Enarya 15 gün yayınlanacak
Yavuzlar inşaat
YAvuzlar inşaat
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
06 Ekim 2019 - Pazar 14:13 Bu haber 3750 kez okundu
 
Tales Kampüs Ankara’da açıldı
2015 Mayıs ayında açılan Tales Matematik Müzesi kapsamında oluşturulan Tales Kampüs, Ankara’da açıldı.
EĞİTİM Haberi
Tales Kampüs Ankara’da açıldı

AYDIN- Ankara İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hayati Koca, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Serkan Topbaş, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Çalışkan, Tales Matematik Müzesi Kurucusu F. Alp Ayaydın, Ankara Tales Kampüs Kurucuları Seyfettin Vural, Ercan VURAL ve Göker Cihan’ın katılım sağladığı ve kurdela kesme törenini gerçekleştirdiği açılış Ankara halkı tarafından yoğun ilgi ile karşılandı.

Uluslararası literatürde “edutainment” olarak adlandırılan konseptin ülkemizdeki eksiğini gidermek amacıyla kurulmuş, eğitim, öğretim ve eğlenceyi harmanlayan bir müze olan Tales Kampüs, Tales Matematik Müzesi Sergisi, Tales Kids Sergisi ve Atölye çalışma alanlarından oluşur. Tales Kids, 5-8 yaş aralığı çocuklara, Tales Matematik Müzesi ise 8-65+ bireylere hitap etmektedir. Bugüne kadar her yaştan ve farklı disiplinlerden yaklaşık 300.000 meraklısını ağırlayan bu sergilerde misafirler, matematiğe dokunma ve onu somut olarak keşfetme fırsatını yakalıyorlar. Ankara Tales Kampüs, eğitimsel içeriklerin somutlaştırıp oyunlaştırılmasıyla çocukları ve gençleri sınav odaklı eğitimden bağımsız olarak geliştirmeyi, onlara matematiği ve bilimi sevdirmeyi hedefliyor. Müze üslü sayılar neden var? Kanalizasyon kapakları kare olabilir mi? Tekerlek yuvarlak olmak zorunda mıdır? Sorularına matematiği somutlaştırarak yanıt verir.

Başak Eğitim Hizmetleri Kurucu Temsilcisi F. Alp Ayaydın, “Tales Kampüs, Türkiye’de yaygın olan matematik korkusunun ve matematiğe mesafeli duruşun neden olduğu bilimsel gelişim eksikliğine çare olmak amacıyla oluşturduğumuz bir müzedir. Ana misyonumuz her zaman söylediğimiz gibi bu ulusal projelerle matematik sevgisi ve farkındalığı yüksek nesiller yetiştirmektir. Tales Kampüs, bu misyonu matematiği soyut bir kavram olmaktan çıkarıp elle dokunabilir hatta oynanabilir bir formda ziyaretçilerine sunarak hayata geçirmektedir. Ankara ilinde açtığımız bu müzenin tüm Ankaralılar için hayırlı olmasını temenni ediyorum. İsteğimiz, Türkiye’de matematiğe dokunmayan kalmayıncaya kadar her ilde bu konseptte müzelerimizi oluşturmaktır” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Ankara Tales Kampüs Kurucusu Seyfettin Vural, “Öncelikle böyle bir müzeyi açmamıza her anlamda destek sağlayan Tales Matematik Müzesi Kurucuları Sayın F. Alp Ayaydın ve Sayın Metin Akyol’a huzurlarınızda teşekkür etmek isteriz. Ankara ili artık, çok zengin bir matematik müzesine sahip, ülkemiz için bu denli gerekli ve faydalı bir projenin içerisinde olmak bizim için çok keyifli. Şimdi Ankara’daki öğrenciler, öğretmenler, gençler, 7’den 70’e herkes matematiğe dokunabilecek. Hepimize hayırlı olsun, ülkemizde yetiştirdiğimiz gençlerle daha güzel günler bizi bekliyor” diyerek herkesi Ankara Tales Kampüs’e davet etti.

Müzede olasılıktan Pascal üçgenine seri açılımlardan ardışık sayıların toplamına, parabolden asal sayılara, çevre-yarıçap ilişkisine, tam kare açılımının geometrik ispatından çarpma işlemi mantığına kadar birçok istasyon yer alıyor. Ayrıca günlük hayattaki matematiği ilgi çekerek; altın orandan dört renk problemine, açı-görüntü sayısı ilişkisinden kanalizasyon kapağındaki sırra, Mimar Sinan köprüsünden perspektife, Sezar şifrelemesinden mantıksal oyunlara varan farklı örnekler ziyaretçilerle buluşuyor.

Ziyaret etmek isteyenlerin, Ankara Aşağıyahyalar Mahallesi, Vatan Caddesi, No:8/A, Demetevler/Yenimahalle açık adresinden,  0(312) 335 07 17, 0(532) 724 87 17 telefon numaralarından, www.taleskampus.com web sitesinden,  taleskampus@gmail.com, ankara@taleskampus.com mail adreslerinden iletişime geçmesi ve randevu alması mümkündür.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Hayati Koca, Seyfettin Vural, Ercan Vural, F. Alp Ayaydın
Yorumlar
Haber Yazılımı