Enarya 15 gün yayınlanacak
Yavuzlar inşaat
YAvuzlar inşaat
Tuğba Kuruyemiş
JESDER
Haber Detayı
09 Temmuz 2019 - Salı 12:52 Bu haber 1025 kez okundu
 
Tokatbaşı Meydanı bamya merkezi oldu
Bir asırdan bu yana Aydın’ın Koçarlı İlçesi Dedeköy Mahallesi Tokatbaşı Meydanı’nda devam eden pazar alışverişinin günlük cirosu 60 bin liraya ulaşıyor.
EKONOMİ Haberi
Tokatbaşı Meydanı bamya merkezi oldu

AYDIN - Koçarlılı çiftçilerin ürettiği başta bamya olmak üzere, patlıcan, biber, karpuz, kavun gibi ürünlerin alım ve satımının yapıldığı pazarda yoğunluk yaşanıyor. Temmuz ayı başlarından itibaren günde 9-10 ton bamya alım-satımı yapılan meydan, bamya merkezi olarak lanse edilmeye başlandı. Buradan toptancıların aldığı ürünler, Bursa ve Balıkesir gibi illerin pazarlarında satılırken, bu pazardan alınan bamyalar yine Bursa’daki konserve fabrikalarına işlenmek üzere gönderiliyor.

Tokatbaşı Meydanı’nın son yıllarda bamya merkezi haline geldiğini ifade eden Dedeköy Muhtarı Müfit Tülüoğlu, şöyle konuştu:

“Pazarımız esas olarak bamya üzerine, ayrıca patlıcan, biber, kavun, karpuz, olmak üzere yoğunluk olarak bu ürünler var. Bamyanın merkezi burasıdır. Temmuz’un birinci haftasından itibaren günde 9-10 ton bamya alım satımı yapılır. Bununla beraber diğer ürünlerin alım satımı ile ayda 60 bin TL ciro oluşur.

Çeşitli pazarcı arkadaşlarımız bahçeleri dolaşır. Bamyaları bahçelerden alırlar. Bu bamyalar, buradan Bursa ve Balıkesir’deki konserve fabrikalarına gider. Buraya gelen vatandaş, meydanda sağlanan yeme içme imkanlarından da faydalanır. Bu Tokatbaşı Mevkii 100 yıllık bir geçmişe sahip. Önceden bu mevkide yem satışı yapılıyordu.

1994 yılından sonra yaptığımız girişimler ile burayı canlı hale getirdik. 2000’li yılların başında burası bamya merkezi haline geldi ve aynı yoğunlukta, bu meydanda alış veriş devam ediyor. Hatta eskiden burası faal iken, burada şimdi olduğu gibi kahveler mevcuttu. Soğuk meşrubatlar, su kuyularında saklanır, soğuk olarak vatandaşlara ikram edilirdi.

Burada kurulan pazara Koçarlı İlçesi başta olmak üzere, İncirliova ve Aydın’dan vatandaşlarımız gelir. Öyle zamanlar oluyor ki araba koyacak yer bulamıyoruz.”

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Koçarlı, Topbaşı Meydanı, Bamya, Müfit Tülüoğlu,
JESDER
Yorumlar
Haber Yazılımı