Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
17 Nisan 2018 - Salı 11:52 Bu haber 641 kez okundu
 
Sendikalardan performansa tepki
Türk Eğitim Süren Nazilli İlçe Temsilciliği ve Nazilli Eğitim-İş Temsilciliği, Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı ‘performans değerlendirme sistemi’ ile ilgili ortak basın açıklaması yaptı.
EĞİTİM Haberi
Sendikalardan performansa tepki

AYDIN- Nazilli Belediyesi önünde yapılan ve onlarca öğretmenin katıldığı basın açıklamasında, öğretmenleri ve Milli Eğitim Bakanlığı’nı öğretmenlik mesleği onuruna sahip çıkmaya davet ettiklerini ifade eden Türk Eğitim Sen Nazilli İlçe Temsilciliği ve Nazilli Eğitim İş Temsilciliği’ne üye öğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı ‘performans değerlendirme sistemi’ne karşı çıktı. Sendikaları adına ortak basın açıklamalarını okuyan Türk Eğitim Sen Nazilli İlçe Temsilcisi Olgun Ergün ve Nazilli Eğitim İş Temsilcisi Abdullah İçöz, yaptıkları açıklamalarda şu sözlere yer verdiler:

“Eğitim sistemimiz kangren haline gelmiş birçok sorunu barındırmaktadır. Asıl görevi bu sorunlara çözüm bulmak olan Milli Eğitim Bakanlığı her uygulaması ile ‘eğitim sisteminin en önemli bileşeni’ olan öğretmenlerimizi hedef tahtasına koymaktadır. Üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmekte yetersiz kalan MEB, eğitimdeki yanlış politikaların sonucunda ortaya çıkan başarısızlığı üzerinden atmaya ve sorumluluğu öğretmenlere yıkmaya çalışmaktadır. Öğretmenleri ALO 147, BİMER, CİMER gibi uygulamalarla veliyle ve öğrenciyle karşı karşıya getiren, sürekli baskı altında tutan MEB, son olarak ise 9 Haziran 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren ‘Ulusal Öğretmen Strateji Belgesi’ hedefleri arasında eğitimde performans değerlendirme uygulamasına da yer vermiştir. 12 ilde pilot uygulaması tamamlanan öğretmen performans sistemi için yönetmelik taslağı yayınlanmış, yakın zamanda da yürürlüğe gireceği ifade edilmektedir.”

“Yeni sorunlar doğacaktır”

Öğretmen sendikalarının ortak açıklaması şöyle devam etti:

“Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlerin mesleki yeterliliklerini arttırmak için uygulanacağı iddia edilen performans değerlendirme sistemi eğitimin hiçbir sorununu çözemeyeceği gibi tam tersine yeni sorunların doğmasına sebep olacaktır.

Öğretmenlerin performansı için yapılacak değerlendirmede ortaya çıkacak olan performans notu okul müdürü, zümre öğretmenleri, zümre dışı öğretmenler, veliler, öğrenciler ve öğretmenin öz değerlendirmesi sonucunda elde edilecektir. 4 yılda bir yapılacak sınav notu da o yıl değerlendirmeye eklenecektir.

Eğitimin niteliği hiçbir bilimsel karşılığı olmayan performans değerlendirmesi ile değil, öğretmene değer vererek, velinin, öğrencinin ve toplumun gözünde öğretmenin mesleki saygınlığını arttırarak sağlanabileceği açıkken, öğretmeni her an 'diken üstünde' tutacak bu yöntem asla kabul edilemez. MEB'in performans değerlendirme uygulaması öğretmenlerin birbirine ve öğrencilerine karşı güvensizliğini arttıracak, sürekli performans baskısı ve tehdit altında çalışmasının önünü açacaktır! Performans değerlendirmesiyle öğretmenlerin yaptıkları işin niteliğinden çok ‘yüksek performans’ üzerinden bireysel değerlendirmeye tabi tutulması, okullarda herkesin birbirinin ‘rakibi’ olduğu düşüncesinin gelişmesine ve iş barışının tamamen bozulmasına neden olacaktır. Öğretmenlik rekabetle değil dayanışma ile yapılacak bir meslektir.

Deneyimlerimizle biliyoruz ki mesleki dayanışma zümre ve okul başarısını artıran önemli bir etkendir. MEB’in uygulamaya çalıştığı performans değerlendirme yönteminin dünyanın hiçbir yerinde yakın bir örneği yoktur. 'Performans değerlendirmesi' bahanesiyle öğretmenleri; öğrenciler ve velilerle karşı karşıya getirecek, öğrenci ve veliyi memnun edilecek müşteri, öğretmeni ‘satış görevlisi’ olarak gören bu uygulamayı kabul etmemiz mümkün değildir.

Bilimsel ve objektif karşılığı olmayan performans değerlendirme sonuçlarının görevde yükselme yer değiştirme, sözleşmenin yenilenmesi, hizmet puanına katkı, ücretlerin belirlenmesi gibi alanlarda kullanılması birçok mağduriyetin doğmasına ve hak kayıplarına sebep olacaktır. Özel sektörün işten çıkarmalarda hukuki belge olarak kullanmaya devam ettiği performans sisteminin ileriye dönük olarak iş güvencemizi de tehdit edeceğini göz ardı edemeyiz.

“Öğretmenlerin iş güvencesini ortadan kalkacaktır”

Bu sistemin amacının, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda değişiklik yaparak öğretmenlerin iş güvencesini ortadan kaldırmak olduğu görülmektedir. Öğretmenlik mesleğinin itibarına ve geleceğine sahip çıkmak için bu sisteme geçit vermeyeceğimizin altını çiziyoruz.

Öğretmenlik mesleği; öğretmen yetiştirmedeki eksiklikler, atanma sorunları, çalışma koşulları, iş güvencesi açısından yaşanan kaygılar, yetersiz maaşlar nedeniyle giderek değersizleştirilmiştir. Öğretmenlik mesleğini daha da değersiz hale getirecek olan eğitimde performans değerlendirme uygulamasına karşı hiçbir ayrım gözetmeksizin bütün eğitim çalışanları ve sendikalar ortak mücadele yürütmelidir.

Öğretmenlerin ve tüm eğitim çalışanlarının hakları için farklı sendikalarda mücadele yürüten bizler, mesleğimizin geleceğini tehdit eden ‘performans değerlendirme’ sistemine karşı birlikte mücadele etme ve bu uygulamayı durdurma yönünde ortak bir kararlılık içindeyiz. Tüm öğretmenlerimizi sendika ayrımı yapmaksızın çalışmalara katkı sunmaya ve haklarımız için birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz. Birleşerek, mesleğimize yapılamaya çalışılan bu saldırıyı durduracağımıza inanıyoruz.”

Basın açıklamasının tamamlanmasının ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Nazilli, Öğretmenler, Abdullah İçöz, Olgun Ergün
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Sendikalardan performansa tepki
Sendikalardan performansa tepki
Yorumlar
Haber Yazılımı