Rıdvan Eşin
Maya Güzellik
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
12 Eylül 2020 - Cumartesi 18:59 Bu haber 2448 kez okundu
 
SÖKE KARIŞTI DİVAN LİSTEYİ KABUL ETMEDİ!
AK Parti Söke İlçe Kongresi gerçekleştirildi. Kongrede mevcut İlçe Başkanı Sibel Menderes’in karşısına Muharrem Pınar aday çıkınca kriz yaşandı.
SİYASET Haberi
SÖKE KARIŞTI DİVAN LİSTEYİ KABUL ETMEDİ!

Rıdvan Eşin

SÖKE - Divan Başkanlığını, AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkanlığı, Ege Bölge Aydın İl Koordinatörü ve Osmaniye Milletvekili İsmail Kaya yaptı.

AK Parti İl Başkanı Ömer Özmen, MHP Aydın İl Başkanı Haluk Alıcık, AK Parti Kadın Kolları İl Başkanı Duygu Göğde, AK Parti Gençlik Kolları İl Başkanı Ali Demir, AK Parti Aydın Milletvekili ve (KİT) Komisyonu Başkanı Mustafa Savaş, AK Parti Aydın Milletvekili ve (MKYK) Üyesi Metin Yavuz, AK Parti Aydın Milletvekili ve TBMM Tarım Komisyonu Üyesi Rıza Posacı, AK Parti önceki dönem Milletvekilleri Ahmet Ertürk, Semiha Öyüş, A. Gültekin Kılınç, Diğer siyasi partilerin temsilcileri, STK Temsilcileri, Muhtarlar ve partililer katıldı.

Yoğun bir katılımınla gerçekleşen AK Parti Söke İlçe Kongresi’nde gerginlik yaşandı. Mevcut İlçe Başkanı Sibel Menderes’in karşısına rakip olarak Muharrem Pınar çıkmak istedi. Bir süredir Söke’de gündeme gelen ve AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz’un karşı çıktığı listenin kongreye girme talebi Divan tarafından reddedilince tansiyon yükseldi. Listenin kabul edilmemesi üzerine büyük tartışmaların yaşandığı kongrede partililer AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz’a büyük tepki gösterdi.

“GEREĞİNİ YAPACAĞIM!”

İkinci listeyi çıkaran Muharrem Pınar, “Bugün burada ADALET’İN olmadığını görüyoruz. Bize yapılan adeta bir zulümdür! Genel merkezimize konuyu taşıyacağız, gereğinin yapılmasını bekleyeceğiz” dedi.

Başkan Adayı Pınar yaptığı açıklamasında, “Listemiz hazırdı, divana sunduk. Divan 28-56 yaptığımız Delegeyi, 27-54 olacağını söyledi, ‘Bize uygun değil’ deyip iptal etti bizim listemizi.

Tabi biz bu çalışmayı yaparken doğru kaynaklardan bilgi alamadık, ilçe teşkilatımız ve il teşkilatımızdan en ufak bir yardım göremedik tamamıyla bize uzak kaldılar. Eğer AK Parti istişare partisiyse! Bunu yapması lazımdı, çünkü biz demokratik hakkımızı kullandık arkadaşlarımızla.  Fakat biz gerekli mercilerden doğru bilgileri alamadık. Ben bugün burada yaşanan bu üzücü ve düşündürücü olayın AK Parti gibi büyük bir partide olmasını hiç tasvip etmezdim.

“EMEĞİMİZ ZAYİ OLDU MAĞDURUZ!”

Divan listemizi önce almadı birazdan alacağım dedi. Fakat 8-9 dakika kala listemizi istedi fakat eksikliği görünce bize ‘bu liste geçersiz yenisini hazırlayın’ diyor. O kalan 8-9 dakika içinde yeni bir listenin hazırlanıp ve basılıp Divan Heyetine verilemeyeceğini de biliyor. Biz delegelerimizin teveccühünü ve takdirini alarak yola çıktık. Hatta delegelerimizin imzasıyla biz yola çıktık. Dağ taş koştuk, emeğimiz zayi oldu mağduruz, 30 tane yönetim kurulu arkadaşlarımla bütün delegelere dolaştık, derdimizi ve davamızı anlattık. Bu kadar çabamız, iki ay çalışmamız ve emeğimiz Beş dakikada heba oldu.

“OY PUSULALARINI YIRTACAĞIZ”

Başta da dediğim gibi İstişare bizim partimizin geleneğinde var, ama burada yaşananlar çok düşündürücü ve üzücü. Bizim partimizi geleneğinde bir şey daha var! Kucaklamak ve kucaklaşmak, konuyu genel merkezimize taşıyacağız. Bakın bizim listemizin kabul edilmeyeceğini duyan delegelerimiz ne diyorlar? ‘Oy Pusulalarını Yırtacağız’ diye bağırıyorlar. Listemiz kabul edilseydi sandıktan çıkan sonuç farklı olacaktı, biz çıkacaktık.

Yaşadığımız bu olay bizi asla davamızdan, Recep Tayyip Erdoğan’ın yolundan bir milim bile geri adım attırmayacaktır. Biz dava insanıyız, Sayın cumhurbaşkanımız ne dedi, ‘Davayla derdi olanlar görev talep eder, davayla derdi olmayanlar almış olduğu görevleri ancak yapmaya çalışırlar’ demişti. Biz ve ekibimiz dimdik ayaktayız, davamız kutlu yolumuz Reis ama bugün burada yaşadıklarımızı keşke yaşamasaydık” dedi.

Başkanı Sibel Menderes’in karşısına rakip olarak çıkan Muharrem Pınar ve listesindekiler İl Başkanı Ömer Özmen ve milletvekili Metin Yavuz’la hararetli yüksek sesle konuşma ve gergin anların yaşandığı olayları da tanık olduk.

Kaynak: () - Gezgin Değirmenci Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Söke, Ak Parti, kongre, Sibel Menderes, Muharrem Pınar, tepki, Ömer Özmen
Yorumlar
Haber Yazılımı