Enerya Doğal Gaz Reklam
Rıdvan Eşin
Maya Güzellik
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
02 Ocak 2015 - Cuma 18:59 Bu haber 1103 kez okundu
 
Toplu taşıma araçlarında bulaşmaz
Veremin, en çok ilaç kullanmayan hasta ile aynı odayı paylaşan yakınlarına, evdeki 5 yaş altı çocuklara bulaştığı belirtildi.
TEKNOLOJİ Haberi
Toplu taşıma araçlarında bulaşmaz

Rıdvan Eşin

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Haluk Çalışır, veremin"Kent yaşamının vazgeçilmez öğesi olan toplu taşıma araçları ile seyahat sırasında hastalığın bulaşma olasılığı yok denecek kadar azdır" bilgisini verdi.  Hastalığın geçmişinin insanlık tarihi kadar eski olduğunu belirten Çalışır, "Mısır mumyalarında, tüberkülozun izlerine dair bulgular saptanmıştır. Hastalığın salgınlar yapması ve toplum içinde bilinir hale gelmesi 18. yüzyıl Avrupası'nda başlamıştır. Sanayi devrimi ile kentlerde, sanayi bölgelerinde yoğunlaşan yoksul nüfus arasında başlamış ve ardından yayılmıştır. O dönemlerde etkin tedavisinin bilinmemesi nedeniyle de kitlesel ölümlere yol açmıştır" ifadelerini kullandı.

Veremin günümüzde artık tedavi edilebildiğini vurgulayan Çalışır, dünyada 2012'de 8,6 milyon yeni tüberküloz hastasının ortaya çıktığını, yılda yaklaşık 1,3 milyon kişinin de bu nedenle öldüğünü belirtti. Haluk Çalışır, Türkiye'de ise 2012'de 14 bin 619 tüberküloz hastasının tespit edildiğini aktararak, tedavinin Sağlık Bakanlığı'nca ücretsiz yapıldığını anımsattı. Ülke genelinde verem savaş dispanserleri tarafından verem ile ilgili ilaçların belirli bir düzen içerisinde ücretsiz temin edildiğine değinen Çalışır, şunları kaydetti: "Tedavi başlangıçta 4, ikinci ayından sonra 2 tür ilaç kullanılmak üzere 6 ay sürmektedir. Uzun süren böyle bir ilaç tedavisinde devamlılık çok önemlidir. Tüm dünyada yıllardır uygulanan 'Doğrudan Gözetimli Tedavi Stratejisi', ülkemizde ise 2006'dan beri uygulanmaktadır. Hastalık, sosyo-ekonomik koşulların bozuk olduğu, nüfus hareketliliğinin fazla olduğu illerimizde yoğun olarak görülmektedir. İstanbul, İzmir, Bursa ve Ankara gibi illerimizde bu hastalık çok görülmektedir. Kentlerin nüfuslarına oranla hasta sıklığına bakıldığında ise Edirne, İstanbul, Düzce ve Kırklareli'nde yoğunlaşmıştır."

İlaç içen hastalar, hastalığı bulaştırmıyor

Acıbadem Atakent Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Haluk Çalışır, Türkiye'de, hastalığın hem genç nüfus arasında hem de 65 yaş üstünde sık görüldüğünü belirterek, hastalığı, en çok tanı konulmamış veya ilaç kullanmayan hastaların yakın çevrelerine bulaştırdığına dikkati çekti.  Çalışır, "Bulaşma en çok ilaç kullanmayan hasta ile aynı odayı paylaşan yakınlarına ve evdeki 5 yaş altı çocuklara olmaktadır. Kent yaşamının vazgeçilmez ögesi olan toplu taşıma araçları ile seyahat sırasında hastalığın bulaşma olasılığı yok denecek kadar azdır. Tüberküloz hastalığı nedeniyle tedavi gören kişilerin, hastalığı bulaştıracağından korkuluyor. Fakat ilaç içen hastalar, hastalığı bulaştırmıyor" ifadelerini kullandı. 
Hastalığın tedavisinde erken tanının önemli olduğunu ve iyileşme sürecini olumlu etkilediğini vurgulayan Haluk Çalışır, tedavi sürecinde hastanede yatmaya gerek olmadığını kaydetti.

Doç. Dr. Haluk Çalışır, tüberkülozun tedavisinde dikkat edilmesi gereken hususları ise şöyle sıraladı:  "Tüberkülozun 6 ay süren tedavisinin püf noktası, tedaviyi aksatmamaktır. Düzenli ilaç kullanıldığında hastalık tamamen iyileşir. Hastalığın tedavisi sırasında özel bir beslenme rejimi uygulanmasına gerek yoktur. İlaç tedavisi başlanıldıktan kısa bir süre sonra hastanın iştahı açılmakta ve kaybettiği kiloları almaktadır. Bu dönemde hastayı gereğinden fazla beslemek, genel vücut sağlığını açısından olumsuz bile olabilir. Tüberküloz hastalığı düzenli tedavi ile tamamen iyileşen bir hastalıktır ve genellikle hastanın daha sonraki hayatı için herhangi bir kısıtlanmaya neden olmaz."

Kaynak: () - Yeni Şafak Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Toplu taşıma araçlarında, bulaşmaz
Yorumlar
Haber Yazılımı