Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
15 Nisan 2019 - Pazartesi 14:56 Bu haber 2418 kez okundu
 
Ranta savaş açtı
Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Rektörü Osman Selçuk Aldemir, basın mensuplarını kahvaltıda ağırladı. ADÜ’nün konuşulduğu toplantıda, Rektör Aldemir, ‘’Beni kesseler, boğazımdan haram 50 kuruş geçmez. Yiyenlerden de elimi boğazına sokup almazsam şerefsiz evladıyım’’ dedi.
GENEL Haberi
Ranta savaş açtı

AYDIN- Göreve geldiği günden beri basınla ilk defa buluşan Rektör Aldemir, projelerini anlatıp basın mensuplarının sorularını yanıtladı. ADÜ’de kendi dönemimde yolsuzluk ve kayırma ile ilgili hiçbir olayın olmayacağını söyleyen Rektör Aldemir, ‘’Önüme milyonlarca para koysalar, şerefim ve namusum üzerine yemin ederek söylüyorum, almam. Alsam da harcayamam. Biz buraya hizmet etmeye geldik. Ben halkın adamıyım. Beni kesseler, boğazımdan haram 50 kuruş geçmez. Yiyenlerden de elimi boğazına sokup almazsam şerefsiz evladıyım’’ diye konuştu.

BİR İLETİŞİM FAKÜLTEMİZ VAR AMA GERÇEK ANLAMDA BİR İLETİŞİM PROBLEMİZ VAR

Yapacağı projelere Aydın Basın Mensupları’nın da dahil olmasını ve fikir alışverişinde bulunmak istediğini ifade eden Aldemir, ‘’Biz, ADÜ olarak Türkiye’nin ilk 10 üniversitesinden biriyiz. Fakat başarı açısından değerlendirdiğimizde, akademik performans kriterleri açısından değerlendirdiğimizde, ilk 10’da olmadığımızı görüyoruz. Bu performansımızı artırmamız için basın mensuplarına ihtiyacımız var. Aydın’da en küçük bir olayı sizden öğreniyoruz. Lütfen üniversitemizle iletişim halinde olun. Her hangi bir gördüğünüz problemi bizimle paylaşırsanız, biz de ilgili birimlerimizle onunla ilgili projeler şekillendiririz. Üniversitemizde bir iletişim fakültemiz var, ama sizlerle gerçek anlamda bir iletişim problemiz var. Bunları aşacağız.

ADÜ TV KURULACAK

ADÜ TV ve bir radyo açmak istediklerini söyleyen Aldemir, ‘’Burada sizlere çok büyük görevler düşüyor. Her birinizin bir ADÜ personeli olarak görev yapmanızı istiyoruz. Çünkü bizim dışardan getirdiğimiz birisi, Aydın’ın önem ve öncelikleri hakkında nasıl bir bilgiye sahip olabilir! İşin mutfağında sizler olduğunuz için siz bizler için çok kıymetlisiniz’’ dedi.

AYDINA GELMEK İSTEYEN YÜZLERCE BİLİM ADAMA VAR

Aydın’ın bir marka şehir olması için ADÜ’nün çok önemli bir öneme sahip olduğunu belirten Aldemir, sözlerine şöyle devam etti:

‘’Eğer üniversite bu anlamda önemli bir çalışma ortaya koyarsa Aydını tutamazsınız. Aydın işlenmeyi bekleyen bir elmas madeni. Aydın’a gelmek isteyen yüzlerce bilim adama var. Benim kendi öz danışmanım bile beni arayıp, ‘ya biliyorsun artık emekliliğim yaklaştı. Ben de oraya geleyim’ dedi. Herkes buraya gelmek istiyor. Burası turizm yeri ya! Deniz memleketi ya! Gelip burada yatıp dinlenecek. Olmaz geçeceksiniz o işi. Biz Aydınlı olup da Aydın sevdalısı bütün bilim adamlarına haber gönderdik. Kendi alanında hit olmuş, kendi alanında bir numara olmuş kim varsa gelsin kapımızı çalsın.’’

STATÜKOCU KİŞİLERİN AYAKLARINI ADÜ’DEN KESECEĞİM

ADÜ’nün neden büyümediği hakkında saptamalarının olduğunu söyleyen Aldemir, ADÜ’yü Statükocu durumdan kurtaramıyorlar. Biz bu durumdan kurtaracağız. Ben bunun için kendimi feda ettim. Ben bu statükocu kişilerin ayaklarını ADÜ’den keseceğim. Burada bir rant oluşmuş. Ben bu ranta müsaade etmeyeceğim. 1,5 yıl sonra göreceksiniz’’ dedi.

ÜSTÜNDEN AŞAMAZSAM İÇİNDEN GEÇERİM

Bilimin kurallarıyla her yolu aşabileceklerini savunan Rektör Aldemir, ‘’Biz bilim adamıyız. Birine ne iş yapıyorsunuz dendiğinde, ben müdürüm diyor. Adam 12 yıldır müdür, görevden aldım. Aydın’ı ayağa kaldırdı. Bu adam Aydın’a ne getirmiş! Üniversiteye ne katmış! 12 yıl boyunca müdürlük yapıp bilim adamlığını da unutmuş. Dikkat ederseniz, atamaların hepsini vekâleten yaptım. Asaleten hiçbir dekan ataması yapmadım. Ben yapılan işe bakacağım. 6 ay sonra çağıracağım. Hocam sen devraldığında böyleydi, bana bir kriter göster deseni asaleten atayayım’’ dedi

Aydın’a Torku modeli bir marka yapacaklarını söyleyen Aldemir, ‘’Ben bekledim ki kapımız çalınsın. ‘Hocam biz de buna destek olalım’ denilsin diye, bazı kişiler geldi, dedi ki, ‘emin misin hocam sen bu işi yapmaya? Biz ekmeğini yediğimiz topraklara hizmet etmek için geldik. Kim ne derse desin bizi ırgalamaz. Şöyle elimin tersiyle iter gederim. Ben bir olayı aşmaya çalışırım üstünden. Üstünden aşamazsam içinden geçerim’’ şeklinde konuştu.

SANSASYONEL MEZUNİYET TÖRENİ

Türkiye’deki diğer büyük üniversiteler gibi sansasyonel bir mezuniyet töreni yapmak istediklerini ifade eden Aldemir, Adnan Menderes Stadyumu’nda çok ciddi sanatçılarla büyük, devasa bir konser düzenlemek istediklerini belirtti. Her başarının ödüllendirilmesi gerektiğini savunan Rektör Aldemir, öğrencilerin yıl boyu çalıştığını ve onları motive etmeleri, için bu konserin gerekli olduğunu söyledi.

 

Kaynak: () - Muhammet Özdemir Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, ADÜ, Osman Selçuk Aldemir, rektör, rant
Yorumlar
Haber Yazılımı