Rıdvan Eşin
Maya Güzellik
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
08 Eylül 2020 - Salı 13:24 Bu haber 1615 kez okundu
 
ŞAHİN: AYDIN OLARAK EGE BÖLGESİNDE BİRİNCİYİZ!
Aydın Sanayi Odası (AYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yunus Şahin ile Aydın sanayisini ve birçok konuyu değerlendirdik. “Aydın sanayisi ve sanayicimizin durumunu değerlendirirsek nerelerdeyiz, Sanayi kuruluşlarımızın özellikle maden sektörünün önde gelen firmaların çoğunun merkezi idareleri Aydın dışında, bu da ülke gelirlerinden Aydın ilinin alması gereken payda etkilediği görülmekte niçin merkezlerini Aydın yapmıyorlar!”
EKONOMİ Haberi
ŞAHİN: AYDIN OLARAK EGE BÖLGESİNDE BİRİNCİYİZ!

Rıdvan Eşin

AYDIN - Başkan Şahin, “Bizim Aydın sanayicisi 2019 yılında rekor üstüne rekor kırdı 754 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Bu güne kadar en yüksek ihracatımızı 2014 yılında yapmıştık 746 milyon dolar. Bu sene yani şu andaki yaşadığımız sıkıntılı dönemde yaklaşık 740 milyon dolar yani son 12 ayın ihracatı. Biz hep son iki ay konuşuyoruz. Yılı bölmeyiz, yılı bölersek kesikli gibi oluyor. Bende sanayimizi ve sanayicimizi sürekli izliyorum ve değerlendirmeler yapıyorum. Bu izleme ve değerlendirmeler sonucunda Aydın’da büyük sanayimiz ve sanayicimiz pandemi sürecinde pek etkilenmedi, tabi bu süreçte özellikle küçük esnafımız çok etkilendi.  

Eski Valimiz Sayın Yavuz Selim Köşker Aydın sanayisine ve sanayicilere çok önem verirdi özellikle ihracata. Kendilerine pandemi süresinde yapmış olduğum ziyaretlerimde sürekli bize, “sanayicimizin durumu nasıl” diye sorardı. Ben her ay ihracat açıklaması yapıyorum. Bu yaptığımız açıklama ve ihracatımızla ilgili özel dosya hazırlıyorum.  Hazırladığım bu dosyayı Sayın Valimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve Vergi Dairesi Başkanımıza sunuyorum. Verdiğim dosyanın içeriğinde şehrimizin sosyoekonomik durumunu bilgilendiriyorum.

Bizim Aydın’da faaliyet gösteren bir maden firmamızdan örnek vereyim.

Merkezi İstanbul’da ama firmanın buraya dayalı yaptığı ihracat Aydın ihracatı olarak değerlendirilir ve rakamlar bize geliyor. Merkezi bütçe gelirlerinde sizin dediğinizde bir gösterge ama tek gösterge oda değil.

Diğer bütün göstergelerin toplamından merkezi bütçe oluşuyor. Aldığımız bu rakamlara göre onun çok etkili olduğunu düşünmüyorum.

Bozdoğan ilçemizden Muğla Milas ilçesine kadar uzanan kırık var. Biz Aydın olarak maden ihracatımızın yüzde 60’ını AB ülkelerine satıyoruz. AB ülkelerinin içinde en fazla İtalya’ya yani yüzde 36’sını İtalyanlara satıyoruz, İtalya seramik sektöründe dünyada ilk sırada. İspanya, Portekiz, Almanya yani AB ülkelerinden almayan ülke yok. Dünyada en kaliteli feldspat, kuvars madeni bizde.  Bozdoğan’dan başlayan yani Kuzey Doğu, Güney Batı kırığı diyoruz, o kırıkta oluşmuş bu madenimiz.

Afrodisastan çıkan Mermer madenimizde çok kıymetli. İlimizden yapılan mermer ihracatımızın da iyi olduğunu söyleyebilirim.

“EGE BÖLGESİNDE BİRİNCİYİZ”

TUİK raporlarına göre Türkiye’de ilk 5 içerisinde3 firmamız var. İkinci 500 firma içerinde de 3 firmamız daha var.  Türkiye genelinde Aydın olarak 750 milyon dolar ihracat yapmışız, 250 milyon dolar da ithalat yapmışız, yani 500 milyon dolar katma değer sağlamışız ülke bütçemize.

Ege bölgesinde katma değer anlamında birinciyiz. İzmir, Manisa ve Denizli onların ihracat ve ithalatına göre biz yüzde 300 katma değer sağlamışız. Örnek vereyim Manisa ithalatına göre ihracatı ekside.

Türkiye’nin ilk 1000 ihracatçısı içerisinde bizim firma sayımız 8 taneymiş 2018 de.

