Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
09 Temmuz 2019 - Salı 13:23 Bu haber 842 kez okundu
 
Merası korunan köyler, hayvancılığın keyfini yaşıyor
Aydın’da giderek yok olan meralar, hayvancılığı zorlaştırırken merasını koruyan köylerde hayvancılık en karlı işlerden biri oldu.
EKONOMİ Haberi
Merası korunan köyler, hayvancılığın keyfini yaşıyor

AYDIN  - Merası olmayan köylerde yem fiyatları karşısında çiftçiler zor anlar yaşarken, merası olan köylerde inekler yılın büyük bir kısmında evlere sadece sütlerini sağdırmak ve buzağılarını emzirmek için uğruyor.

Aydın Efeler İlçesi’ne bağlı kırsal Gödrenli Mahallesi’nde sabah ve akşamları sokaklar meraya gidip gelen ineklerle dolup taşıyor.

Kendiliklerinden ahırdan çıkıp meraya giden ve karınlarını doyurduktan sonra da meradan kendi ahırlarına dönen inekler, ilginç görüntüler oluşturuyor.

Evdeki buzağılarını emzirip sütleri sağıldıktan sonra tekrar meraya dönen ineklerin çobana ihtiyaç duyulmaksızın meraya gidip geldiklerini belirten köy sakinlerinden Ahmet Dikmen, “Mera sayesinde bizim köyümüzde hayvancılık daha rahat. Meralar korunamadığı için birçok köyde hayvancılık bitme noktasına geldi. Ancak bizim köy bu konuda şanslı. İneklerimiz de kendiliğinden gidip gelmeye alışık olduğu için Gödrenli Köyü’nün çiftçileri diğer köylere rağmen daha şanslı” diye konuştu.

“Meraya gidip gelen inekler daha mutlu oluyor”

Hayvanların da insanlar gibi gezip dolaşmaktan mutlu olduğunu, bu nedenle mera imkanı olan ineklerin daha mutlu olduğunu belirten Veteriner Hekim Kenan Erdoğan, “Yok olan meralar yetiştiriciye ek bir maddi külfet getirdiği gibi ineklerin sağlık durumunu da olumsuz etkilemeye başladı. Ahır ve besihanelerde her ne kadar yürüyüş yolu olsa da meralarda yürüyüp otlayan inekler hem daha mutlu hem de sağlıklı oluyor” dedi.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Efeler, İnek besiciliği, Mera, Ahmet Dikmen
Yorumlar
Haber Yazılımı