Haber Detayı
12 Mart 2015 - Perşembe 09:34 Bu haber 388 kez okundu
 
‘Neden engel olmadın?’
İstanbul Beyoğlu’nda sabıka kaydı GBT’sine baktıkları bir kişiyi otoparkta götürüp işkence yaptıkları öne sürülen 3 polisten ikisine 10’ar yıl hapis cezası verildi
ASAYİŞ Haberi
‘Neden engel olmadın?’

Olay 2008’de meydana geldi. Tarlabaşı’nda görev yapan polis ekibi, arkadaşının yanında GBT’sine baktıkları vatandaşa eski bir sabıkası nedeniyle küfrettikten sonra “akıllandıracağız” diyerek kelepçe taktı ve ıssız bir otoparka götürerek dövdü. Burnu kırılan vatandaşın şikâyeti üzerine polislere açılan “işkence” ve “cebirle hürriyetinden yoksun bırakma” davası 7 yıl sonra tamamlandı.

Ağırlaştırılmış işkence var, insan onuruna aykırı hareket edildi” diyen mahkeme, 3 polisten ikisine “işkence” suçundan 6’şar yıl 8’er ay hapis cezası verdi. Mahkeme, işkenceye karışmayan üçüncü polisi de kasten suça engel olmadığı gibi, sonrasında da sanıkları ihbar etmediği gerekçesiyle “görevini kötüye kullanmak” suçundan bir yıl hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme 3 polis hakkında ayrıca ‘Cebirle kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak’ suçundan 3’er yıl 4’er ay hapis cezasına hükmetti.

Kaynak: () - Star Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: polis, Tarlabaşı, otopark işkencesi
Yorumlar
Haber Yazılımı