Aydın katma değer olarak iyi bir il ama sıralama olarak istenilen yerde değiliz, ihracatçı sıralamasında 21 sıradayız.

‘SERBEST BÖLGE’ MUTLAKA OLMALI

Aydın’da ivedilikle ‘Serbest Bölge’yi’ halletmemiz lazım. Kadıköy ve Yeniköy mahallelerimizin olduğu yerdeki Mera özelliğini yitirmiş 10 bin dönüm bir yer vardı.

Orayı biz serbest bölgemizi yapmak istedik. O yer bile bize yetmeyecekti, başlangıç olarak yapalım ileride genişleriz diye düşünmüştük.

Aydın arazi kıtlığı olan bir il. Sanayicinin kullanacağı araziyi bulmak çok zor, verimli topraklardayız.

Sayın Valimize konuyu ve projemizi aktardık. Bu yerle ilgili çalışmalarımızı başladık, fakat şehrimizin ileri gelenleri mi desem, bu şehre yön verenler mi desem bilemiyorum bunun 600 dönümünü bizim elimizden aldılar. Ne yapılmak isteniliyor, ‘Tarıma Dayalı Sera Bölgesi’ kurulmak isteniliyor.

Kalan 400 dönümün yüzde 20’si yola, suya, çayıra ve çimene gidiyor kalan 320 dönüm benim için bir fabrika yeri. O iş şimdilik arada kaldı ama ben Sayın Valimiz Selim Yavuz Köşker’e  ‘bize oradan çırak çıkardınız’ dedim. Kendileri de ‘size yeni bir yer buluruz’ dedi.

Yeni Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy odamıza ziyareti iade yaptı. Biz kendilerine serbest bölge için yer aradığımızı ve bu projemizin ivedilikle hayata geçmesi gerektiğin söyledik.  Kendileri de bu konuda bize yardımcı olacağını ifade etti.

Aydın’da 7 tana OSB var yani Organize Sanayi Bölgesi.  OSB’lere gelecek olan yatırımcı ve sanayici önce Serbest Bölge var mı diye bakıyor, yoksa tesadüfen geliyor. Serbest bölge demek ‘devlet içinde devlet’ demektir. İhracat ve ihracat primlerinde, yatırımcılarımızın ve sanayicimizin mevzuatlarında kolaylaştıran bir sitemdir serbest bölge.

“30 TENE FİRMA GELECEKTİ”

Aydın’da tarıma dayalı yatırım yapmak isteyen 30 tana firma bana geldi, tarıma dayalı sanayi tesisleri kuracaklardı. Hollanda’nın Ticaret Ataşesi Aydınlı hemşerimizdi. Çinliler, Macaristanlılar geldi buraya öncelikle karşımıza hemen serbest bölge sorusu çıkıyor. Biz serbest bölgemizi yaparsak 750 milyon dolar olan ihracatımız 5 yıl içinde Bir milyar 10 yıl içinde İki milyar dolara çıkacak. Aydın deniliyor ya Denizli-İzmir arasında sıkıştım işte o zaman bu sıkışmışlıktan kurtulacak.

“Çine ilçesi maden sektörünün yoğun olduğu ve işletmelerin yerleşim alanları içerisinde kaldı. Vatandaşlar bu işletmelerden rahatsızlıklarını sürekli gündeme taşıyorlar, bu yönde bir çalışma var mı?”

“ÇİNE İLÇEMİZE İHTİSAS OSB KURULACAK”

Çine ilçemiz maden bölgemiz, maden sektörünün önde gelen firmaları burada. Bilindiği gibi maden işletmelerimiz maalesef yerleşim alanlarının içerisinde kaldılar. Bu işletmelerimizin yetkilileriyle bir toplantı yaptım. Kendilerine bilgilendirdim Çine ilçemizde yaşayan vatandaşlarımız madenlerin tozundan, gürültüsünden ve büyük araç yoğunluğundan rahatsızlıklarını dile getirdim. Toplantılarımızın sonucunda Çine OSB’ye yakın bir bölgede Çine İhtisas OSB kuracağız, maden işletmelerimizi oraya taşıyarak vatandaşlarımızın bu yöndeki sıkıntıları da son bulacak. Ayrıca bir tane de Bozdoğan ilçemize ihtisas OSB kurmak istiyorum o ilçemizde de mermer ocaklarımız var.

Bozdoğan ihtisas OSB ile ilgili Nazilli Ticaret Odası’yla birlikte bir çalışma yapmaktayız. Bu İhtisas OSB projemizle ilgili Sanayi Bakanımızla görüştüm Sayın bakanımız bana, ‘sen projeyi hazırla ben bu iki ilçeyle ilgili ihtisas OSB’yi onaylarım, sorun yok’ dedi.

