklerle işbirliğinden vazgeçmememiz lazım…" sözlerini dile getirdiğinin de yazılı basında yer aldığını vurgulayan Baydar, “Sadece Aydın Milletvekili olarak değil, NATOPA (NATO Parlamenter Asamblesi) Başkan Yardımcısı olarak katıldığım uluslararası yurtdışı toplantılarda kullanmak üzere, Rusya Liberal Demokrat Partisi Başkanı Vladimir Jirinovski’nin yukarıdaki basına yansıyan açıklamaları hakkında ne düşünüyorsunuz?” diye sordu.

Baydar’ın bu soru önergesiyle Türkiye’nin NATO’dan ayrılıp ayrılmayacağı tartışmaları da başladı.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Metin Lütfi Baydar, NATO, Başbakan, Binali Yıldırım, CHP
Yorumlar
Haber Yazılımı