Haber Detayı
30 Eylül 2015 - Çarşamba 03:22 Bu haber 584 kez okundu
 
Tarih, Efeler Konağı'nda açılacak
Efeler Belediyesi’nin GEKA tarafından desteklenen ilk projesinde imzalar atıldı
KÜLTÜR Haberi
Tarih, Efeler Konağı'nda  açılacak

Efeler Belediyesi’nin hazırlayarak Güney Ege Kalkınma Ajansına (GEKA) sunduğu ve desteklenmeye uygun bulunan “Tarih, Efeler Konağı’nda Kültür Sanat ve Turizme Açılıyor” projesinde imzalar atıldı. 

Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan, Efeler Belediyesi tarafından hazırlanan ve GEKA tarafından desteklenmeye uygun bulunan “Tarih, Efeler Konağı’nda Kültür Sanat ve Turizme Açılıyor” projesi hakkında görüşmek ve sözleşme imzalamak için GEKA ‘nın Denizli’deki merkezine ziyaret gerçekleştirdi. Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan ile GEKA Genel Sekreteri Süleyman Alata proje sözleşmesini imzaladı.

GEKA tarafından 2015 yılı Alternatif Turizm Proje Teklif Çağrısı üzerine Efeler Belediyesi tarafından hazırlanan ve Güney Ege Kalkınma Ajansı’na (GEKA) teknik destek programı dahilinde sunduğu “TR32/15/TUR2/0030- Tarih, Efeler Konağı’nda Kültür Sanat ve Turizme Açılıyor” adlı projesi GEKA’ dan destek almaya hak kazanmıştı. Efeler Belediyesi ve Aydın Valiliği ortaklığı ile tarihi yapıları restorasyon ve renovasyonla günümüze kazandırılmasının ilk çalışması olacak olan Efeler Konağı’nda yöresel ürünlerin, tarihi ve kültürel öğelerin turizme entegre edilmesi ve alternatif turizm öğelerinin yenilikçi yöntemlerle tanıtılması önceliği ile hazırlanan proje, Aydın ilinde el sanatlarıyla uğraşan ev hanımı ve sanatkarların ürettiği sanat eserleri gün yüzüne çıkacak, bölgesel el sanatları, yöresel sembollerin bilinirliliği ve turizme kazandırılması sağlanacak.

“ İlk projeye destek büyük başarıdır”

Atılan imza sonrası projenin hayırlı olmasını temenni ederek sözlerine başlayan GEKA Genel Sekreteri Süleyman Alata, ”Bir kentin yöresel ürünleriyle, tarihi eserleriyle yeterince tanınması ve tanıtılması önemlidir. 2015 yılı Alternatif Turizm Proje teklif çağrısında Efeler Belediyesi’nin ‘ Tarih, Efeler Konağı’nda Kültür Sanat ve Turizme Açılıyor’ projesi Ajansımız tarafından desteklenmeye uygun bulunmuştur. Yeni kurulan bir belediye olarak Efeler Belediyesi’nin verdiği ilk projesiyle destek kazanmış olması büyük başarıdır. Sayın Başkanımız Özakcan’ı kutluyor ve atılan imzayla birlikte projenin başta Efeler ilçesi ve Aydın olmak üzere tüm ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Bundan sonra da işbirliği içerisinde, güzel projelere imza atacağımıza inanıyorum” dedi.

“İlk proje ve ilk başarımızdır”

Amaçlarının Aydın’ın alternatif turizmin gelişmesine katkı sağlamak olduğunu belirten Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan, ”Efeler Belediyesi, Aydın ilinin büyükşehir olmasından sonra kurulmuş bir belediyedir. Kısa sürede böyle önemli bir projeye imza atmak bizim için önemli bir başarıdır. Bu bizim ilk proje ve ilk başarımızdır. Proje ilimiz ve ilçemiz için bir kazançtır. Alternatif Turizm bakımından çok önemli bir adım atıldı. Bir ilk olan projemizin, diğer illere ve ilçelere de ışık tutacağına inanıyorum. Birçok zenginliğe sahip ilimizin tanıtımı maalesef hep eksik kalmıştır. Kültürel turizmi Aydın merkezine çekerek gerek yerli gerekse yabancı turistlerin merkezde zaman geçirmelerini amaçlamaktayız. Efeler Konağı yapısını restorasyonu, renovasyonunu yaparak başlayacağız.  Yerel üretim tekniklerinin ve yöresel teknikler içeren özel müzelerin yaygınlaştırılması doğrultusunda restore edilen Efeler Konağı ve içinde üretilen el sanatları, Aydın’ın sembollerinin yer aldığı görseller sergilenecektir. Böylece Efeler Konağı bir sergi alanı, bir müze ve bir tanıtım mekânı olarak da kullanılacak. Efeler Konağı ve içinde sergilenecek olan yöresel el sanatları ve Aydın’ın kültürel değerlerini yansıtan sembolik değerlerin (cam tabaklar, magnetler, hediyelik eşyalar vb.) istenen etkiyi yaratacağına inanıyorum. Bu projenin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek herkese hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Projenin uygulama çalışmalarına önümüzdeki günlerde başlanacağı görüşmenin sonunda ifade edildi.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Efeler Belediyesi, GEKA
Yorumlar
Haber Yazılımı