Enerya Doğal Gaz Reklam
Yavuzlar inşaat
Maya Güzellik
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
01 Ocak 2015 - Perşembe 19:19 Bu haber 1497 kez okundu
 
Soba zehirlenmelerine dikkat
Aydın İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri il genelinde etkisini artıran soğuklarda soba ile ısınanların özellikle rüzgarlı havalarda daha dikkatli olmalarını önerdi.
EKONOMİ Haberi
Soba zehirlenmelerine dikkat

Rıdvan Eşin

Aydın İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri il genelinde etkisini artıran soğuklarda soba ile ısınanların özellikle rüzgarlı havalarda daha dikkatli olmalarını önerdi.

Özellikle yatmadan önce sobaya kömür atılmaması gerektiğini belirten yetkililer ölümlerin büyük çoğunluğunun dikkatsizlikten kaynaklandığını ve basit önlemlerin hayat kurtardığını belirttiler.Kış aylarında en büyük sıkıntının ikametlerde karbonmonoksit zehirlenmeleri olduğunu ve bunun da ihmal, dikkatsizlik ve bilgisizlikten kaynaklandığını İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri “Karbonmonoksit zehirlenmesinin belirtileri zor fark edilebilir.

Fakat basit önlemler hayatınızı kurtarabilir. Halk arasında sobadan ölüm olarak bilinen olay aslında bir karbonmonoksit zehirlenmesidir. Karbonmonoksit zehirlenmesi, kömür ve odun sobaları, kombi, şofben, borusuz soba, ocak, fırın, mangal gibi ısınma sistemlerinde katı veya sıvı yakıtların tam olarak yanmaması sonucu ortaya çıkar" diyerek zehirlenme belirtilerinin de "Baş dönmesi, halsizlik, bulantı, kusma, konsantrasyon güçlüğü, nefes darlığı, çarpıntı, karın ağrısı, kafa karışıklığı, göğüs ağrısı, kas krampları, epilepsi (sara) nöbetleri, şuur bozuklukları” olarak ortaya çıktığını ifade ettiler.

“DİKKAT EDİLEMSİ GEREKEN HUSUSLAR”

Aydın’da pek çok evde ısınmanın soba ile yapıldığını belirten yetkililer zehirlenmelerin önüne geçilmesi için, "Kullanılan yakıtın standartlara uygunluğu kontrol edilmesini, izin belgesi olmayan satıcılarda kömür alınmamasını, sobaların duman yolu daralacak kadar doldurulmamasını, sönmekte olan sobaya asla tutuşması güç yakıtlar konulmamasını, yatmadan önce kesinlikle sobaya kömür konulmasını, bacanın çatıdan itibaren en az bir metre yükseklikte olmasını,bacaların rutin temizliğinin yapılmasını” tavsiye ettiler.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Soba zehirlenmelerine, dikkat
Yorumlar
Haber Yazılımı