Haber Detayı
10 Ocak 2018 - Çarşamba 18:33 Bu haber 1101 kez okundu
 
SGK’dan taşerona son gün uyarısı
Alt işveren çalışanlarının kamu kurum ve kuruluşlarında daimi işçi statüsüne alınmalarında, müracaatların yarın sona ereceği, Aydın SGK İl Müdürü Zeynep Yılmaz ve Aydın Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Rahmi Terzi tarafından, bildirildi.
EKONOMİ Haberi
SGK’dan taşerona son gün uyarısı

AYDIN- İl Müdürleri basın mensuplarına yapmış oldukları açıklamalarda, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başlatılan ve kısa sürede Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Jülide Sarıeroğlu ve ilgili bakanlarımızın çalışmalarıyla sonuçlandırılan 696 sayılı KHK’den sonra uygulamanın usul ve esasları Resmi Gazete’ de yayımlanmıştır. 2 Ocak 2018’de başlayan müracaatlar 11/01/2018 tarihinde son bulacaktır” ifadelerine vurgu yapan İl Müdürleri, 10 günlük bu sürenin hak düşürücü bir süre olduğunu ve sonradan yapılan başvuruların kabul edilmeyeceğini ifade ettiler.

İl Müdürleri, yapılan müracaatların kamu kurum ve kuruluşlarında oluşturulacak komisyonların kabul değerlendirmelerinden sonra, kamuda daimi işçi statüsüne geçebilmek için uygulanacak sınavların yapılacağını ve bu sınavların tamamen işçilerin yaptıkları iş ile eğitim düzeylerine uygun olacağını bildirdiler.

Açıklamada, bu süreçlerden geçen işçilerin, kadroya geçişlerinden sonra ki dönemde ise kesinlikle kıdem tazminatı ile yıllık ücretli izin haklarının korunacağı, imzalanan sulh sözleşmesi ve feragatnamelerinde kesinlikle hakların zayiine yol açmayacağını, işçilerin haklarının, devletin teminatı altında olduğu hususuna vurgu yapıldı.

Açıklamada, düzenlemenin 04 Aralık 2017 itibarı ile çalışmakta olanları kapsadığını da belirterek, kabul süreçlerinde askerlik görevini ifa eden işçiler ile sağlık problemleri nedeni ile raporlu olan ve doğum izninde olan işçilerin ve bu işçilerin yerine geçici olarak istihdam edilen alt taşeron işçilerin de 04 Aralık 2017 tarihi itibarı ile çalışıyor olması durumunda kadroya hak kazanacakları ifade edildi.

Ancak, Aydın SGK İl Müdürü Zeynep Yılmaz ve Aydın Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Rahmi Terzi, bu süreçlerin tamamlanabilmesi için 11 Ocak 2018 tarihine (Yarın akşama) kadar başvuruların yapılmasının çok önemli olduğunu vurguladı.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Taşeron işçiliği, SGK, İŞ-KUR, Zeynep Yılmaz, Rahmi Terzi
Yorumlar
Haber Yazılımı