Enarya 15 gün yayınlanacak
Yavuzlar inşaat
Maya Güzellik
Tuğba Kuruyemiş
JESDER
Haber Detayı
05 Kasım 2019 - Salı 18:01 Bu haber 1415 kez okundu
 
My Kolejliler gölge oyunu seyretti
Kolej öğrencileri, kardeş öğrencileri ile birlikte gölge oyunu izledi.
SANAT Haberi
My Kolejliler gölge oyunu seyretti

AYDIN - Aydın My Koleji tarafından gerçekleştirilen ‘Kültür etkinlikleri’ kapsamında okulda gölge oyunu gösterimi yapıldı. Kolej öğrencileri, okullarında gerçekleştirilen gölge oyununu kardeş okul öğrencileri birlikte izledi.

Aydın My Kolej Salonu’nda gerçekleştirilen Hacivat-Karagöz adlı gölge oyununu Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tescilli geleneksel tiyatro sanatçısı Uğur Demirezen, icra etti. Oldukça renkli geçen etkinlikte öğrenciler geleneksel gösteri sanatı ile unutulmaz anlar yaşarken programı düzenleyen okul idaresine ve öğretmenlerine teşekkür ettiler.

Osmanlı döneminde ortaya çıkan gölge oyunu Hacivat ve Karagöz'ün teknolojinin gelişimi ile yok olmaya yüz tuttuğunu belirten My Kolej kültürel etkinlikler sorumlusu Özcan Atar, “Önemli bir kültürümüz olan gölge oyunlarının yaşatılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle Türk sanatının bir kolu olan gölge oyunlarını sergileyen tiyatro sanatçısı ve UNESCO somut olmayan kültürel miras taşıyıcısı Uğur Demirezen’i okulumuza davet ettik. Amacımız bu kültüre çocuklarımızın ilgi duymasını sağlamak” diye konuştu.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Efeler, My Koleji, Uğur Demirezen, Özcan Atar,
Yorumlar
Haber Yazılımı