Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
02 Şubat 2019 - Cumartesi 19:55 Bu haber 2941 kez okundu
 
Sağlık Bakanlığı’ndan ilaç stokçularına suçüstü!
20 Şubat’ta kur ayarlamasının yapılacak olması nedeniyle ilaçta stokçuluk girişimlerine karşı son 10 günde yapılan denetimlerde 42 tane üretici, 20 depocu ve 32 tane eczacının stok yaptığı belirlendi.
SAĞLIK Haberi
Sağlık Bakanlığı’ndan ilaç stokçularına suçüstü!

Bilgi Koleji

AYDIN- Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Birtakım yaptırımlarımız önümüzdeki günlerde daha yoğun şekilde devam ediyor olacak. Biz vatandaşımızı hiçbir şekilde ilaçsız bırakmayız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın SMA hastalığının tüm tiplerinde ilaçların geri ödeme listesine alındığı müjdesinin ardından SMA hastalarının aileleri, sanatçı Haluk Levent ile birlikte Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’ya bir teşekkür ziyareti yaptı.

“Firmayla sorunlar yaşadık”

Ziyarette konuşan Bakan Koca, SMA hastalarının ilaçları için yapılan eylemlere dikkat çekerek, “O dönemde sorunu mutlak çözmek noktasında bir gayret içinde olduğumuzu, Cumhurbaşkanımızın bu konudaki hassasiyetinin, direktiflerinin olduğunu, ama yer yer firmayla bir takım sorunlar yaşadığımızı, bu sorunu çözeceğimizi ifade ettiğimizi biliyorsunuz” dedi.

Bu süreçte Tip 1 ilacının gündeme gelmesinin 2 yıl kadar önce olduğunu, ilaç piyasaya çıktıktan 7 ay sonra geri ödeme listesine alındığına vurgu yapan Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İlaçların klinik çalışmaları Nisan 2018’de tamamlandı”

“Tip 2 ve Tip 3 için ise daha 2018’in Nisan başında klinik çalışmaları bitmiştir. Vatandaşımız da bu ilacın yıllardır var olduğu, ama bir türlü hastalara geri ödeme listesine alınmadığı şeklinde bir kanaat olabilir. Böyle bir durum söz konusu değildir. Bu süreçte değerlendirme komisyonunda ilacın uygunluğu, bilimsel yeterliliğiyle ilgili bir bilimsel komisyon çalışması yapılmıştır. O dönemde uygunluğuyla ilgili bir karar çıkmıştır. Uygunluğundan sonra da bize müracaatlar olması ve bunların Bilim Komisyonu’nda değerlendirilmesi gerekiyor. Bu süreçte 199 Tip 2 ve Tip 3 hastamız değerlendirildi. Firmayla bir takım görüşmeler yapılmış oldu. Dünyada bu kadar pahalı olan ve geri ödeme listesine alınan ilaç sayısı çok az.

“SMA uygulama ve tedavi alanları sayılarını da artırmak istiyoruz”

Bundan sonraki süreçte ilaca erişimin kesintisiz sağlanabilmesi ve tedavinin sürdürülebilir olması için zorunlu lisans kullandırarak, ilacın üretimini temin edeceğiz. Çalışmalarında sona yaklaştığımız yerli tanı kitlerinin kullanıma girmesi ile evlilik öncesi tarama programları başlatacağız. Bu sayede inşallah bundan sonraki süreçte hastalığın ortaya çıkmasından önce tedbirler alacağız. SMA uygulama ve tedavi alanları sayılarını da artırmak istiyoruz. Bu noktada da kararlıyız.”

Sağlık Bakanlığından ilaç stokçularına suçüstü!

Sağlık Bakanı Koca, son dönemde piyasada bazı ilaçların bulunamadığı iddialarına da değinerek, şunları kaydetti:

“Piyasada bazı ilaçların bulunamadığı şeklinde yer yer karşılığı olan, ama yer yer de algı düzeyinde bir yaklaşım sergilendiğini biliyoruz. İlaçla ilgili fiyat düzenlemesi her yılın Şubat ayında geçerli olmak üzere bir önceki yılın avro kurunun ortalaması esas alınarak bir çarpanla belirleniyor. Bunu belirlerken taraflarca bir araya gelerek ekonomi komisyonu buna karar vermiş oluyor.

Olabilecek fiyat beklentisi nedeniyle üreticilerin, depocuların ve eczacıların yer yer stok yaklaşımına girdiğini görüyoruz. Bununla ilgili son 10 günden beri sahada 900 denetim elemanımızın olduğunu ve bunların yaptığı takiplerle 42 tane üretici, 20 depocu ve 32 tane eczacının stok yaptığı görüldü. Bir takım yaptırımlarımız önümüzdeki günlerde daha yoğun şekilde devam ediyor olacak. Biz vatandaşımızı hiçbir şekilde ilaçsız bırakmayız.”

Fahrettin Koca, özellikle son dönemde ilaç firmalarının nadir hastalıklara yönelik çok yoğun çalışmalar içinde olduklarını bildiklerini, bu durumun istismar edildiğini fakat bu sorunun hep birlikte aşılacağını bildirdi.

Haluk Levent: Türkiye artık bu hastalığı tarihe gömüyor

Sanatçı Haluk Levent ise, çok mutlu olduklarını kaydederek, “Bizler çok mutluyuz. Söz verilmişti, sözler tutuldu. Çok korkuyordum. Oldu. Bu hastalığı artık Türkiye tarihe gömüyor. Evlilik öncesi yapılacak çalışmalar, en az SMA’nın şu anki çocukları kadar önemli. Artık SMA’lı çocuklar doğmasın. Bu mutluluğu ifade edecek cümle bulamayacağız” dedi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Fahrettin Koca, Haluk Levent, SMA Hastaları, İlaç, İlaç yokluğu
Yorumlar
Haber Yazılımı