Haber Detayı
09 Ocak 2018 - Salı 09:44 Bu haber 702 kez okundu
 
Portakal üreticisi umutlandı
Aydın’da ürünlerini toplayıp depolayan portakal üreticileri sezondan umutlu.
EKONOMİ Haberi
Portakal üreticisi umutlandı

AYDIN- Geçtiğimiz yıl Rusya ile yaşanan krizin ardından para etmediği için ürünü dalında bırakan üretici, bu yıl yapılan yeni ihracat anlaşmaları ile birlikte portakal üreticisi ürünü toplayıp koruma altına aldı.

Aydın Kuyucaklı portakal üreticilerinden Adem Karasu ve İsmail Taşköprü, bu yıl verimin yanında fiyatların da iyi olduğunu belirtti. Yapılan ihracat anlaşmalarının üreticiyi de rahatlattığını belirten Adem Karasu, Kilosu 1 TL ve üzerinde satıldıktan sonra portakal üreticisinin para kazanacağını belirterek “Şimdilik durum iyi gidiyor. Geçtiğimiz yıllarda Rusya ile yaşanan sorun narenciye üreticisini olumsuz etkilemişti. Rusya’ya ihracatın yeniden başlamasının yanında şimdi de Irak, İran ve Ukrayna ile de bağlantılar yapıldı. Şu anda Aydın’da bir çok tesiste yurtdışına gidecek ürünlerin çürümemesi için mumlama tesisleri kuruldu. Sadece Ortaklar Organize Sanayi Bölgesi’nde 5 bin tonluk mumlama tesisi kurulduğunu ve tesisin bir ortağının Ukraynalı olduğunu öğrendik. İnşallah bu yıl bereketli bir sezon yaşamayı umut ediyoruz” diye konuştular.

“Geçen yılının zararını karşılarız”

Narenciye üreticisinin, angajman kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle 24 Kasım 2015’te Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından Rusya’nın aldığı ambargo kararlarından olumsuz etkilendiğini, ancak bu yıl o olumsuzlukların telafisinin olacağına inandıklarını belirten Adem Karasu, “Şimdilik her şey iyi gidiyor. Üretici olarak bizler de ürünlerimizi toplayıp hazırlıklarımızı tamamladık. İnşallah bereketli bir yıl geçiririz” dedi.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Kuyucak, Portakal üreticisi, Adem Karasu, İsmail Taşköprü
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Portakal üreticisi umutlandı
Portakal üreticisi umutlandı
Portakal üreticisi umutlandı
Yorumlar
Haber Yazılımı