301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
04 Haziran 2018 - Pazartesi 18:37 Bu haber 446 kez okundu
 
Nazım Hikmet anıldı
Aydın Büyükşehir Belediyesi, vatan şairini unutmadı. Nazım Hikmet, dostlarıyla ve şiirleriyle anıldı.
GÜNCEL Haberi
Nazım Hikmet anıldı

AYDIN- Türkiye'nin yetiştirdiği evrensel şairlerden Nazım Hikmet, aramızdan ayrılışının 55. yıldönümünde Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen bir programla anıldı.

Gecede Kürşat Başar ile Soner Olgun ve orkestrası, Nazım Hikmet'in şiirlerini okudu ve Nazım Hikmet'in şiirlerinden yapılan şarkıları seslendirdi. Programa katılan binlerce kişi hem hep bir ağızdan Nâzım Hikmet'in şiirlerini okuyup hem de herkesçe bilinen şarkıları seslendirerek unutulmaz bir gece yaşadı.

Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen anma etkinliğine CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve binlerce Nazım dostu katıldı.

Anma etkinliğinde bir konuşma yapan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Nazım Hikmet'in ölümsüzlüğüne vurgu yaparak, "Bugün Nazım Hikmet'in aramızdan ayrıldığı gün değildir; bugün, Nâzım Hikmet'in tüm dünya halklarının aklına, yüreğine ve diline mıh gibi saplandığı gündür" dedi.

"Nazım isyanın sesidir; sevdanın, memleket hasretinin yürek yakan ezgisidir. Anadolu'nun ta kendisidir" diyen Başkan Çerçioğlu, Nazım'ın vatan aşkını "Âşıktır bu topraklara, bu topraklarının vefalı insanlarına. Bundandır, 'Bu memleket bizim' diye haykırması" sözleriyle anlattı.

Vatan hasreti çeken usta şairi memleketinin bir başka köşesi Aydın'da 2009'dan bu yana düzenledikleri programlarla andıklarını söyleyen Başkan Çerçioğlu, "Yegâne ümididir, 'Bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçe yaşamak.' Seni Anadolu'nun bir köyünde bir çınar ağacının altına gömemedik. Ama biliyoruz ki ışıklar içinde, şiirlerle uyuyorsun 'Mavi gözlü dev” diye konuştu. Usta şairin memleket hasretinde bile ümidini kaybetmediğini söyleyen başkan Çerçioğlu, onun şu dizeleriyle geleceğe umutla bakmak gerektiğini belirtti: "En güzel günlerimiz henüz yaşamadıklarımızdır."

Kürşat Başar ile Soner Olgun Aydınlılara unutulmaz bir anma gecesi yaşatırken gecede "Kuvayi Milliye Destanı"ndan"Mavi Liman"a, "Bu Memleket Bizim"den"Karlı Kayın Ormanı"na birçok şarkı ve şiir seslendirildi. Memleket sevdasının dile geldiği "Gençlik Marşı"nın, "10. Yıl Marşı"nın da okunduğu gece hep bir ağızdan okunan "İzmir Marşı"yla son buldu.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Büyükşehir Belediyesi, Özlem Çerçioğlu, Nazım Hikmet
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Nazım Hikmet anıldı
Nazım Hikmet anıldı
Nazım Hikmet anıldı
Yorumlar
Haber Yazılımı