Anadolu Basını
Yavuzlar inşaat
YAvuzlar inşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
27 Mayıs 2015 - Çarşamba 13:09 Bu haber 1081 kez okundu
 
O bisikletler Aydın’da da dağıtıldı
Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı arasında yapılan protokol gereği okullarda fiziksel aktivitelerin artırılması amacıyla Aydın Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından il genelindeki 19 ortaokula 100 adet bisiklet dağıtıldı.
EKONOMİ Haberi
O bisikletler Aydın’da da dağıtıldı

Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı arasında yapılan protokol gereği okullarda fiziksel aktivitelerin artırılması amacıyla Aydın Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından il genelindeki 19 ortaokula 100 adet bisiklet dağıtıldı.

Bisiklet dağıtım törenine İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Aydın Halk Sağlığı Müdürü Uz. Dr. Kasım Çetin, Efeler İlçe Milli Eğitim Mustafa Özmen, halk sağlığı müdürlüğü şube müdürleri, okul müdürleri, öğretmen, veli ve öğrenciler katıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı arasında yapılan protokol gereği öğrencileri fiziksel aktivite yapmaya ve hareketli yaşama özendirmek, daha sağlıklı bir hayat ve bisiklet kullanımını teşvik etmek amacı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın 5. 6. ve 7. sınıflarda seçmeli spor ve fiziki etkinlikler dersini açan veya "bisiklet modülü" dersini uygulayan okullarda öğrencilere kullandırmak üzere Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında okullara bisiklet dağıtımı gerçekleştirildi. Protokol kapsamında, 5. 6. ve 7.Sınıflarda seçmeli spor ve fiziki etkinlikler dersini açan veya "bisiklet modülü" dersini uygulayan okullarda öğrencilere kullandırılmak üzere bisiklet dağıtımı yapılmaya devam edilecek.

  Dünya Sağlık Örgütü sağlığı korumak ve geliştirmek için; sedanter çevreleri azaltıp fiziksel aktivite engellerini yok etmeyi hedeflemekte ve buna uygun stratejiler geliştirmektedir. Bunu yaparken; bütünleştirici, çok sektörlü ve ortaklık temelli yaklaşımların desteklenmesi gerekliliğini vurgulamaktadır. Çocuk ve adolesanlar başta olmak üzere toplumun her kesiminin fiziksel aktivite düzeyinin artırılması ve fiziksel aktivite engellerinin ortadan kaldırılması gerektiğini söylemekte; bu sayede kardiyovasküler hastalıklar, kanser, diyabet ve kronik solunum yolu hastalıkları artışının durdurulabileceği ve bunların neden olduğu erken ölümlerin azaltılabileceği üzerinde durmaktadır.

Bisiklet dağıtım töreninde konuşan Halk Sağlığı Müdürü Kasım çetin, “Dünyada tüm ölümlerin yaklaşık yüzde 70’ini kronik hastalıklar oluşturmaktadır. Kronik hastalıklar için önlenebilir davranışsal risk faktörleri sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite (hareketsizlik), tütün kullanımı ve alkolün zararlı kullanımıdır. Dünya Sağlık Örgütü fiziksel aktivite düzeyinin artırılmasına yönelik hedef ve stratejileri belirleyerek ülkelere yapılabilecekler konusunda önerilerde bulunmakta ve izlenecek yol haritasının çizilmesinde liderlik yapmaktadır. Küresel hedeflerde 2025 yılına kadar obezite ve diyabetteki artış trendinin durdurulması, inaktif nüfus oranının yüzde 10 azaltılması yer almaktadır” dedi.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, bisiklet, sağlık
Yorumlar
Haber Yazılımı