ÇİNE DEMİRYOLU OLACAK!

Çine Demiryolu projemiz hayata geçiyor. AK Parti Aydın Milletvekilimiz Sayın Mustafa Savaş Bey demiryolu projesiyle yakinen ilgileniyor. Çine-Muğla-Güllük Demiryolu ekonomik değil, maden firmalarımızın 6,5 milyon ton maden ihracatı var Güllük limanından. Bu madenlerin büyük bir kısmı dağdaki işletmelerden kamyonlara yüklenip limana iniyor. Birde Demiryolları 3. Bölge müdürüyle İzmir’de bir görüşme yaptım. Kendisi ‘trenin kot olarak o bölgede sefer yapması mümkün değil’ dedi.

Bu durumu ben bir rapor hazırlayıp önceki Valilerime sundum tren yolunun yapılamayacağı yönünde. Aydın merkeziyle Çine arasında demiryolu projemiz devem ediyor ve hayata geçecek. Demiryolumuz yapıldığında yurt içi ve İzmir limanına maden taşınmasında rahat edeceğiz ve ekonomik anlamında da ciddi katkısı olacak firmalarımıza.

“Ülkemizde yatırım yapmak isteyen gerek yerel gerek ulusal sanayiciyi yatırım esnasında çok büyük bütçeler gerektiriyor, bu konuda müteşebbisleri nasıl rahatlatılabilir”

TOKİ İLE ÇALIŞMAK İSTİYORUZ!

Sanayi Bakanımızla yaptığımız toplantılarda ben taleplerimi aktardım. Bizim bir teklifimiz var, o da şudur! Organize Sanayilerin yerleri ve binaları TOKİ tarzı bir uygulamayla binaları yapılıp sanayiciye verilsin projelerine uygun olarak. Sanayicilerimizde uzun vadede geriye ödesin. Çünkü sanayicimizin elinde bir atımlık barut var, bu barutu da yer ve binaya harcıyor makinelere borçlanıyor elinde işletme sermayesi kalmıyor, verimli de olamıyor, fabrikayı bir süre sonra kapatıyor. Eğer bu talebimiz gerçekleşirse sanayicimiz ve yatırımcımız çok rahat eder, nefes alır ve işletme sermayesine dokunmamış olur, istihdam da artar.

BİZİM BİR POLİTİKAMIZ VAR!

İstihdam-Eğitim-Üretim-İhracat ve ARGE 5 ayak üzerine sanayicimizi yönlendiriyoruz. Bunun beşi olduğu taktirde çok güzel sanayicilik yaparız. Biz Türkiye’de ilk defa Organize Sanayide Kreş ve Anaokulu yapan odayız. Umurlu OSB’de işletmelerimizde çalışan kadınlarımız için kreş yaptık, neden? Bu bizim politikamız.

Biz Kreş yapacağız, Lise yapacağız gerekirse Nitelikli Üniversite de yapacağız ihtiyaca göre.

Temamızda şu! Çalışan kadınlar-çalışan anneler-mutlu çocuklar.

ASTİM’de 24 derslik okulumuz var, bu öğrencilerimizi haftanın 4 fabrikalarımızda uygulamalı eğitim veriyoruz. Bu okulumuzdan mezun olan çocuklarımız Aydındaki sanayi kuruluşlarımızda istihdam edilecek. Sanayimizde nitelikli insanlarla çalışmış olacak” dedi

“Başkanım son olarak vermek istediğiniz bir mesaj nedir”

Biz AYSO yani Aydın Sanayi Odası olarak, Aydınımız ve sanayicimiz için 24 saat çalışıyoruz. Ülkemiz ve Aydınımızı nasıl kalkındırabiliriz, nasıl ilimizde istihdam sağlarız diye tüm müteşebbislerimizle kafa yoruyoruz.

Öncelikle biz Aydın’da sanayinin düzgün gelişmesini istiyoruz, gecekondu sanayi istemiyoruz. Altyapısıyla, üstyapısıyla ve sosyal donatılarıyla düzgün sanayi şehri olmak istiyoruz. Aydındaki tüm STK’lar birbirleriyle uyum içerisinde çalışmaktalar. Bu uyumda Aydın şehrinin ekonomisine ve istihdam anlamında çok güzel yansımakta ve daha da güzel yansıyacaktır ileriki dönemlerde.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Yeni Ufuk Özel Haber: Gezgin Değirmenci

Kaynak: () - Gezgin Değirmenci Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, AYSO, Aydın Sanayi Odası, Mehmet, Yunus Şahin, ekonomi, Ege, sanayi,
Yorumlar
Haber Yazılımı