Enerya Doğal Gaz Reklam
Yavuzlar inşaat
YAvuzlar inşaat
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
07 Ekim 2018 - Pazar 14:27 Bu haber 1607 kez okundu
 
“Menderes'in ölmesine izin vermeyeceğiz!”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, zehirli kimyasalların bırakıldığı, kirliliğin hat safhaya ulaştığı Büyük Menderes Nehri'ndeki son durumu yerinde incelemek üzere nehrin doğduğu Çal'ın Akkent kasabasına gitti.
SİYASET Haberi
“Menderes'in ölmesine izin vermeyeceğiz!”

Rıdvan Eşin

AYDIN- Vatandaşlar, bölgedeki bir meyve suyu fabrikasının atıklarını nehre bıraktığını, eskiden yüzdükleri Menderes’i siyah akan ve kötü kokular yayan bir hale getirdiğini söyleyerek yetkililerden gerekeni yapmasını istedi.

DENİZLİ VALİSİ VE İL ÇEVRE MÜDÜRÜ’NDEN GÖSTERMELİK İNCELEME

Geçtiğimiz hafta, meyve suyu fabrikasında şikayetlerin ardından inceleme yapan Denizli Valisi ve İl Çevre Müdürü'nün sadece fabrikanın atık tesisini gezip ve Menderes'ten değil fabrikadan örnekler alıp incelediğine dikkat çeken Gülizar Biçer Karaca, “Yayılan kokudan durmakta zorlandığımız, çamur gibi akan Menderes’teki bu kirliliğe rağmen Çevre İl Müdürlüğü ekiplerinin firmada inceleme yaptık deyip hiçbir şey yok raporu vermesinin kabul edilir tarafı yok” dedi.

BİÇER KARACA, TÜM PARTİLERİ BİRARAYA TOPLADI

TBMM'ye Menderes Nehri kirliliği sebeplerinin araştırılması ve çözüm üretilmesi amacıyla araştırma önergesini sunan Biçer Karaca, önümüzdeki hafta uluslararası çevre kuruluşlarıyla TBMM'de toplantı organize ettiklerini, Menderes'in geçtiği Denizli, Aydın, Uşak, Afyonkarahisar illerindeki tüm siyasi partilerin milletvekillerinin toplantıya davet edildiğini, Menderes'i kirliliğe kurban etmemek için her türlü mücadeleyi vereceklerini söyledi.

İşte, Menderes Nehri’nde yerinde inceleme yapan, TBMM'de araştırma komisyonu kurulması için teklif veren Biçer Karaca'nın uyarı ve çağrısı şöyle:

“Adıgüzeller Barajı’nı besleyip Denizli ilçelerinden Aydın Ovası’na uzanan, tarımsal ürünlerin cansuyu Menderes Nehri’nin başındayız. Bölge halkımızı isyan ettiren, bir meyve suyu fabrikasının atıklarının suyu ve su zeminini ne hale getirdiğini canlı olarak gözlemledik.

“ÖNLEM ALMAYAN SUÇA ORTAKTIR”

Hiçbir maliyet insan yaşamından topraktan, ağaçtan, doğadan, canlılardan daha yüksek değildir. Çocukların içinde yüzmeyi öğrendiği, balık tuttuğu, tarlasını suladığı Menderes, bir avuç çıkarcının rant hayalleri için zehirleniyor.

Tüm yetkililer gerekli önlemleri almadıkları sürece bu suça ortaktır, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerini ve Denizli Valisi’ni göreve davet ediyorum. İncelemeyi fabrikanın içinde temizlenmiş alanlarda değil, atıkların zehirlediği su kanallarında kirli suların suladığı tarlalarda yapın!

MENDERES ÖLMESİN!

Bir kez daha uyarıyorum, Denizli Valisi, Çal Kaymakamı, Belediye Başkanı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü, Sağlık Müdürü’ne çağrı yapıyorum:

Numuneleri gelin Menderes’ten alın. Gerçekten atık ve kimyasalın sorumlusu iddia edilen firmaysa en ağır yaptırımın uygulanmasını hep birlikte sağlayalım, Menderes'i içinde çocukların yüzdüğü, balık tutulan, verimli tarım arazilerini sulayan eski haline geri kavuşturalım.”

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, CHP, TBMM, Gülizar Biçer Karaca, Menderes Nehri
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
“Menderes'in ölmesine izin vermeyeceğiz!”
Yorumlar
Haber Yazılımı