Haber Detayı
18 Eylül 2015 - Cuma 13:55 Bu haber 911 kez okundu
 
Turizm, Teröre Kurban Gitti
Aydın'ın turizm cenneti Didim'de yabancı turist sayısındaki azalmadan dolayı turizmciler gözlerini yerli turist ve gurbetçi Türk ailelere çevirdi. Yabancı turist sayısının azalmasında, artan terör olaylarının etkili olduğunu belirtildi.
RESMİ İLAN Haberi
Turizm, Teröre Kurban Gitti

Didim Turizm Derneği Başkanı Ercüment Alkaner, yaptığı açıklamada; "Normalde Temmuz ayına kadar yabancı turistin ağırlığı yüksekti. Fakat ülkedeki seçimlerden sonra gelişen terör olaylarına rağmen dışarıda bir güven problemi doğdu. Bununla ilgili Yurt dışındaki acentalar, Tur operatörleri müşterilerini riskli bir bölgeye gönderdiklerini gördüler. Bu şekilde dışarıya lanse edildi. Tabi sonucunda yabancı turist sayımız düştü. Bununla birlikte Rusya'da da doların paritesinden dolayı bir kriz vardı. Antalya bölgesini etkilemişti bu kriz" şeklinde konuştu.

Yabancı'nın yerini yerli turist doldurdu

Avrupa'dan gelen turistlerin ülkede gerçekleşen terör olaylarından dolayı azalmaya başladığını söyleyen Alkaner, bunun sonucunda turizmcilerin hem yerli turist hem de yurtdışındaki gurbetçi Türk ailelere yöneldiğini belitti. Alkaner konuşmasına şöyle devam etti; " Yerli pazarda Didim'in sezonu Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Onlarda her ne kadar okullar ertelense de Eylül ayının ilk haftasından sonra artık tamamen çekildiler. Şuanda hem yerli hem de yabancı turist sayısında çok az bir konaklama durumları var. Zaten küçük oteller şuanda tamamen boşalmış durumda. Büyük otellerde ise az sayıda da olsa yabancı turist kalmaya devam ediyor. Özellikle Didim'de İngiliz müşteri portföyümüz yüksek. İngilizler, Almanlar ve Hollandalılar biraz daha fazla olarak otellerde yer buldu. Otellerin genel doluluğu Eylül ayında yüzde 60 ila yüzde 85 arasında değişiyor. Tabi otellerde bayram tatili durumu da var. Bayram tatilinde oteller istediğini alamazsa Ekim ayı tamamen sezonu kapatır. Ekim ayını herkes zarar etmeden geçirmeye çalışacak. Bu sezon dış pazar açısından kötü bir sezondu fakat iç pazar onun yerini doldurdu. Yabancı turist sayısı azalınca işletmeler ister istemez iç pazara yöneldi. İç pazardan gelirini dengelemeye çalıştı. Birçok işletme geçen sezondaki konumunu korudu. Koruyamayanlar da yüzde 10 civarında zarar ettiği görülüyor."

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Didim, Ercüment Alkaner
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Turizm, Teröre Kurban Gitti
Yorumlar
Haber Yazılımı