Haber Detayı
21 Ocak 2016 - Perşembe 17:32 Bu haber 768 kez okundu
 
Okan , “Toplu taşıma araçlarını kullanalım”
Aydın Efeler Şehiriçi Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Okan Yalçın, “Aydın’da yaşayan vatandaşların “toplu taşama araçlarını” tercih etmelerini istedi.
YAŞAM Haberi
Okan , “Toplu taşıma araçlarını kullanalım”

Aydın Efeler Şehiriçi Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Okan Yalçın ile yapılan özel röportajda yaşadıkları sıkıntıları dile getirdi.

KENT MERKEZİNDE ALTARNATİF YOLLARI TERCİH EDİN

Başkan Yalçın, “Toplu taşıma araçları olarak istenilen seviyede miyiz, mutlaka eksiklerimiz vardır. Trafiği beraber paylaştığımız diğer araç sahiplerinden de bizim beklentilerimiz var. Özellikle bireysel tek başına araç kullanıyorlarsa, mesai saatlerinde özellikle Ramazanpaşa ve Zafer Meydanı bölgesini kullanmazlarsa alternatif yolları kullanırlarsa trafik biraz daha akışkan olur. Yoğun trafik nedeniyle bizler seferlerimiz tamamlamakta zorlanıyoruz.

Kent merkezimizde özellikle Ramazanpaşa ve Zafer meydanında orada bir işimiz varsa toplu taşıma araçlarını tercih edelim. Hem park sorunu yaşamazlar, hem de o bölgelerde trafiğin daha hızlı seyri sağlanır. Araçlarıyla çarşı çıkan araç sahiplerini bizlerin duraklarını park yapmaları bizleri sıkıntıya sokuyor, bu sıkıntınızı hala bir çözüme kavuşturamadık.

Özel araç sahipleri 2 dakika diye park ediyor ama 3-5 dakika sürüyor. Bu 3-5 dakika içerisinde 4-5 tane Özel Halk Otobüsü o durağı kullanamıyor ve devamında yolu kapatmak zorunda kalıyoruz.

Arkasından ambulans ve itfaiye gibi araçlar geldiğinde de sıkıntı yaşıyoruz. Bu konularda özel araç sürücülerimizden daha dikkatli olmalarını istiyoruz.

ZORUNLU TRAFİK SİGORTALARINI YAPTIRMAKTA GÜÇLÜ ÇEKİYORUZ

“Trafik sigortalarımız son bir yıldan bu yana muazzam şekilde arttı. 2014 yılından 800 ile 900 TL’ye yapılan trafik sigortaları, hiç hasar yoksa 1.500-2.000 arasında çıkarak %100’e varan bir artış oldu. Küçük bir hasara dahi karışmış olsa 300-500 liralık karşı tarafa hasar ödemesi yapılmış olsa bizim sigortamız tarafından bu 6ile 7 bin TL’ye çıktı, % 500-600 artış bulunmakta.

Bu uygulama Özel Halk Otobüslerini ciddi bir şekilde etkiliyor. Bu konuyla ilgili yetkililerin biran önce gündeme alıp üst taban fiyat belirlemesi yapılacaktı ama halen daha 6.000 TL’ye varan trafik poliçeleriyle karşılaşmaktayız. İnşallah yetkililerimiz bu konuya parmak basıp ta bizlerin bu sorununu çözerler diye bekliyoruz.

PARANIN BİRAN ÖNCE BİZLERE ULAMASINI BEKLİYORUZ

2015 yılında kanunlaşan,10 gün kadar önce verilecek olan desteğin rakamlarını belirlendi.

İstanbul ve Ankara için aylık 1.000 TL, Büyükşehirler için 750 TL, diğer illeri için 600 TL olarak belirlendi.

Biz Aydın olarak 750 TL’lik yerdeyiz, bizim için taşıdığımız yolcuya bakacak olursak 750 TL çok düşük bir rakam ama yine bir adım atılmış olması bizi sevindirdi. Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı ile Maliye Bakanlığı arasında birlikte hazırlanıp her iki bakanlığın bütçesinden İl Belediyelerine yatırılacak. Belediyelerde bizlere verecek. İyi güzel bir adım, biran önce paranın bizlere ulaşmasını bekliyoruz”

AYDIN’DA 65 YAŞ ÜSTÜ DAHA FAZLA İNSAN YAŞIYOR

Bu uygulama Türkiye genelinde iller bazında birer çalışma yapılsaydı daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Aydın ilimiz emekli cenneti. Yani 65 yaş üstü vatandaşlarımızın en çok yaşadığı bir şehir. Verilen desteğin illerin bu yönüne bakılarak belirlenseydi Aydın bir adım önde olurdu bu özelliğiyle. Önümüzdeki aylarda inşallah yeniden bir değerlendirme olur. Bununla ilgili Aile Sosyal Politikalar Bakanlığına tüm Türkiye’deki Özel Halk Otobüsleri Birliği olarak müracaatlarda bulunacağız. İyileştirmeler yapılacağını düşünüyoruz” dedi.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Okan, ,, “Toplu, taşıma, araçlarını, kullanalım”,
Yorumlar
Haber Yazılımı