Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
08 Kasım 2018 - Perşembe 12:27 Bu haber 1071 kez okundu
 
Rehber öğretmene haksızlık
Türk PDR Der Genel Başkanı Prof. Dr. Cengiz Şahin, Manisa’nın Turgutlu İlçesi’nde yaşanan rehber öğretmen olayına tepki gösterdi.
EĞİTİM Haberi
Rehber öğretmene haksızlık

AYDIN- Prof. Dr. Şahin, rehber öğretmenlerin uzman olmadığını, sadece eğitimci olduklarını belirterek, bir öğretmenin uzmanı olmadığı bir alanda göreve zorlanmasının yanlış olduğunu söyledi. Manisa Turgutlu’da bir okulda görev yapan bir rehber öğretmenin, 05 Kasım 2018 günü gece yarısı, yaşanan ‘çocuğun cinsel istismarı olayına ilişkin’ olarak nöbetçi uzman sıfatıyla İlçe Emniyet Müdürlüğü’nce merkeze davet edildiğini, ilgili rehber öğretmenin, çeşitli gerekçeler (uzman olmadığı, böyle bir görevi kabul etmeyeceği vb.) sunarak daveti reddedip telefonunu iletişime kapattığını anlatan Başkan Şahin, şunları söyledi:

“Bu durumu, emniyet gücünün savcılığa bildirmesi üzerine nöbetçi savcılık acilen soruşturma başlatmış, gözaltı ve serbest bırakma işlemi gerçekleştirmiştir.

Manisa Şube Başkanlığımızın bizleri bilgilendirmesi üzerine, olay genel merkezimizce tüm yönleriyle araştırılmaya başlanmış ve ilgili kurumlardan sağlıklı bilgiler alınmaya çalışılmıştır. Her taraftan yazılı bilgi ve belgeler alınmıştır. Rehber öğretmenle de görüşülmüş olay ayrıntılı olarak dinlenilmiştir.

Bu bağlamda konunun aydınlığa kavuşması açısından;

1. Manisa/Turgutlu’da tüm rehber öğretmeler Manisa Valiliği Milli Eğitim Müdürlüğünce bu tür vakalarda nöbetçi uzman olarak görevlendirilmektedir. (Bu durumla ilgili daha önceden Şubemizin mahkemeye itirazı olmuş ve mahkeme devam etmektedir.)

2. Elim olay psikolojik danışmanlık mesleğine yönelik olmayıp, görevli rehber öğretmenin uzmanı olmadığı bir durumla ilgili zorla görev yapmaya zorlanması ile ilgilidir. İlgili rehber öğretmen PDR mezunu değildir, eğitim programları ve öğretimi mezunudur. Dolayısı ile derneğimizin üyelik koşullarını da taşımamaktadır. Alan dışı atamalarla ilgili birçok davamız mahkemelerde devam ederken alan dışı bir öğretmeni savunmak yine de bize düşmüştür. Çünkü öğretmenimiz insandır, kadındır, annedir. Meslektaşlarımızın hassasiyeti bu durumdan kaynaklanmaktadır.

3. Şubemizin kendiliğinden/spontan olarak yaptığı eylem ve açıklamaları da meslek savunuculuğu açısından değil, insani bir destek olarak değerlendiriyoruz.

4. Tüzüğümüz Derneğimizin sınırlarını açık bir şekilde çizmiştir. Şöyle ki;

“Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği (Türk PDR Der.), Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanındaki meslek üyeleri arasında birlik, beraberlik, mesleki dayanışma içerisinde alanın ülkemizde gelişimini sağlamak, alanda çalışan meslek elemanlarının sosyal, bilimsel, mesleki, kültürel yönden gelişimlerine yardım etmek, meslek üyelerinin haklarını korumak ve savunmak, alan birikiminin toplum yararına kullanılması için tüm özel veya resmi kurumlarla işbirliği içinde etkinlikler yapmak amacıyla 1989 yılında kurulmuş olup 13.000 üyesi ve 25 şubesi olan, her mesleğin değerliliği ilkesiyle hareket eden ve herkesin yetiştirildiği alanda istihdamını savunan mesleki bir dernektir.”

5.Biz PDR’ciler olarak her zaman söylüyoruz. Psikolojik danışmanlarımıza; Adalet Bakanlığı’nda, İçişleri Bakanlığı’nda, Milli Savunma Bakanlığı’nda, Sağlık Bakanlığı’nda, Diyanet İşleri Başkanlığı’nda, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda, Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı’nda görev verin. Daha mutlu, ahlaki,  karekterli ve milli bir ülke olmak istiyorsanız sesimize kulak verin. Ülkemize de insanımıza da eziyet etmeyin.”

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Türk PDR Der, Cengiz Şahin, Rehber öğretmen,
Yorumlar
Haber Yazılımı