Haber Detayı
30 Mayıs 2017 - Salı 19:03 Bu haber 380 kez okundu
 
Nazilli’de gıda denetleniyor
Zabıta ve sağlık birimleri, fırın ve kasapları denetliyor
GÜNCEL Haberi
Nazilli’de gıda denetleniyor

AYDIN- Nazilli Belediyesi’ne bağlı zabıta ve sağlık birimleri, kasapları denetliyor. Nazilli merkezde bulunan kasaplara zabıta ekipleri ile veteriner hekim kontrolünde gerçekleştirilen hijyen ve mühür denetimlerinde bazı işyerlerinin eksikliklerinden dolayı yazılı ihtar ve uyarı verildi.

Vatandaşların daha güvenli ve sağlıklı tüketim yapabilmeleri için kontrollerin devam edeceğini belirten Zabıta Müdürü Erkan Özdemir kasapların standartlarının yükseltilmesi için yapılan denetimlerin düzenli bir şekilde devam ettiğini ifade etti. Nazilli Belediyesi Zabıta müdürü Erkan Özdemir, “ilçemizde vatandaşımıza hizmet veren tüm kasapların standartlarının yükseltilerek hizmet kalitesinin artmasını istiyoruz” dedi.

Nazilli genelinde bulunan birçok kasap dükkânında denetim gerçekleştiren ekipler, şartlara uymayan işletmelere ihtar verdi. Aynı zamanda satılan et ürünlerinin kesim bandrolleri, hijyen kuralları ve güvenlik konularında işletme sahiplerini uyaran ekipler, mevzuatlar konusunda da bilgilendirme yaptı. 25 maddeden oluşan denetleme listesi ise şöyle sıralanıyor; İşyeri açma ve çalıştırma ruhsatı, Esnaf kontrol defteri, Çalışanların esnaf sağlık karneleri, İşyeri dâhilinin genel temizliği, Fiyat Tarifesi, Yangın Tüpü, Ecza dolabı, İçine çöp poşeti geçirilmiş çöp kovasını olması, Isıtma soğutma ve havalandırma için yeterli tesisatın olması, çalışanların temiz iş önlüğü giymiş olması, Etlerin damgalı olması, Koyun ve kuzu etlerinin mor renk damgalı olması, Keçi ve oğlak etlerinin kırmızı renkte damgalı olması, kasapların ön kısmının camekân olması, Lavaboda sabun bulundurulması, Hazır kıyma bulundurmaması, Etlerin türleri belirtilerek dolapta muhafaza edilmesi, Duvarda sigara içilmez levhasının asılı olması, etlerin ambalaj kağıdına sarılması, kıyma makinesinin olması, tezgah ve kütüklerin temiz olması, kaçak kesim yapılmaması ve hazırda parça et bulundurulmaması.

FIRINLARA DA DENETİM

Nazilli Belediyesi, Ramazan ayında vatandaşın sağlıklı ekmek ve pide yemeleri için gerekli çalışmalarını sürdürüyor. Bunu sağlamak için ilçe içindeki tüm ekmek ve pide fırınları tek tek denetlenerek uygulama yapıldı. Denetleme sırasında uygunsuz tartı, kantar kullananlar temizlik ve hijyene önem vermeyenler hakkında gerekli cezai işlem uygulaması yapıldı. Nazilli Belediyesi zabıta ekipleri bundan böyle bu tür uygulamaları her branşta yapacaklarını söyledi. Zabıta ekipleri, “Nazilli halkı rahat olsun. Biz gerekli her türlü denetimi yapmaktayız” dedi.

Belediye Başkanı Haluk Alıcık ise, yaptığı açıklamada, sağlıklı gıda tüketimi konusunda üzerlerine düşen sorumluluğun bilincinde olduklarını belirterek, halkın sağlığını tehdit eden durumlara asla müsamaha gösterilmeyeceğini ve denetimlerin sıklıkla yapılacağını söyledi.

Kaynak: () - Kemal Altan Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Nazilli, Zabıta denetimi, Haluk Alıcık, Fırıncılar, kesepler
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Nazilli’de gıda denetleniyor
Nazilli’de gıda denetleniyor
Nazilli’de gıda denetleniyor
Nazilli’de gıda denetleniyor
Nazilli’de gıda denetleniyor
Yorumlar
Haber Yazılımı