Rıdvan Eşin
YAvuzlar inşaat
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
06 Ocak 2015 - Salı 10:48 Bu haber 1274 kez okundu
 
Salatalık zam şampiyonu oldu
Aydın, Denizli ve Muğla’nın oluşturduğu TR32 Bölgesinde geçen Aralık ayında enflasyon rakamları bir önceki aya göre yüzde 0,07 düştü
SAĞLIK Haberi
Salatalık zam şampiyonu oldu

Aydın, Denizli ve Muğla’nın oluşturduğu TR32 Bölgesinde geçen Aralık ayında enflasyon rakamları bir önceki aya göre yüzde 0,07 düştü.

Aralık ayının zam şampiyonu salatalık olurken, en çok portakal ucuzladı.Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Denizli Bölge Müdürlüğü, TR32 bölgesinde Aralık ayı enflasyon rakamlarını oranlarını açıkladı. TÜİK Denizli Bölge Müdürü Ali İhsan Yücadağ, yaptığı açıklamada; geçen Aralık ayında Aydın, Denizli, Muğla bölgesinde TÜFE’nin bir önceki aya göre yüzde 0,07 düştüğünü söyledi. Yücedağ, “TR32 bölgesinde Tüketici Fiyatları Endeksinde bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 7,71, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,71 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 8,84 artış gerçekleşti. Türkiye genelinde ise 2014 yılı Aralık ayında 2003 Temel Yıllı Tüketici Fiyatlarında bir önceki aya göre yüzde 0,44 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 8,17, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,17 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 8,85 artış gerçekleşti. Bölgede geçen ay yüzde 33,75 ile salatalık en fazla artış gösteren madde olurken bu ürünü yüzde 24,19 artışla nar ve yüzde 14,61 artışla yumurta izledi. Aralık ayında fiyatı en fazla artış gösteren diğer maddeler arasında yüzde 5,64 ile bisküvi ve yüzde 5,20 ile ekmek bulunuyor. Türkiye geneline bakıldığında ise ilk sırayı yüzde 20,16’lık artışla salatalık alırken, bu maddeyi sırasıyla yüzde 18,65‘lik artış ile patlıcan, yüzde 15,21’lik artış ile sivri biber, yüzde 14,74’lük artış ile nar ve yüzde 7,07’lik artışla balık izlemektedir” dedi.

PORTAKAL İNDİRİM ŞAMPİYONU

TR32 Bölgesinde Aralık ayında yüzde 28,18’lik düşüşle portakalın en çok ucuzlayan ürün olduğunu kaydeden Yücedağ, “Portakalı yüzde 10,87 düşüşle çocuk pantolonu izledi. Aralık ayında fiyatı en fazla düşüş gösteren diğer ürünler arasında yüzde 7,27 ile reçel, yüzde 6,97 ile mazot ve yüzde 6,91 ile benzin bulunuyor. Türkiye geneline bakıldığında ise ilk sırayı yüzde 21,26’lık düşüşle karnabahar alırken, bu maddeyi sırasıyla yüzde 17,95’lik düşüşle portakal, yüzde 15,27’lik düşüşle limon, yüzde 9,80’lik düşüşle kadın kazağı ve yüzde 8,54’lik düşüşle kadın ceketi izledi” diye konuştu.

GIDA VE ALKOLSÜZ İÇECEKLERE TALEP ARTTI

Bölgede bir önceki aya göre en fazla artışın yüzde 0,81 ile gıda ve alkolsüz içeceklerde gerçekleştiğine işaret eden Yücedağ, “Aynı dönem için Türkiye genelinde ise en fazla artışın yüzde 0,79 ile çeşitli mal ve hizmetlerde gerçekleştiği görüldü. Bölgede on iki aylık ortalamalara göre en fazla artış yüzde 16,35 ile lokanta ve otellerde gerçekleşirken, aynı dönem için Türkiye genelinde de en fazla artış yüzde 13,28 ile lokanta ve otellerde gerçekleşti. Bölgede bir önceki yılın aynı ayına göre en fazla artış yüzde 15,80 ile lokanta ve otellerde gerçekleşirken, aynı dönem için Türkiye genelinde de en fazla artış yüzde 13,98 ile lokanta ve otellerde gerçekleşti. Ana harcama gruplarına göre tüketici fiyatları endeksi değişim oranları incelendiğinde Aydın, Denizli, Muğla bölgesinde bir önceki aya göre en fazla düşüş yüzde -1,76 ile ulaştırmada gerçekleşirken, aynı dönem için Türkiye genelinde ise en fazla düşüşün yüzde -3,71 ile giyim ve ayakkabıda gerçekleştiği görüldü. Bölgemizde on iki aylık ortalamalara göre en az artış yüzde 0,65 ile haberleşmede gerçekleşirken, aynı dönem için Türkiye genelinde de en az artışın yüzde 1,04 ile haberleşmede gerçekleştiği görülmektedir. Bölgemizde bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış yüzde 1,13 ile ulaştırmada gerçekleşirken, aynı dönem için Türkiye genelinde ise en az artışın yüzde 1,61 ile haberleşmede gerçekleştiği görüldü. Bir önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler; deri ve ilgili ürünler, diğer ulaşım araçları, diğer mamul eşyalar alt sektörleridir. Buna karşılık kok ve rafine petrol ürünleri, ham petrol ve doğal gaz ve elektrik, gaz üretim ve dağıtımı bir ay önceye göre endekslerin en fazla gerilediği alt sektörler oldu” şeklinde konuştu.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Salatalık, zam, şampiyon
Yorumlar
Haber Yazılımı