Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
09 Şubat 2019 - Cumartesi 18:48 Bu haber 988 kez okundu
 
Savaş ve Akın Türkiye Ekonomi Kulübü’nde Aydınlı işadamlarıyla buluştu
AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Aydın Milletvekili Mustafa Savaş, Milliyetçi Hareket Partisi Efeler Belediye Başkan Adayı Ümmet Akın, AK Parti Efeler İlçe Başkanı Çağatay Gülaştı ve Yönetimi, MHP Efeler İlçe Başkanı Ahmet Baskın ve Yönetimi Türkiye Ekonomi Kulübü Aydın Şubesi’nde yatırımcı işadamlarıyla buluştu.
EKONOMİ Haberi
Savaş ve Akın Türkiye Ekonomi Kulübü’nde Aydınlı işadamlarıyla buluştu

ORTAK AKIL VURGUSU

Yatırımcı İşadamlarına Seslenen Mustafa Savaş, “Önceliğimiz Büyükşehir Belediyesi’ni ve ilçe belediyelerimizi vatandaşlarımızın, sivil toplum kuruluşlarımızın, muhtarlarınızın da fikirlerini alarak yönetmek olacak. ‘Ben’ yok, ‘biz’ var mantığıyla hareket edeceğiz. Ulaşılamayan, konuşulmayan bir yönetim anlayışı değil, ulaşılan, birlikte çözüm bulan, ortak karar alan bir anlayışımız olacak. Kaynakları daha etkin, daha verimli kullanacağız” dedi.

YATIRIMIN ÖNÜ AÇILIYOR

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması gereken 2014 yılından beri yapılmayan 1/25.000’lik planların ve Aydın Büyükşehir İmar Yönetmeliğinin yapılmadığına değinen yatırımcı işadamları Aydın 1/5000 ve 1/1000 ölçekli 90’lı yıllardan kalma uygulama planları ile Aydın’a yatırım gelmeyeceğini iletti. İşadamları Aydın ilimize yatırım için arazi bulamadıklarını, kendi yatırımlarını da bu sebeple komşu illere aktarmak zorunda kaldıklarını söyledi. Mustafa Savaş İşadamlarına; Acil eylem planlarının hazır olduğunu ilk 100 günlük plan çerçevesinde gerekli düzenlemelerin ivedilikle yapılacağı müjdesini verdi. Aydın’ın imar yönetmeliği olmayan Türkiye’deki tek şehir olduğunu kaydeden Savaş; “Bu şehirde geri kalmış bir belediye zihniyeti var. Türkiye’deki büyükşehir belediyeleri arasında imar yönetmeliği olmayan tek belediye Aydın Büyükşehir Belediyesi. İmar yönetmeliğiniz yoksa ulaşım planınız olamaz. Yerleşim planınız yok, gelişim planınız yok. Üretim ve istihdam noktasında aş ve iş meselesini çözecek konularda planınız yok” diye konuştu. “Kadromuz, projelerimiz, ekibimiz hazır. Geçmişten gelen tecrübemizi Aydın için seferber edeceğiz. 2 yıl içinde o kayıp seneleri telafi edeceğiz. Aydın Büyükşehir Belediye’nin yıllık bütçesi yaklaşık 1,5 milyar lira. Ben Aydın’ın bütçesinden yaklaşık 200 kat daha büyük bir bütçeyi yönetmiş bir kurumdan geliyorum. Aydın’ın inciriyle, zeytiniyle ilgili, bu bereketli topraklarda yetişen ürünleri paketleyecek, üretimine ve istihdamına katkı sağlayacak, Aydınımızı daha iyi noktalara taşıyacak turizm ve tarımla ilgili önemli projelerimiz var” diye konuştu.

