Haber Detayı
12 Kasım 2015 - Perşembe 17:26 Bu haber 916 kez okundu
 
TİAP BAM’dan Afrikalıları sevindirecek çalışma
Açlık ve mikropla savaşanlar için Antik Karya Çorbası
YAŞAM Haberi
TİAP BAM’dan Afrikalıları sevindirecek çalışma

Türkiye’de doğal ortamda yetişen endemik bitkilerden yaptığı çeşitli ilaçlarla birçok hastaya derman olan TİAP BAM dünyanın açlık ve mikropla savaşan çaresiz insanlarını düşünerek yeni bir buluş daha gerçekleştirdi. Aydın’da tamamen doğal gıdalardan yapılıp, direnci artıran vücudu adete mikroplarla savaşta galip kılan çorbaya ‘Antik Karya’ çorbası ismi verildi.

Aydın Efeler ilçesinde yaklaşık 1 yıldır devam eden çalışmalardan olumlu sonuç aldıklarını belirten Türkiye İşadamları Projeleri  (TİAP) Bilimsel Araştırmalar Merkezi (BAM) Projeleri Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Başlık, Afrika’da yaşanan açlık ve açlığa bağlı oluşan hastalıklarla bu buluşla mücadele edilebileceğini söyledi. Hazırladıkları ve adını ‘Antik Karya Çorbası’ verdikleri bu bileşimin açlığı gidermenin yanında vücudu adeta mikroplarla savaşa hazırladığını belirten Başlık, ürünün dengeli beslenen ve rejim yapmak zorunda kalanlar için de kullanılabileceğini belirtti.

“AZ YEMEK ÇOK DİRENÇ”

Günümüz dünyasında insanların hastalığa yenik düşmesine neden olan etkenlerin başında ya çok fazla yemek yeme ya da gıdasızlık sorununun geldiğini belirten TİAP Projeleri Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Başlık, “Türkiye ve Avrupa ülkelerinde aşırı yemeye bağlı oluşan obezite hastalığına karşın, insanların açlıkla mücadele ettiği Afrika ülkelerinde de vücut direncinin yok olması nedeniyle binlerce insan önce hastalanıp sonra yaşamını kaybediyor. Var olan yerde az yenilerek dengeli beslenme ile bu sorun çözülebilir. Ancak gıda sıkıntısı yaşanan Afrika gibi ülkelerde bu yeni buluşumuzla insanların direncini artırmayı hedefliyoruz” dedi.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: TİAP BAM, antik karya çorbası
Yorumlar
Haber Yazılımı