Enerya Doğal Gaz Reklam
Rıdvan Eşin
Maya Güzellik
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
09 Ocak 2020 - Perşembe 22:40 Bu haber 1503 kez okundu
 
Prag’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler
Avrupa’nın kalbi olarak bilinen Prag, yurt dışı seyahati yapmak isteyenler için önemli bir konuma sahip. Ulaşım yönünden oldukça gelişmiş bir şehir olan Prag’da gezilmesi gereken yerlerin çoğu yürüme mesafesindedir.
TURİZM Haberi
Prag’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

Rıdvan Eşin

Prag’a gelen misafirler, şehir içinde ulaşım aracı olarak otobüs, metro, taksi, tramvay ve füniküler gibi araçları tercih edebilirler. Kış mevsimi sert ve soğuk, yaz mevsimi ise sıcak geçen Prag, her mevsim güzeldir. Yaz mevsiminde buraya seyahat edecek kişilerin sıcağa hazırlıklı olmaları gerekir. En çok ziyaretin Temmuz ve Ağustos ayında gerçekleştiği Prag, bu aylarda en sıcak günlerini yaşar. Peki, Prag’da mutlaka gezilmesi gereken yerler nerelerdir? İşte, Prag yolculuğuna hazırlananlar için önemli bilgiler…

 

Prag’da Gezilecek En Popüler Yerler

- Prag Kalesi: Prag Kalesi, Guiness Rekorlar Kitabı’nda dünyanın en büyük kalesi olarak yer alır. Prag’ı sembolize eden en önemli yerlerden biridir. Prag’a turistik gezi için gelenlerin en çok ziyaret ettiği mekânlardan biridir. Buraya şehir merkezinden yürüyerek ya da tramvay aracılığıyla ulaşmak mümkün. Prag Kalesi, girişinde satın alınan biletler sayesinde gezilebiliyor. Kişiler burayı bireysel olarak gezebildiği gibi paket turlar satın alarak rehber eşliğinde de gezebilirler. İçerisinde dini yapılar, saraylar ve ofisler barındıran bu kale, 9 yüzyılda inşâ edilmiştir.

 

- Charles Köprüsü: Karl köprüsü olarak da bilinen bu köprü, Vlatna Nehri üzerinde bulunur. Her iki yanı Barok mimarisine ait olan 30 heykel ve kulelerle çevrilidir. Hem sanatsal hem de kültürel güzellikleri bir araya getiren köprüye; ressamlar, sokak müzisyenleri ve zanaatkarlar da renk katar. Mimari detaylarıyla dikkat çeken şehir, buraya gelen misafirleri büyülemeyi başarır.

 

- Old Town (Eski Şehir) Meydanı: Kentin görülmeye değer en güzide yerlerinden birisi de Old Town olarak bilinen Eski Şehir meydanıdır. Orta Çağ’da pazar alanı olarak kullanılan bu meydan, Prag’ın en çok ilgi gören mekânları arasında yer alır. Kentin kalbi olarak bilinen Eski Şehir Meydanı, Aziz Nikolas Kilisesi, Jan Hus Anıtı, Eski Belediye Sarayı ve Tyn gibi tarihi yapılarla ve yeme içme alanlarıyla çevrilidir.

- Astronomik Saat Kulesi: Eski Şehir meydanında yer alan Astronomik Saat Kulesi, Eski Belediye Sarayı üzerinde konumlanır. Kulenin tepesine çıkıp Prag’ı kuş bakışı izlemek mümkün. Ya da bodrum katına inip eski dönemlerden kalma esrarengiz odalarını gezmek de mümkündür. Astronomik Saat Kulesi’nde her saat başı ortaya çıkıp dans eden figürler yer alır. Pek çok turistin ilgi odağı olmayı başaran bu figürler ölümü, kibri, sefayı ve açgözlülüğü sembolize eden 4 heykelden oluşur. İkinci kısımda da güneş ve ayın hareketleriyle beraber zamanı gösteren bir mekanizma bulunur. Saatin son halinin ise tarihi ve burçları gösterdiği bilinir.

- Aziz Vitus Katedrali: Aziz Vitus Katedrali, Prag Kalesi’ne çıkıldığında da görülen görkemli bir yapıdır. Dini yapının içerisinde Aziz Vaclac Şapeli, kraliyet mezarları ve “Soylu Frederick’in Uçuşu” adıyla bilinen büyük bir pano yer alır. Bu pano ziyaretçiler tarafından büyük ilgi görür. Katedralin görülmeye değer ihtişamlı bir havası vardır. Katedral girişi ücretlidir. Fakat baş döndüren bir mimariyle karşılaşmak isteyenlerin önemsemeyeceği bir giriş ücretine sahiptir.

- Dans Eden Ev: Dans eden iki kişiye sembolize eden bu evi, mimarlık harikası olarak tanımlamak yanlış olmaz. Dans Eden Ev, ünlü dans çifti Fred ve Ginger’in adıyla da anılır. 1945 yılında uğradığı hava saldırısı sonucu yıkılan yapı 1992 ve 1996 yılları arasında tekrar yapılmıştır.

Prag’ın en gözde yerlerini ziyaret etmek isteyen seyahat tutkunları, Prag uçak bileti fiyatları hakkında https://www.flypgs.com/ internet sitesi üzerinden detaylı bilgi alabilirler.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: İzmir, İstanbul, Turizm, Prag, flypgs
Yorumlar
Haber Yazılımı