Haber Detayı
31 Mayıs 2017 - Çarşamba 21:40 Bu haber 1061 kez okundu
 
Tarihi yapılar hayat buluyor
Efeler'de tarihi yapılar kültür sanat evine dönüşmeye devam ediyor
KÜLTÜR Haberi
Tarihi yapılar hayat buluyor

AYDIN- Efeler Belediyesi Köprülü-Veysi Paşa Kültür ve Sanat Evi ile Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) iş birliği ile restore edilen Efeler Konağı düzenlenen tören ile hizmete açıldı.

Efeler ilçesindeki tarihi binaları restore ederek ilçeye geri kazandıran Efeler Belediyesi, bir tarihi daha yeniden canlandırdı. Köprülü-Veysi Paşa Mahallesi’nde yıllardır metruk halde bulunan binaları satın alan Efeler Belediyesi binaların restorasyon işlemlerinin ardından, tarihi binaları yeni yüzüyle ilçe halkının hizmetine sundu. Efeler Halk Eğitim Merkezi iş birliği ile kadınlara yönelik çeşitli kursların verileceği, Aydın’a özgü hediyelik eşyaların üretileceği Köprülü-Veysi Paşa Kültür Evi’nin yanında bulunan Efeler Konağı’nda da çocuklara yönelik eğitimler verilecek.

Köprülü-Veysi Paşa Kültür Sanat Evi ile Efeler Konağı’nın açılış törenine Aydın Vali Yardımcısı Alper Faruk Güngör, Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan, CHP Aydın İl Başkanı Bayram İnci, GEKA Aydın Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Armağan Aydın, Efeler Kent Konseyi Başkanı Dr. Tuncay Erdemir, belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törenin açılış konuşmasını yapan Köprülü-Veysi Paşa Mahalle Muhtarı Murat Aksoy, “Mahallemiz eski bir mahalle olduğu için bir çok eski yapı mevcut. Başkanımız sağolsun ilçe genelindeki bu tür binaları satın alarak restore ediyor ve halkımızın hizmetine sunuyor. Biraz daha değer verildiği zaman mahallemizin daha da güzelleşeceğine eminim. Başkanımıza mahallemize kazandırdığı yapı için teşekkür ederim” dedi.

Eski Eserleri Sevenler Derneği Başkanı Mehmet Özçakır, Başkan Özakcan’a teşekkür ederek başladığı konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Ben burada ayrı bir sevinç ve heyecan yaşıyorum. Çünkü böylesine eski bir binayı Aydın’a kazandıran Belediye Başkanı Mesut Özakcan’ı derneğimiz adına kutluyorum. Aydın il genelinde antik kent zengini olarak tanınıyor. Tarihi binalarımızın çoğu işgal döneminde yakılıp yıkılmış. Geriye bu bina gibi birkaç bina kalmış ve ben onların hizmete açılmasından mutluluk duyuyorum.”

“Efeler'de 250'ye yakın tescilli bina var"

Aydın’ın kültür zenginliğine sahip olduğunu dikkat çeken Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan, “Açacağımız kültür sanat evimiz daha önce hizmete açtığımız evlerimizden sonra ikincisi, üçüncüsünü de inşallah Ramazandan sonra açacağız. Özellikle Aydın merkezimizde Efeler'de 250'ye yakın benzeri tescilli binalar var. Bu binaların her biri ayrı bir mimarı, ayrı bir inşaat, ayrı bir eser. Tescilli olduğu için de bu binalarla ilgili herhangi bir işlem yapılmıyor. Çivi çakılamıyor, ancak restorasyonu yapılarak o eski orijinal, güzel haline dönüştürmek suretiyle tekrar kazanılabiliyor. Aydın genelinde bunu gerçekleştirdiğimiz ölçüde inşallah o 250'ye yakın binamızda benzeri güzelliklere kavuşur. Kentimizi daha güzel daha yaşanılır bir kent haline getirmiş oluruz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından kurdeleyi keserek açılışı gerçekleştiren protokol üyeleri, ardından Kültür Sanat Evi ile Efeler Konağı’nı gezdi. Tören sonrası Efeler Belediyesi tarafından davetlilere keşkek ikramında bulunuldu.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Efeler, Tarihi yapılar, M. Mesut Özakcan, Kültür sanat evleri
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Tarihi yapılar hayat buluyor
Tarihi yapılar hayat buluyor
Tarihi yapılar hayat buluyor
Tarihi yapılar hayat buluyor
Yorumlar
Haber Yazılımı