Haber Detayı
14 Şubat 2018 - Çarşamba 18:47 Bu haber 1395 kez okundu
 
Tüm Emekliler Sendikası Aydın Temsilciliği’ne yeni atama
Türkiye genelinde örgütlenmesini yaymaya çalışan Tüm Emekliler Sendikası Aydın Temsilciliği’nde yeni görevlendirme olduğu, temsilci olarak Erdal Demir’in atandığı bildirildi.
GÜNCEL Haberi
Tüm Emekliler Sendikası Aydın Temsilciliği’ne yeni atama

AYDIN- Arkadaşlarıyla (Aydın İl Sekreteri Şevki Kaya, İl Muhasibi Sadettin Çetin) birlikte yönetimi devraldıklarını belirten Erdal Demir, yazılı bir açıklama yaptı. Ülkede yaşayan 12 Milyon emekli sınıfının yok sayılmasının, gelecekte herkesi bekleyen bir emekli sınıfın olduğunu unutmama gerçeğini hatırlatmakta olduğunu belirten Demir, açıklamasına şöyle devam etti:

“Gezdiğimiz, gördüğümüz dünyanın birçok ülkesinde el üstünde tutulan, hala katma değer olarak baş tacı edilen emeklilerin olduğunu görmekteyiz.

Ülkemizde bu emek sınıfının yok sayılması, emeklilerin gün saymaları ve bir sonu bekleyen emeklilere yeterli hayat şartlarının sağlatılmaması sonucu, sözün geldiği yer ”Yoksullukla geçen son zamanlar” diye söylersek, toplumsal bir sorunun, sınıf sorunun içimizi acıtan bir hal aldığını görürüz!

Siyasetin bu konuda hiçbir çözüm getirmediği, hükümetin pazarlık masasına bile kabul görmediği emekli sınıfını insanca yaşamın içinde görmek için gerekli mücadeleyi vermek üzere kurulan Tüm Emekliler Sendikası’nın mücadelesinde yer almak açısından şahsım ve arkadaşlarım Aydın il Temsilciliği görevini 29. 01. 2018 tarih itibariyle üstlenmiş bulunmaktayız.

Misyonumda almış olduğum tüm görevler karşı duyduğum sorumluluğu harfiyen yerine getirme prensibini, bu görevde de yerine getireceğimi söylemek istiyorum. Aydın ilinde eğitim platformunda neredeyse tamamına yakın sivil toplum örgütleri ile çalışma fırsatı buldum. Deneyimlerimi bu alanda da sürdüreceğimi, ben ve arkadaşlarım sendikal hareketlerin getirdiği tüm sorumlulukları eldeki argümanları artırarak geliştireceğimizi, Aydın ilinde ve bölgesinde yaşayan 250 bine yakın emeklinin gözü, kulağı ve dili olacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın.

21 Yüz yıla girerken ülkesi için tüm liyakatin kuralları ve ahlakına uyarak, hizmet vermiş, ülkesi için bilgi ve birikimlerini gerek bilimsel gerekse emeğe dayalı hizmetlerle sunmuş, emekli sınıfını en güzel yaşam şartlarıyla donatmak bir sosyal devlet sorumluluğudur. Kaldı ki bazen emekliler çalışma sürelerini doldurduğu halde zor şartlarda bir yaşamın içine düşmemek için emekli olmaktan uzak durmaya çalışmaktadırlar! Peki neden?

Kazanılmış sosyal haklarını kaybedeceklerini bilecekleri için!

Kuşa dönecek emekli aylıklarıyla torunlarına bile yaşam katkısı koyamayacakları gibi, rahat bir nefes alarak yaşama haklarının ellerinden alına bileceklerini bildikleri için!

Ellerine geçen her kuruşu nasıl geri alacağının hesabını yapan bir sitemde, hastalanmaktan bile korkan emekliler, yakında ilaçlarını bile alamayacaklarını bildikleri için!

Emekli olduktan sonra haftada bir sosyal içerikli eğlenceye ve ailesiyle ayda bir dışarıda yemek yeme, eşiyle göremediği dünyayı görme hakkını kullanmaya bile hakkının kalmadığını gören çalışanlar, köşe bucaklarda piyango bileti satmak, limon satmak ve tali hizmetlerle ailesine katkı koymak için sokaklarda bir mahcubiyet yaşamamak adına emekli olmaktan çekinmektedirler!

Emekliler neler istiyor?

Toplu sözleşmeli sendika hakkı

İLO(Uluslararası Çalışma Örgütü) kararlarına uyulmasını

Emekli ve asgari ücretliden vergi kesilmemesi

Sağlıkta yapılan kesintilerin durdurulması

Emekli yaşı yükseltilmesin

Her emekliye yılda 2 maaş ikramiye verilmesi

Her türlü kamusal ulaşım, ülkenin her yerinde emekli ve eşlerine ücretsiz sağlanması

Sayfalarca yazacağımız bu nedenleri sıralamak yerine; devletten emeklisine hak ettiği sosyal hakları vermesini sağlamak için bu sendikal mücadelenin içerisine girmeyi onur bildik.

Ben ve arkadaşlarım bu mücadelenin bir parçası olarak, emeklinin, hükümet yetkilileri ile aynı masada oturup, yaşam haklarının pazarlığını yapacak yasal süreci yakalayıncaya kadar, sendikal mücadelenin öncüleri olacağımızın onuru içerisinde bu görevi aldığımızı sizi değerli basın mensuplarına beyan ediyoruz.”

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Erdal Demir, Sadettin Çetin, Şevki Kaya, Tüm Emekliler Sendikası
Yorumlar
Haber Yazılımı