Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
03 Aralık 2018 - Pazartesi 11:44 Bu haber 3797 kez okundu
 
Poşu, Yörük Kültürü'nde önemini koruyor
Aydın’da Yörük Kültürü’nün bir parçası olan, deve güreşlerinin başlaması ile ‘Yörük Atkısı’ da denen poşunun, güreşseverler tarafından yoğun ilgi gördüğü bildirildi.
KÜLTÜR Haberi
Poşu, Yörük Kültürü'nde önemini koruyor

Bilgi Koleji

AYDIN- Aydın’da güreş sezonunun başlaması ile güreş alanındaki tezgahlarda yer alan poşuya, vatandaşlar büyük rağbet gösteriyor. Tanesi 15 ile 100 TL arasında satışa sunulan poşular satıcıların da geçim kaynağı oluyor.

Aydın’da ve çevre illerdeki güreşlere giderek poşu satışından ekmek parasını çıkaran Metin Karacaoğlu, sabahın ilk saatlerinde tezgahını açıyor. Poşu satmak için Denizli’nin Buldan İlçesi’nden Aydın’a gelen Karacaoğlu, şöyle konuştu:

“Poşu yıllardır bu tür güreşlerin vazgeçilmezidir. Güreş günü sabah erkenden tezgahımızı açıyoruz. Poşularımıza, güreş izlemeye gelen seyirciler yoğun ilgi gösteriyor. Pamuklu poşuların tanesi 15 TL’den alıcı buluyor. Has ipek poşuların fiyatları ise 100 TL’ye kadar çıkıyor. Güreşseverler bu poşuları boyunlarına takıp güreşin havasına giriyor. Deve güreşi haricinde at yarışları, boğa güreşlerine giderek de poşu satıyorum. Poşu, benim geçim kaynağım.”

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Yörük Kültürü, poşu, Metin Karacaoğlu, Deve Güreşi
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Poşu, Yörük Kültürü'nde önemini koruyor
Yorumlar
Haber Yazılımı