KAYNAKLAR BİLBORDLARA DEĞİL YATIRIMA AKTARILACAK

Büyükşehir Belediyesi'nin Aydın genelinden eline geçen günlük su gelirinin 1 milyon TL olduğunu dile getiren Mustafa Savaş, " Sene boyunca vatandaştan 365 milyon lira para topluyorlar. Toplanan para nereye gidiyor diye baktığımızda hayata geçen projeleri de yok. 2014'te 133 proje açıkladılar, 13 tanesini yapmışlar. Vatandaştan toplanan para çok, ama yatırım yok, peki vatandaşımız ödediği bu paralar nereye gitti. Vatandaş bunun hesabını kitabını sormasın mı? Biz de soracağız, vatandaşımız da soracak. Vatandaş çok dertli çok" diye konuştu. Altyapı, asfalt ve yol çalışmalarının belediyelerin zaten yapması gereken rutin işleri olduğunu bunları bahsetmeye bile gerek görmediğini bunların zaten yapılacağını ifade eden Savaş, şunları söyledi:

“Bizim daha önemli projelerimiz var. Aydın’ı Türkiye’de parmakla gösterilen bir il haline getireceğiz. Nisan ayından itibaren hiçbir yerde fotoğraflarımı astırmayacağım. Her yerde sadece icraatlarımız, gerçekleştirdiğimiz yatırımlar görülecek. Adımız değil işimiz konuşulacak” dedi.

BELEDİYE VATANDAŞIN CEBİNDEN ELİNİ ÇEKECEK

Efelerde ticari faaliyetlerin Adnan Menderes Bulvarı’na sıkıştığını aktaran iş adamları, belediyenin haksız fahiş harç ve vergilerinden yakındı. İşadamlarının sorularına cevap veren Cumhur İttifakı Efeler Belediye Başkan Adayı Ümmet Akın; Nisan ayında bizim yönetimimizde belediye vatandaşın ve esnafın cebinden elini çekecek” dedi.

EFELER MODEREN ÇEVRECİ ŞEHİR PLANLARI HAZIR

Efeler’de modern şehir hedefimiz doğrultusunda, şehrin kendi coğrafyasına, iklimine, tabiatına, tarih ve insan dokusuna, büyüme alanlarına uygun çevreci gelişme planımız hazır. Planları, altyapı ve üstyapı projelerini, ilçemizin asli karakterlerini güçlendirecek şekilde hazırladık. “Trafik sıkışıklığı sorunu ilçemizi çekilmez hale getirmiş durumda. Buna gecikmeden neşter vurmak lazım. Çünkü önümüzdeki 5 ve 10 yıl içerisinde trafik sorunu hemşerilerimizin en büyük sıkıntısı ve stresi haline gelecektir. Bunu çözerken hem yeşil park alanlarını hem de otopark konusunu da planlamanın merkezine koymamız gerekiyor. Aracınız var ama aracınızı park edecek bir park yeriniz yok. Aracınız var ama park için sokaklarca uzak mesafeye park ettiniz. Bunlar büyük sorunlar. Esnafımızın ticari faaliyetlerine engel olan sorunlar, Hem bunları çözeceğiz, hem de geniş kaldırımları, yaya yolları ve bisiklet yolları inşa edeceğiz. Bu inşa çalışmasını tamamladığımızda engelsiz bir Aydın hayata geçirileceği için bütün engelli hemşerilerimiz de rahat nefes alacak, yaşamı onlara daha kolay kılacağız” diye konuştu.

Çevreci, yatay yapılaşmanın önünü açacaklarını ifade eden AKIN; “Gerçekleştirecekleri bölgesel bazlı kentsel dönüşüm planları ile parsel bazlı değil, sosyal donatıları zengin, trafik sorunu olmayan, yeşil alanları bol, ticari faaliyetlerin tek noktaya sıkışmadığı modern planları 1 Nisan’da uygulamaya başlayacaklarının müjdesini verdi. Bu sayede arsa sahibi vatandaşımız, inşaat sektörü paydaşları ve şehirde yaşayan esnafımız hemşerilerimiz kazanacak” dedi.

2,5 MİLYON M2 ORGANİZE SERA BÖLGESİ MÜJDESİ

Yatırımcı iş adamlarının Aydın ilimize özgü İncir, Zeytin ve Kastaneye yönelik ulusal ve uluslararası pazarlarda tanıtım atakları olduğunu, ova kesimlerimizde yetiştirilen meyve ve sebze ürünlerimize yönelik Tarımsal kooperatifleşme çalışmaları olduğunu yerli ürünlerimizin yüksek verim ve katma değerli hale gelmesi için destek talebinde bulundu. İşadamları Aydın ilinin Kenevir üretimi kapsamına alınmasını istedi.

İşadamlarının sorularını cevaplayan Mustafa Savaş, “Aydın Organize Sera Bölgesi projesi hayata geçiyor. Aydın kendi potansiyelinin en fazla 3’te birini kullanıyor. 2,5 milyon m2 arazi üzerinde jeotermal kaynaklarımız tarımla buluşacak. Özellikle muz, kesme çiçek üretmek istiyorlar. Yaklaşır bir buçuk yıldır Aydın Serbest Bölge projesi üzerinde çalıştıklarını ifade eden Mustafa Savaş, “Bu projeyle Aydın’ın istihdam ve ihracat kapasitesi artacak. Türkiye’de şu an itibariyle 18 tane serbest bölge var. Bu serbest bölgeler ülkenin ihracat kapasitesini arttırıyor. Her serbest bölgede bulunduğu ilin 1 milyar dolar ihracat kapasitesini arttırmış durumda. Aydın’ımıza Organize Sera Serbest Bölgesi hayırlı olsun. Şu anda hazır 30 tane firma Aydın Serbest Bölgesi yatırımı için hazır müjdesini verdi. Yatırımın 40.000 yeni istihdam sağlayacağını ifade etti.

TARIM ÜNİVERSİTESİ

Serbest Bölgenin yanına Aydın’a 2. Üniversitenin şehrin vizyonuna ve gelişmesine ciddi ivme kazandıracağını belirten işadamlarına, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’nın 9 Şubat 2019 Cumartesi günü Aydın’a gerçekleştireceği ziyaret kapsamında Vizyon Projelerini Aydınlı hemşerilerimize açıklayacaklarını belirtti.

YERLİ VE MİLLİ DURUŞ

Yerli ve Milli duruşu önemsediklerini belirten Ekonomi Kulübü Aydın İl Başkanı Yıldıray Servet Çınar, “Cumhur İttifakını hemşerilerimizin ülkenin bir beka meselesi ve memleket meselesi olarak görmesi gerektiğini ifade etti. Aydın özelinde Hizmet odaklı, yatırım odaklı, istihdam odaklı projeleri ile Mustafa Savaş ve Ümmet Akın’a işadamları olarak teşekkürlerini iletti. Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanları Çağatay Gülaştı ve Ahmet Baskın’a Yerli ve Milli duruşlarıyla Cumhur İtikâfının başarısı için gösterdikleri özverileri çalışmalardan dolayı başkanlara ve yönetim kurulu üyelerine ayrı ayrı teşekkürlerini iletti. Başkan adaylarına ziyaretleri ve iletilen taleplere net, çözüm odaklı ve ayakları yere basan gerçekçi projeler için tebrik etti. Seçim çalışmalarında başarılar diledi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Ekonomi kulübü, Mustafa Savaş, Ümmet Akın, Ahmet Baskın
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Savaş ve Akın Türkiye Ekonomi Kulübü’nde Aydınlı işadamlarıyla buluştu
Savaş ve Akın Türkiye Ekonomi Kulübü’nde Aydınlı işadamlarıyla buluştu
Savaş ve Akın Türkiye Ekonomi Kulübü’nde Aydınlı işadamlarıyla buluştu
Yorumlar
Haber Yazılımı